Udostępnij
Tweetnij

Apple chce porzucić procesory Intela w Macach w 2020 roku

Apple prawdopodobnie po raz kolejny zamierza rozstać się z firmą Intel. Bloomberg raportuje, że gigant z Cupertino opracowuje własne procesory dla komputerów Mac. Mają one trafić do urządzeń nawet już w 2020 roku. Projekt rozwijany jest wewnętrznie przez Apple’a pod nazwą kodową Kalamata, ale obecnie znajduje się na wczesnym etapie prac.

Apple w iPhone’ach i iPadach, które to stanowią główne źródło przychodów firmy, stosuje własne procesory z serii AX. Jak dobrze wiemy, te w połączeniu z oprogramowaniem iOS zapewniają naprawdę dużą moc. Zdaje się jednak, że gigant z Cupertino chce pójść o krok dalej i zamierza przygotować własne procesory także dla komputerów Mac. Prace nad nimi już trwają, o czym raportuje Bloomberg. Akcje firmy Intel po opublikowaniu tej informacji straciły na wartości ponad 9%.

Apple pracuje nad własnymi procesorami dla Maców pod projektem o nazwie kodowej Kalamata. Prace te obecnie znajdują się jeszcze na wczesnym etapie, ale wiemy, że jest to część większej inicjatywy. Gigant z Cupertino wierzy, że w ten sposób zapewni wszystkim swoim urządzeniom płynniejszą pracę oraz lepsze wspólne działanie. Jeśli wierzyć plotkom, to nowe układy CPU dla komputerów Mac mogą być już gotowe do implementacji w 2020 roku. Intel odmówił komentarza w sprawie tych pogłosek.

Apple jeszcze w tym roku zaprezentuje platformę Marzipan

Apple jeszcze w tym roku ma ujawniać pierwsze plany związane z lepszym działaniem oprogramowania na różnych urządzeniach. Obecnie trwają prace nad platformą software’ową o nazwie kodowej Marzipan. W jej ramach firma z Cupertino pozwoli na uruchamianie tych samych aplikacji na urządzeniach z systemami iOS i macOS. Jeśli plotki są prawdziwe, to zapowiedź rozwiązania odbędzie się już w trakcie czerwcowej konferencji WWDC 2018. Keynote otwierający to wydarzenie odbędzie się dokładnie 4 czerwca.

Apple chce uniezależnić się od dostawców procesorów, co z pewnością ma sens. Poleganie na własnych układach pozwoli firmie podejmować lepsze decyzje na przyszłość. Obecnie sytuacja wygląda tak, że często czekamy na nowe odsłony Maców czy MacBooków tylko dlatego, że Intel nie ma w ofercie jeszcze nowych, stosownych układów CPU, które można zaimplementować. Z czasem dowiemy się, czy gigant z Cupertino rzeczywiście będzie mógł sobie pozwolić na takich ruch.

Zobacz także: AirPods – triki i sztuczki, które warto znać

źródło: Bloomberg

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij