Udostępnij
Tweetnij

Assassin’s Creed: Identity – graliśmy już w najnowszą odsłonę serii!

Pierwsza część „Assasin’s Creed” zachwyciła graczy na całym świecie. Po sukcesie gry na konsolach i komputerach PC, jej twórcy zdecydowali się na produkcje przeznaczone na urządzenia mobilne, których poziom zaawansowania rósł z każdą kolejną odsłoną. Wraz z najnowszą częścią serii – „Assasin’s Creed: Identity” – różnica między wersją tabletową, a znaną ze stacjonarnych platform prawie się zatarła. Po raz pierwszy gracze będą mogli zaznać rozgrywki, której akcja będzie toczyła się w otwartym świecie zakonu asasynów.

IMG_0379

Pierwsza część „Assasin’s Creed” zachwyciła graczy na całym świecie. Po sukcesie gry na konsolach i komputerach PC, jej twórcy zdecydowali się na produkcje przeznaczone na urządzenia mobilne, których poziom zaawansowania rósł z każdą kolejną odsłoną. Wraz z najnowszą częścią serii – „Assasin’s Creed: Identity” – różnica między wersją tabletową, a znaną ze stacjonarnych platform prawie się zatarła. Po raz pierwszy gracze będą mogli zaznać rozgrywki, której akcja będzie toczyła się w otwartym świecie zakonu asasynów.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje gier na tablety

Już na początku gry mamy do wyboru jedną z czterech klas postaci: berserk, skrytobójca, oszust i złodziej. Jest to jeden z wielu elementów RPG pojawiających się w „Assasin’s Creed: Identity”. Naszą postać wraz z rozwojem rozgrywki możemy rozwijać, zarówno przez zdobywanie nowych umiejętności, w które możemy inwestować, jak i przez zakup dodatkowych elementów wyposażenia.

IMG_0378

Najnowsza odsłona gry o przygodach zakonu asasynów przynosi elementy, które są charakterystyczne dla całej serii. Nasz bohater może się wspinać po najwyższych budynkach w mieście oraz przeskakiwać między przeszkodami. Wrogów i żołnierzy możemy zabić przez skrytobójstwo lub w otwartej walce. Niestety, Ubisoft bardzo uprościł sposób dokonania cichego zabójstwa. Sprowadza się ono do wybrania ikony trupiej czaszki nad przeciwnikiem lub w przypadku otwartej walki, dotykaniu ekranu, w miejscu gdzie stoi wróg. Będąc zauważonym po zabójstwie musimy się ukryć, czemu sprzyjają liczne kryjówki oraz tłum, w który nasza postać może się wtopić. Nasz bohater posiada umiejętności specjalne, których może użyć. Dodatkowo ma możliwość wezwania do pomocy współbrata z zakonu oraz włączenia trybu eagle eye pomocnego w znajdowaniu wrogów.

IMG_0386

W trakcie rozgrywki odwiedzimy współczesny Montreal, oraz przeniesiemy się w czasie by zobaczyć włoskie miasta: Monteriggioni i Florencję. Skojarzenia z „Assasin’s Creed II” nie są przypadkowe. W opisywanej przeze mnie grze nie tylko lokalizację są podobne do tych, które widzieliśmy w drugiej odsłonie serii, ale także ramy czasowe – renesans.

Gra została bardzo ładnie wykonana. W wirtualnym świecie znajdziemy płynne animacje oraz nad wyraz dobrze wyglądające modele obiektów, choć nie jest ich zbyt dużo. Część zadań wykonujemy w dzień, a część w nocy, co jest pewnym urozmaiceniem w gruncie rzeczy liniowej rozgrywki. Fabuła nie jest najmocniejszą stroną gry. Przy każdej lokalizacji mamy do wykonania kilka prostych zadań, takich jak znalezienie skarbu, czy morderstwo. Za każde osiągnięcie otrzymujemy punkty, które otwierają nam drogę do dalszych etapów rozgrywki oraz rozwijają umiejętności i wzbogacają wyposażenie. Scenariusz, który łączy poszczególne misje ma niestety znaczenie marginalne.

IMG_0381

Za duży minus należy uznać udźwiękowienie gry. Nie towarzyszy nam prawie żadna muzyka poza monotonną melodią, a odgłosy miasta i walki są jakby przygaszone. Mam jednak nadzieję, że producenci poprawią ten defekt do czasu wypuszczenia ogólnoświatowej wersji. Fani serii doskonale wiedzą, jak dobra ścieżka dźwiękowa może zwiększyć radość z rozgrywki.

Nie jestem do końca zadowolony ze sterowania w grze, ale to mankament grania przy użyciu ekranu dotykowego. Wykonywanie bohaterem precyzyjnych skoków po dachach często się z tego powodu nie udaje. Na szczęście twórcy zdecydowali się na zastosowanie pewnego rodzaju automatyzacji, która ułatwia walkę i poruszanie się po mapie. Lewa strona ekranu służy do poruszania się, a prawa do rozglądania.

IMG_0388

Ubisoft, którego pozycja jest już mocno ugruntowana na rynku twórców gier na stacjonarne platformy, szturmem wdarł się w świat rozgrywek mobilnych. Z całą pewnością „Assasin’s Creed: Identity” tylko wzmocni kanadyjskiego producenta, choć gra nie jest idealna. Piękna grafika i pozornie otwarty świat cieszą, bo jest to olbrzymi krok dla tej popularnej serii. Liniowa fabuła, nieciekawa oprawa dźwiękowa i przeciętna wygoda sterowania nie dodają jednak najnowszej produkcji o zakonie asasynów walorów. Mimo wszystko „Assasin’s Creed: Identity” to gra darmowa i zdecydowanie warta uwagi pomimo kilu wad. Widok katedry Santa Maria del Fiore naprawdę robi wrażenie!

IMG_0380

Produkcja jest obecnie dostępna tylko w australijskim i nowozelandzkim App Store. W celu jej pobrania należy zmienić sklep w ustawieniach naszego konta. Niestety polska i światowa premiera będzie miała miejsce dopiero w przyszłym roku. „Assassin’s Creed: Identity” jest przeznaczony dla użytkowników iPadów 3. gen. i nowszych oraz iPhone’ów 5 i nowszych. Wkrótce gra zawita także na systemie Android.

Ocena: 4/6

Plusy:
+ otwarty świat;
+ bardzo ładna grafika;
+ elementy RPG;
+ gra jest darmowa…

Minusy:
– … ale zawiera transakcje wewnątrz aplikacji;
– liniowość i uboga fabuła;
– nieciekawa ścieżka dźwiękowa.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij