Udostępnij
Tweetnij

iPhone X, 8 i 8 Plus wspierają europejskie Galileo

iPhone X, 8 i 8 Plus to nowe smartfony Apple’a i okazuje się, że wszystkie z nich wspierają system Galileo. To europejski system nawigacji satelitarnej, który powstał jako alternatywa dla GPS i GLONASS. Wynika to z faktu, że ostatnie z wymienionych kontrolowane są przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych i Europy.

iPhone X, 8 i 8 Plus to nowe smartfony Apple’a i okazuje się, że wszystkie z nich wspierają system Galileo. To europejski system nawigacji satelitarnej, który powstał jako alternatywa dla GPS i GLONASS. Wynika to z faktu, że ostatnie z wymienionych kontrolowane są przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych i Europy.

Apple iPhone X

iPhone 8 i iPhone 8 Plus już zadebiutowały w sprzedaży, a w Polsce pojawią się już w ten piątek. Z kolei iPhone X to smartfon, który trafi na rynek dokładnie 3 listopada. Apple we wszystkich z nich zaszyło wsparcie dla standardu Galileo.

Galileo jest system nawigacji satelitarnej, który stworzyła Europejska Agencja Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej. Ma on być alternatywą dla GPS czy GLONASS, z których korzystamy obecnie. Problem jest jednak taki, że istniejące standardy kontrolowane są przez agencje rządowe. GPS przez Stany Zjednoczone, a GLONASS przez Rosję. W wyniku konfliktu zbrojnego Europa mogłaby zostać pozbawiona systemu nawigacji satelitarnej.

Wsparcie dla Galileo w każdym nowym iPhonie

iPhone X, 8 i 8 Plus wspierają to rozwiązanie i w połączeniu ze starszymi GPS i GLONASS użytkownicy telefonów będą mogli liczyć na znacznie lepsze określanie położenia. Wynika to z faktu, że telefony będą korzystać ze wszystkich dostępnych sygnałów i dzięki temu lokalizacja będzie ustalana znacznie dokładniej. Na terenie otwartym błąd pomiarowy nie ma przekraczać 1 metra, a w przypadku płatnej strefy lokalizacja będzie ustalana z dokładnością do zaledwie 10 cm.

Komisja Europejska zainicjowała system Galileo pod koniec zeszłego roku. Prace nad nim trwały aż 17 lat i pochłonęły 10 mld euro, choć szacowany koszt projektu wynosił „zaledwie” 1,8 mld euro. System składa się z dwóch najważniejszych części – naziemnej i tej w kosmosie. W drugim przypadku jest to 15 satelitów operacyjnych, ale do 2020 roku ich liczba zostanie podwojona. Wtedy też przewiduje się pełne uruchomienie nowego systemu. Segment naziemny Galileo składa się z dwóch części i są to: GMS (Galileo Mission System) i system kontroli satelitów (Ground Control System).

iPhone X, 8 i 8 Plus także ze wsparciem dla innych standardów

Apple w tegorocznych smartfonach z iOS dodało także wsparcie dla wielu innych standardów. Warto tutaj chociażby wspomnieć o globalnym wsparciu dla FeliCa, czyli alternatywie dla NFC. To rozwiązanie, które również wspierają iPhone X, 8 i 8 Plus.

Zobacz także: iOS 11.0.1 dostępny do pobrania. Apple rozwiązuje młodzieńcze dolegliwości iOS 11

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

źródło: Macrumors

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij