Udostępnij
Tweetnij

iPhone X, iPhone 8, 8 Plus i Apple Watch series 3 mają globalne wsparcie dla FeliCa

iPhone X, iPhone 8, 8 Plus oraz Apple Watch series 3 to pierwsze urządzenia firmy z Cupertino, które dostały wsparcie dla globalnego standardu FeliCa, czyli NFC-F. To oznacza, że płatności zbliżeniowe z użyciem usługi Apple Pay będzie można dokonywać na całym świecie i nie martwić się o to, czy dany terminal jest zgodny.

iPhone X, iPhone 8, 8 Plus oraz Apple Watch series 3 to pierwsze urządzenia firmy z Cupertino, które dostały wsparcie dla globalnego standardu FeliCa, czyli NFC-F. To oznacza, że płatności zbliżeniowe z użyciem usługi Apple Pay będzie można dokonywać na całym świecie i nie martwić się o to, czy dany terminal jest zgodny.

Apple Pay

Apple Pay jest usługą, która debiutowała już kilka lat temu. W naszym kraju (normalnie) nie można z niej korzystać i jakby tego było mało, to w Japonii używany jest inny standard niż tradycyjne NFC. To Felica. Okazuje się, że Tim Cook i spółka postanowili zapewnić zgodność dla tego rozwiązania globalnie. Co to oznacza?

iPhone X, iPhone 8, 8 Plus oraz Apple Watch series 3 wspierają standard FeliCa globalnie. W iPhonie 7 i 7 Plus (i także Apple Watchu series 2), gdzie standard najpierw się pojawił, dotyczyło to wyłącznie urządzeń z japońskiej dystrybucji. Teraz już nie powinno stanowić to problemu, gdyż wszystkie urządzenia, niezależnie od kraju dystrybucji, wspierają FeliCa (NFC-F) globalnie i dołączają tym samym do NFC A-B.

iPhone X iPhone 8 Apple Watch series 3 Felica

W praktyce oznacza to, że użytkownicy wymienionych urządzeń spoza Japonii będą mogli z powodzeniem dokonać płatności w tamtejszych sklepach, których terminale wykorzystują standard FeliCa (na przykład z użyciem karty Suica). Z drugiej strony, standard w ten sposób został otwarty na kolejne rynki, jak Hong Kongu czy Singapuru. Wygoda jest o tyle istotna, że nie trzeba głowić się nad tym, czy telefon z danego kraju zadziała w powiązaniu z danym terminalem.

Wszystko pięknie, ale co z Apple Pay w Polsce

Apple Pay nie jest dostępne w Polsce i choć co jakiś czas pojawiają się przesłanki, że debiut usługi może być blisko, tak w rzeczywistości firma z Cupertino niespecjalnie się chyba o to stara. Niedawno wspominaliśmy wam, że BZ WBK jest technicznie gotowy na uruchomienie tej usługi i wiemy, że polskie banki prowadzą rozmowy z firmą Tima Cooka. Niestety, ostateczna decyzja związana z uruchomieniem Apple Pay należy do jego właściciela. Kto wie, a może w Curpertino w końcu się na to zdecydują. Na to liczą polscy fani sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. Jest jednak jest mało prawdopodobnym, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Tymczasem Android Pay dostępny jest u nas już prawie od roku.

Zobacz także: iOS 11 to aktualizacja, którą na pewno warto zainstalować

Na poniższym filmie obejrzysz możliwości aplikacji Pliki z iOS 11:

źródło: Atadistance (via AppleInsider)

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij