Udostępnij
Tweetnij

Nadchodzi koniec opłat za roaming w Unii Europejskiej. Dziś zapadły ważne decyzje

Parlament Europejski zatwierdził regulację Single Market Telecommunications Regulation, która znosi opłaty roamingowe. Za dwa lata na terenie Unii Europejskiej będzie można rozmawiać i pisać wiadomości SMS zgodnie ze standardową taryfą opłat.

antena
Parlament Europejski zatwierdził regulację Single Market Telecommunications Regulation, która znosi opłaty roamingowe. Za dwa lata na terenie Unii Europejskiej będzie można rozmawiać i wysyłać wiadomości SMS zgodnie ze standardową taryfą opłat.

– Dzięki determinacji, jaką wykazał się Parlament Europejski, osiągnęliśmy cele, jakie sobie postawiliśmy – mówi sprawozdawca Pilar del Castillo. Wśród tych celów wymienia zniesienie dodatkowych kosztów, jakie konsumenci ponosili, gdy łączyli się z internetem lub komunikowali za pośrednictwem telefonu poza granicami swojego państwa, ustanowienie niezbędnych gwarancji równego dostępu do otwartego internetu i zapewnienie neutralnego zachowania sieci.

Opłaty roamingowe za rozmowy, SMS-y i przesył danych zostaną ostatecznie zniesione 15 czerwca 2017 roku, natomiast już od 30 kwietnia 2016 rozpocznie się okres przejściowy. W jego trakcie opłaty roamingowe w wielu przypadkach zostaną zdecydowanie zmniejszone – będą wynosiły czwartą część aktualnych stawek. W tym okresie maksymalne stawki za minutę połączenia będą wynosiły 5 centów (obecnie 19 centów), za SMS-a 2 centy (obecnie 6) i 5 centów za megabajt danych (obecnie 20). Jeden cent to około 4 grosze.

– Dzięki tej regulacji Europa staje się pierwszym regionem na świecie, który zapewnia gwarancje natury legislacyjnej dla równego dostępu do internetu, w celu upewnienia się, że ruch jest traktowany bez dyskryminacji, restrykcji i zakłóceń – dodaje Pilar del Castillo.

Źródło: Eppgroup

Patryk Purczyński

Szczęśliwy posiadacz urządzenia z Androidem i jeszcze szczęśliwszy mąż. W mediach branżowych od blisko dekady.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij