Udostępnij
Tweetnij

Bloomberg odwiedza fabrykę Pegatronu, gdzie powstają iPhone’y

Bloomberg opublikował raport poświęcony wielkiej placówce firmy Pegatron w Szanghaju, gdzie powstają iPhone’y. Jest to ta sama fabryka, która niejednokrotnie znajdowała się na celowniku China Labor Watch.

Bloomberg opublikował raport poświęcony wielkiej placówce firmy Pegatron w Szanghaju, gdzie powstają iPhone’y. Jest to ta sama fabryka, która niejednokrotnie znajdowała się na celowniku China Labor Watch.

Bloomberg miał okazję zwiedzić wielką fabrykę Pegatronu w Szanghaju, gdzie powstają iPhone’y. Zakład zajmuje powierzchnię równą 90 boisk piłkarskich i zatrudnia przy montażu iPhone’ów około 50 tysięcy osób. Dziennikarze Bloomberga są pierwszymi reporterami z zachodu, którzy zostali wpuszczeni do fabryki Pegatronu. Normalnie jest to zamknięte dla obcych miejsce.

1x-1

Skąd więc pomysł na ich zaproszenie? Jakiś czas temu wspominaliśmy wam o trudnych warunkach pracy w tej fabryce, co sprawdziło China Labor Watch. Duże nadgodziny, przemęczenie, pluskwy czy fatalne warunki mieszkalne. Szerzej na ten temat przeczytacie tutaj. Wtedy Pegatron obiecał dla Apple’a wprowadzić zmiany w systemie pracy, co podobno uczyniono i dziennikarze Bloomberga są pierwszymi, którzy mogli zobaczyć nowy system w akcji. W celu zniwelowania efektu przemęczenia pracowników użyto specjalnych skanerów identyfikacyjnych, gdzie kobiety oraz mężczyźni spoglądają i na tej podstawie szacowany jest ich czas pracy. Proces trwa mniej niż 2 sekundy.

Pegatron chwali się, że w ten sposób udało się zniwelować problem z nadgodzinami prawie o 100%. Wyjątkiem są inżynierowie, którzy pracują przy awariach. Niestety, Li Qiang, dyrektor w China Labor Watch stwierdza, że tego typu kontrole identyfikacyjne są tylko na pokaz. W przeciwnym wypadku nie byłoby tak wielu przypadków przepracowania. Szerzej na temat wizyty dziennikarzy Bloomberga w fabryce iPhone’ów przeczytacie udając się do źródła informacji (w j. ang.).

źródło: bloomberg

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij