Udostępnij
Tweetnij

iOS 13: czego się spodziewać w tej aktualizacji Apple dla iPhone’ów

iOS 13 to nadchodząca wersja systemu Apple dla iPhone’ów i iPadów. Nowości poznamy za niecały miesiąc w trakcie WWDC 2019. Jednak już teraz znamy część z tego, co nowego ma wnieść. Aktualizacja do iOS 13 wprowadzi znacznie więcej zmian od wersji z 2018 roku. Apple przygotowuje z myślą o niej nowe funkcje i udoskonalenia.

iOS 13 zbliża się wielkimi krokami. To nowa aktualizacja dla iPhone’ów i iPadów, którą Apple zaprezentuje światu w trakcie WWDC 2019, czyli już na początku czerwca. W sieci dochodzi do przecieków i część nowości już znamy. Zobaczmy, co nowego mamy zobaczyć w nadchodzącym systemie.

iOS 13 wprowadzi dark mode

Dark mode, czyli ciemny motyw, to długo wyczekiwana funkcja dla iPhone’ów i iPadów. Zwłaszcza tych pierwszych z ekranami OLED. Wszystko wskazuje na to, że iOS 13 rzeczywiście otrzyma systemowy ciemny motyw, który obejmie w zasadzie każdą sekcję oprogramowania. Na smartfonach z ekranami OLED dodatkowym plusem będzie to, że w ten sposób będzie można zaoszczędzić baterię, gdyż zużycie energii przez wyświetlacz będzie mniejsze.

Nowe Animoji, a potem też emoji

iOS 13 ma wprowadzić cztery nowe Animoji. Ostatnio dodano je wraz z aktualizacją z numerem 12.2. Użytkownicy iPhone’ów dostaną kolejne cztery. Jeśli plotki są prawdziwe, to pojawią się buźka emoji, krowa, ośmiornica oraz mysz. Na nowe emoji prawdopodobnie poczekamy trochę dłużej, bo do jesieni tego roku. Apple pewnie je doda wraz z aktualizacją z numerkiem 13.1 lub 13.2. w każdym razie, możecie z nimi zapoznać się na tej stronie.

iOS 13.1 kiedy premiera aktualizacja nowe Animoji emoji Apple

Apple szykuje jeszcze lepszą wielozadaniowość

Apple w iOS 13 chce zwiększyć możliwości z zakresu wielozadaniowości. Ma pojawić możliwość uruchamiania wielu okien tych samych aplikacji. Będzie je można układać jedną na drugiej i w ten sposób na pierwszy plan wysunąć tą, która w danym momencie będzie nam potrzebna. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu będzie to wymagało nakładów deweloperów aplikacji.

iOS 13 Yukon Apple iPhone kiedy premiera beta iOS 12 macOS 10.15

Może pojawić się nowy ekran początkowy

Ekran początkowy na iPhone’ach nie uległ żadnym większym zmianom od lat. Jeśli wierzyć plotkom, to iOS 13 w końcu to zmieni. Nie wiadomo jednak, jak daleko idące będą to zmiany. Apple może wprowadzić pomniejsze modyfikacje tego, co znamy obecnie lub pójść naprzód i całkowicie go przeprojektować. O tym przekonamy się już niedługo.

Nowe gesty

iOS 13 ma wprowadzić również nowe gesty. Z użyciem trzech palców na klawiaturze będzie można cofnąć wpisany tekst. Tutaj Apple stworzyło tutorial, który będzie wyświetlany po uruchomieniu klawiatury, aby przedstawić użytkownikom nową opcję. Pojawią się też nowe gesty, które ułatwią zaznaczanie wielu elementów jednocześnie.

Projekt Marzipan

Marzipan to projekt, nad którym Apple pracuje już od dawna. Zostanie on wdrożony wraz z iOS 13 i macOS 10.15. Jego głównym założeniem jest możliwość tworzenia uniwersalnych aplikacji, które będą mogły być uruchamianie na Macach, iPhone’ach i iPadach. Bez potrzeby przystosowywania ich pod kątem dodatkowych platform. To wiąże się poniekąd z planami Apple związanymi z porzuceniem procesorów Intela w Macach na rzecz własnych układów. Ma to nastąpić już w przyszłym roku.

macOS 10.15 nowe aplikacje Apple Music Podcasty iOS 13 WWDC 2019 kiedy premiera co nowego plotki przecieki

Mniej denerwujący wskaźnik głośności

Obecny wskaźnik głośności na iPhone’ach nie jest zbyt dobrze przemyślany. Niepotrzebnie przesłania środkową część ekranu, ale iOS 13 ma to zmienić. Pojawi się nowe, mniej inwazyjny wskaźnik. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie go zaprojektowano. O tym przekonamy się za cztery tygodnie.

Nowości także z myślą o Siri

Siri również ma doczekać się w iOS 13 udoskonaleń. Wiemy, że ma lepiej reagować na polecenia w trakcie różnych dźwięków z otoczenia. Pomniejsze nowości mają pojawić się także w aplikacji Safari i Mail, a większe obejmą przypomnienia. Takich pomniejszych modyfikacji będzie zapewne bardzo wiele.

iOS 13 beta zaraz po WWDC 2019

Keynote otwierający WWDC 2019 odbędzie się dokładnie 3 czerwca. Zaraz po godzinie 19:00 naszego czasu. Jeszcze tego samego dnia, już po zakończeniu spotkania, Apple udostępni system iOS 13 beta 1 w ręce deweloperów aplikacji. Później, ale jeszcze przed końcem czerwca, oprogramowanie zostanie oddane do testów również publicznym testerom. Wraz z nowym systemem dla iPhone’ów pojawią się także macOS 10.15, watchOS 6 i tvOS 13.

Przeczytaj także: Messenger – triki, sztuczki i ukryte funkcje

źródło: opracowanie własne

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij