Udostępnij
Tweetnij

Unicode 9.0 zatwierdzone. 72 nowe emoji w drodze

Konsorcjum Uniocode w końcu oficjalnie potwierdziło, jakie dokładnie 72 nowe emoji pojawią się w ramach Unicode 9.0. Wprowadzono też wsparcie dla ponad 7500 znaków z różnych języków.

Konsorcjum Uniocode w końcu oficjalnie potwierdziło, jakie dokładnie 72 nowe emoji pojawią się w ramach Unicode 9.0. Wprowadzono też wsparcie dla ponad 7500 znaków z różnych języków.

O propozycjach do Unicode 9.0 słyszeliśmy już od jakiegoś czasu. Niedawno zebrało się specjalne konsorcjum, które zadecydowało, jakie dokładnie emoji zaktualizuje listę. Wybrano 72 obrazki, wśród których znalazły się między innymi lis, kaczka, sowa, motyl, gest trzymania kciuków, selfie, żółwik, a także pani Mikołajowa, tańcząca kobieta i mężczyzna, facepalm, klaun, goryl, kobieta w ciąży czy zakatarzona twarz. Teraz wszystkie te emoji udostępniono oficjalnie w ramach Unicode 9.0.

Emoji Unicode 9

Oprócz emoji Unicode 9.0 wnosi również wsparcie dla języka newarskiego, tanguckiego, fulfulde, języka plemienia Osage oraz specjalnego dialektu języka Suahili używanego w Somalii, a także odmiany arabskiego stosowanej w krajach północnej i zachodniej Afryki. Pojawiło się także wsparcie dla 19 znaków odnoszących się do standardów obrazu wyświetlanego w 4K.

emoji unicode 9.0

Oczywiście, nie oznacza to, że już dziś będziecie mogli skorzystać ze wspomnianych emoji w swoich smartfonach. Ich pojawienie się na liście zależy od aktualizacji producenta. Przypomnijmy również, że oryginalnie miało być 74 obrazków na liście, jednak dwa ostatecznie z niewiadomych przyczyn odrzucono. Pojawią się one jednak jako symbole w urządzeniach użytkowników korzystających z Androida 6.0. Konsorcjum odrzuciło też emoji prezerwatywy proponowane przez firmę Durex. Nowe emoji powinny pojawić się w iOS 10 i Androidzie 7.0.

Źródło: emojipedia

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij