Udostępnij
Tweetnij

iOS 18. Jakie funkcje poza Apple Intelligence nie pojawią się w Polsce?

iOS 18 wprowadzi liczne nowości. Niestety nie wszystkie nowe funkcje pojawią się w Polsce. W tym roku w krajach UE nie zobaczymy pakietu Apple Intelligence, ale na tym nie koniec. Apple pozbawi nas wraz z aktualizacją do iOS 18 dostępu do także dwóch innych ciekawych opcji. Co to z rozwiązania?

iOS 18 to duża aktualizacja oprogramowania, która wprowadzi liczne nowości. Część z nich możemy już testować w ramach wersji beta. Tymczasem dowiadujemy się, że na start nie wszystkie nowe funkcje będą dostępne w Polsce oraz pozostałych krajach UE, gdyż firma obawia się problemów związanych z przepisami DMA (Digital Markets Act).

Te nowe funkcje z iOS 18 nie pojawią się w Polsce

  • Apple Intelligence – ogromny pakiet funkcji opartych na AI, który obejmuje Genmoji, narzędzia pisania i dla zdjęć, liczne ulepszenia dla Siri oraz wiele więcej. Rozwiązanie ma być dostępne w poglądowej wersji później w tym roku. Niestety w Polsce z niego nie skorzystamy. Pomijając fakt, że firma ograniczyła jego dostępność jedynie do telefonów iPhone 15 Pro.
  • iPhone Mirroring – kolejna ciekawa nowość, która pozwoli na wyświetlanie zawartości z telefonu z iOS 18 na ekranie komputera Mac z systemem macOS Sequoia. Ta funkcja w tym roku w krajach należących do UE również się nie pojawi.
  • Udoskonalenia z zakresu SharePlay – Apple pozbawi nas również dostępu do nowej opcji tego narzędzia, które umożliwia udostępnianie ekranu urządzenia innemu użytkownikowi. W ten sposób można na przykład będzie zaoferować własną pomoc w rozwiązaniu problemów.

Brak Apple Intelligence w UE przez DMA

Apple Intelligence i pozostałe dwie nowości, o których wspominamy wyżej, nie pojawią się w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej w tym roku w ogóle. Najpewniej więc nie przetestujemy ich nawet w wersji beta. Z czego to wynika?

Apple ma problem ze spełnieniem wszystkich oczekiwań UE wobec przepisów DMA i zapewne obawia się kar finansowych. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest niewprowadzanie tych opcji do krajów członkowskich, na czym jednak stracą użytkownicy.

Ze względu na niepewność regulacyjną wynikającą z ustawy o rynkach cyfrowych nie wierzymy, że będziemy w stanie wdrożyć trzy z tych [nowych] funkcji – iPhone Mirroring, ulepszenia udostępniania ekranu SharePlay i Apple Intelligence – dla użytkowników z UE w tym roku. – czytamy w oświadczeniu Apple dla Financial Times

Nowe przepisy unijne mają teoretycznie chronić użytkowników z krajów UE, ale odbija się to niestety rykoszetem na dostępności nowych rozwiązań. Taki los spotka właśnie nas wraz z aktualizacją iOS 18, gdzie trzeba będzie pogodzić się z brakiem pewnych funkcji. Pozostaje wierzyć, że Apple dostosuje je odpowiednio pod kątem DMA w przyszłym roku i będziemy mogli z nich korzystać.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla słuchawek AirPods Pro

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas koniecznie w Google News!

źródło

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij