Udostępnij
Tweetnij

9 na 10 użytkowników smartfonów ma syndrom fantomowych wibracji (wideo)

Według dra Rosenbergera przyczyną są wyuczone nawyki. Uważa też, że smartfony stają się częścią lub „przedłużeniem” naszego ciała.

Według dra Rosenbergera przyczyną są wyuczone nawyki. Uważa też, że smartfony stają się częścią lub „przedłużeniem” naszego ciała.

HPVS – mówi Wam to coś? A gwarantuję Wam, że chociaż raz w życiu spotkaliście się z takim zjawiskiem. Czy to u siebie samego, czy u najbliższego znajomego. HPVS (Human Phantom Vibration Syndrome), czyli syndrom fantomowych wibracji został odkryty kilka lat temu i polega na tym, że użytkownikowi smartfona w różnych sytuacjach wydaje się, że jego telefon zaczyna w pewnym momencie wibrować. W 2010 roku w jednym ze szpitali w Massachusetts przeprowadzono badania, z których wynikało, że ponad 68% uczestników potwierdziło, że zdarzały im się halucynacje związane z wibrującym w kieszeni telefonem.

Teraz jednak okazuje się, że na przestrzeni lat liczba takich osób znacznie się zwiększyła. Ostatnie badania dowodzą, że już prawie 9 na 10 użytkowników telefonów komórkowych przyznaje, że znalazło się w sytuacji, kiedy wydawało im się, że urządzenie zaczyna wibrować w ich kieszeni.

Dr Robert Rosenberger, filozof i asystent w Georgia Institute of Technology stara się dostarczyć kilka wyjaśnień dla tego zjawiska. Wspomina, że niektórzy uważają, iż nowoczesne technologie zmuszają nasze mózgi do pracy w inny sposób, ale on jest skłonny uwierzyć, że jedną z przyczyn są wyuczone nawyki ciała. Twierdzi wręcz, że telefon, podobnie jak np. okulary, staje się częścią lub „przedłużeniem” ludzkiego ciała. Użytkownicy zatem mogą być nieświadomi, że je mają przy sobie, jeśli korzystają z nich przez długi czas. Według Rosenbergera użytkownicy uczą się kojarzyć wibracje telefonu z powiadomieniami, więc mogą postrzegać podobne odczucia (jak ruch ubrania lub skurcze mięśni) jako powiadomienia ze swojego telefonu. Wspomniał również, że różne technologie wprowadzają większy niepokój wśród użytkowników, dlatego też powiadomienia o mailu czy wiadomości SMS wprowadzają napięcie.

Badania wykazały również, że użytkownikom, którzy przyznają się do syndromu fantomowych wibracji, takie sytuacje przytrafiają się średnio raz na dwa tygodnie. Zdecydowana większość nie ma z tym jednak problemu.

Źródło: AndroidHeadlines

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij