Udostępnij
Tweetnij

iPhone 7 z rekordową sprzedażą w Q4. Apple liderem rynku smartfonów

Apple może mieć powody do zadowolenia. Pomimo licznych prognoz związanych ze słabszą sprzedażą smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus, firma z Cupertino w zeszłym kwartale pobiła nowe rekordy. Apple sprzedało rekordową ilość smartfonów i przy okazji pobiło na rynku Samsunga, który sprzedał o 800 tysięcy sztuk mniej telefonów Galaxy.

Apple może mieć powody do zadowolenia. Pomimo licznych prognoz związanych ze słabszą sprzedażą smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus, firma z Cupertino w zeszłym kwartale pobiła nowe rekordy. Apple sprzedało rekordową ilość smartfonów i przy okazji pobiło na rynku Samsunga, który sprzedał o 800 tysięcy sztuk mniej telefonów Galaxy.

Apple od początku 2016 roku notowało spadki sprzedaży własnych telefonów. Po wrześniowej premierze iPhone’ów 7 spekulowano, że w czwartym kwartale (dla Apple’a był to pierwszy kwartał 2017 roku fiskalnego) będzie podobnie. Tim Cook i spółka udowodnili jednak, że tak nie musi być i zeszły kwartał był rekordowym pod względem przychodów i sprzedaży iPhone’ów w całej historii firmy z Cupertino.

Apple iPhone 7 Plus

Apple od października do końca grudnia sprzedało 78,3 mln iPhone’ów. To absolutny rekord. Poprzedni ustanowiono rok wcześniej, gdy sprzedano 74,8 mln sztuk telefonów z iOS. Tak świetny wynik umożliwił Apple’owi objęcie miejsca lidera na rynku smartfonów, którym przez lata był Samsung. Koreańczycy w zeszłym kwartale sprzedali o 800 tysięcy mniej smartfonów i zostali strąceni na drugą pozycję.

iPhone 7 Plus najpopularniejszym Plusem w historii Apple’a

Apple nie ujawnia szczegółowych wyników związanych ze sprzedażą konkretnych modeli iPhone’ów. Wiemy jednak, że iPhone 7 Plus jest najpopularniejszym Plusem w historii smartfonów z iOS. Potwierdził to w trakcie telekonferencji sam Tim Cook, aczkolwiek nie ujawnił żadnych liczb. Widzimy jednak, że implementacja podwójnego aparatu fotograficznego w większym modelu była strzałem w dziesiątkę i to przyciągnęło wielu klientów. W zeszłym kwartale iPhone’y odpowiadały za 69% wszystkich przychodów Apple’a i średnia cena sprzedanego modelu była bliska 700 dolarom (dokładnie wyniosła 695 dolarów).

Spadła za to sprzedaż iPadów, co w zasadzie nie dziwi, bo obserwujemy to już od trzech lat. W zeszłym kwartale sprzedano 13,1 mln sztuk tabletów z iOS, a więc 0,3 mln mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż komputerów Mac nieco podskoczyła – do 5,4 mln sztuk (0,1 mln więcej niż rok wcześniej).

Zobacz także >> Te skróty 3D Touch z iOS 10 z pewnością warto znać

Rośnie także zysk z usług. Przychody wyniosły 7,17 mld dolarów (o 18% więcej niż rok wcześniej) i są już bliskie tym, które generują Maki. Tim Cook pochwalił się także rekordową sprzedażą zegarków Apple Watch. Niestety, konkretnych liczb nie podano. Warto jednak zauważyć, że smartwatche z watchOS wrzucane są do kategorii „inne” z pozostałymi produktami i ich sprzedaż nieco spadła.

Apple w zeszłym kwartale zanotowało przychody na poziomie 78,4 mld dolarów i jest to rekord w historii firmy. Mimo to, zyski nieco spadły i w Q4 wyniosły 17,9 mld dolarów. Obecnie firma ma około 246 mld dolarów w gotówce i papierach wartościowych, z czego większość poza Stanami Zjednoczonymi.

Poniżej obejrzysz film poświęcony nowościom z systemu iOS 10.3 beta 1:

źródło: inf. prasowa, macrumors

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij