Udostępnij
Tweetnij

Przygotowujemy sprzęt do robienia zdjęć i używamy akcesoriów

Już w kolejnym artykule w naszym dziale Foto poznamy tajniki fotografii mobilnej w praktyce, a tymczasem dziś proponujemy wam krótki przegląd dodatkowych akcesoriów, które sprawią, że nasze zdjęcia będą po prostu lepsze. Ponadto poznamy złotą zasadę, o której nie zawsze wszyscy pamiętają.

Już w kolejnym artykule w naszym dziale Foto poznamy tajniki fotografii mobilnej w praktyce, a tymczasem dziś proponujemy wam krótki przegląd dodatkowych akcesoriów, które sprawią, że nasze zdjęcia będą po prostu lepsze. Ponadto poznamy złotą zasadę, o której nie zawsze wszyscy pamiętają.

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje akcesoriów dla tabletów

Fotografujesz smartfonem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Czyścimy obiektyw

Niby rzecz oczywista, a okazuje się, że nie zawsze o tym pamiętamy. Złotą zasadą jest po prostu przetarcie obiektywu szmatką, żeby nasze zdjęcie nie ucierpiało na jakości. To wydaje się być sprawą banalną, ale kiedy zauważymy ciekawy kadr nie zastanawiamy się na tym, czy na obiektywnie nie zostawiliśmy odcisków palców po ostatnim używaniu urządzenia lub nie znajdują się na nim inne zabrudzenia. Wiem, ponieważ sama mam z tym czasem problem. Jaka jest różnica między zdjęciem wykonanym z czystą i zabrudzoną kamerą? Jak pokazuje przykładowa fotografia poniżej, zdjęcie najbardziej traci pod względem kontrastu i ostrości, tworzy się efekt podobny do tego przy zaparowaniu oczka kamery.

1

Stosujemy nakładki na obiektyw

Jeśli znudziło wam się robienie klasycznych „kwadratowych” zdjęć, proponujemy wam parę ciekawych typów obiektywów firmy Photojojo. Jak zapewnia nas producent, każdy obiektyw wykonany został z aluminium i wyposażony jest w grube, wysokiej jakości szkło. Obiektywy zostały ręcznie przetestowane i sprawdzone w celu zapewnienia jak największej doskonałości optycznej. Współgrają tak samo ze wszystkimi modelami smartfonów, jak i tabletów.

cell-phone-lenses-2738_600.0000001385428633

Najciekawszym i najpopularniejszym typem jest na pewno tzw. rybie oko (Fisheye);
Fisheye – szerokokątne obiektywy, dzięki którym Twój telefon/tablet będzie w stanie uchwycić zaokrąglone obrazy zamiast tych standardowych, kwadratowych. Klasyczny Fisheye posiada kąt widzenia rzędu 180° – co daje nam obraz mniej zniekształcony niż w drugim, obejmującym już aż 235°.
Super Fisheye – jak do tej pory jest to najbardziej ekstremalny obiektyw w całej serii. Te malutkie szkiełka nadadzą naszym zdjęciom wspaniałego, półkulistego efektu.
Telephoto 2X – teleobiektyw ze stałym, dwukrotnym powiększeniem. Jak wiadomo, zoom w aparatach naszych smartfonów pozostawia wiele do życzenia, a przecież chcemy uniknąć tak zwanego efektu pikselozy. Dlatego drugą propozycją jest obiektyw, dzięki któremu będziemy w stanie uzyskać dwukrotne powiększenie, przy okazji bez przemieszczania się i dotykania ekranu.
Wide Angle i Macro – sam obiektyw Wide Angle po zamontowaniu rozciąga granice obrazu, abyśmy mogli uchwycić duże panoramy miast, ujęcia grupowe, całe pomieszczenia itp. Następnie po prostu wystarczy odkręcić górną część szerokokątnego obiektywu i mamy swój własny obiektyw makro. Pozwoli nam on na bliższe sfotografowanie np. owadów, kwiatów lub tęczówki oka.

Używamy zewnętrznych aparatów fotograficznych

Jeśli wbudowany w smartfona aparat fotograficzny nie spełnia naszych wymagań, a dodatkowe obiektywy i nakładki również nas nie satysfakcjonują, to możemy zaopatrzyć się w zewnętrze aparaty fotograficzne, na przykład z serii Sony Smart Shot DSC, jak QX10, którego obszerną recenzję znajdziecie pod tym adresem. W niedługim czasie na łamach portalu pojawi się również nasz test jego droższego brata – Sony QX100.

Korzystamy ze statywów

W zależności od tego gdzie planujemy robić zdjęcia – w ekstremalnych warunkach, czy po prostu nie chcemy, żeby zdjęcie było rozmazane – świetnym pomysłem jest zakupienie statywu. Statyw zapewni nam stabilizację i bezpieczeństwo urządzenia podczas robienia zdjęć. Jego małe rozmiary sprawiają, że zawsze możemy go mieć przy sobie. Przykładowe akcesorium tego typu opisujemy wam poniżej.
GorillaPod od firmy Joby tego typu statywy posiadają elastyczne, skręcane ramiona dzięki którym telefon możemy ustawić na nierównym podłożu i fotografować pod dowolnym kątem. Ramiona statywu zostały także wyposażone w gumowe elementy, umożliwiające stabilne przyczepienie naszego telefonu do gładkich nawierzchni.

statyw

Przy okazji zachęcamy was do udziału w konkursie fotograficznym Wielki Konkurs PS pod patronatem naszego starszego brata – Gram.pl, w którym do wygrania są samochody i inne cenne nagrody! Szczegóły znajdziecie pod tym adresem.

Sprzęt na potrzeby artykułów w dziale Foto dostarczyło: Sony_logo

Domyślny dla witryny

Miłośniczka fotografii mobilnej oraz cyfrowej.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij