iOS 11 to aktualizacja od Apple, którą naprawdę warto zainstalować

Dritone, 2017-09-23 12:42
5

iOS 11 Apple udostępniło w ten wtorek. Tuż po godzinie 19:00 uaktualnienie mogli zacząć pobierać wszyscy użytkownicy iPhone’ów i iPadów. Jeśli jeszcze wstrzymujecie się z aktualizacją do tego systemu, to raczej nie warto tego dłużej robić. Wiele nowych funkcji sprawi, że nowa wersja oprogramowania powinna wam przypaść do gustu.

Apple iOS 11 beta

iOS 11 miał premierę dla wszystkich we wtorek. System dostępny jest dla milionów właścicieli iPhone’ów, iPadów oraz iPoda Touch 6. generacji. Aktualizację można pobrać za darmo. Jeśli się wstrzymujecie, to być może po lekturze tego tekstu skusicie się na instalację.

Nowe centrum sterowania i sklep App Store

iOS 11 wprowadza całkowicie przeprojektowane centrum sterowania. Te nie tylko można teraz personalizować. Apple wprowadziło tu także wiele użytecznych skrótów 3D Touch. Nowy system wprowadził także przebudowany sklep z aplikacjami i grami App Store. Dodano kartę Dziś, więcej przeglądów wideo na kartach z opisami, wydzielono sekcję dla gier i wprowadzono wiele innych pomniejszych udoskonaleń. O wszystkich możliwościach nowego centrum sterowania przeczytacie w osobnym artykule.

iOS 11 App Store

Jeszcze lepsza Siri

iOS 11 wprowadza liczne udoskonalenia dla asystentki Siri. Dodano możliwość tłumaczenia fraz i zdań (oczywiście, nie w języku polskim) oraz unaturalniono jej głos. Siri jest też w stanie tworzyć dłuższe listy i notatki w aplikacji Notatki. Korzysta również z sugestii bazujących na informacjach o korzystaniu z aplikacji Safari, News, Mail i Wiadomości. Niestety, nadal nie obsługuje naszego języka.

Siri iOS 11

ARKit, czyli rozszerzona rzeczywistość na iPhonie i iPadzie

ARKit to jedna z najważniejszych nowości w iOS 11. Dzięki temu deweloperzy aplikacji i gier mogą tworzyć naprawdę ciekawe projekty oparte na rozszerzonej rzeczywistości, które następnie można uruchamiać na iPhone’ach i iPadach. Możliwości jest naprawdę wiele. Najciekawsze aplikacje czy gry, które już korzystają z tego rozwiązania, znajdziecie w tym artykule.

iOS 11 beta AR ARKit który iPhone iPad

iOS 11 wprowadza mnóstwo nowości na iPadach

iOS 11 wprowadza wręcz lawinę nowości na iPadach. Apple dla właścicieli własnych tabletów z logo nadgryzionego jabłka przygotowało naprawdę dużo nowości i udoskonaleń. Tu warto wspomnieć o zupełnie nowym docku, który daje szybki dostęp do najczęściej używanych aplikacji. Następnie mamy funkcję przeciągania i upuszczania elementów czy Ulepszone widoki Slide Over i Split View.

Zupełnie nowa aplikacja Pliki

Pliki jest nową aplikacją, którą wprowadzono w iOS 11. To program, który ma pozwolić zapanować nad wieloma danymi i dokumentami. Niezależnie od tego, gdzie te są przechowywane. Może to być pamięć iPhone’a czy iPada, ale równie dobrze można aplikację zintegrować z dyskami w chmurze, jak Dyskiem iCloud, OneDrivem, Dropboksem czy Boksem. Jest to naprawdę ciekawe narzędzie i z jego możliwościami możecie zapoznać się na poniższym filmie, który nagraliśmy dla was jakiś czas temu.

W końcu nagrywanie ekranu

iOS 11 dostało wbudowane narzędzie do nagrywania ekranu iPhone’a czy iPada. Apple na taką funkcję długo kazało nam czekać i w przeszłości wręcz blokowano aplikacje, które dawały taką możliwość. W końcu jednak zmieniono podejście w tej kwestii. W ten sposób będziecie mogli tworzyć krótkie nagrania, które następnie zachowacie w pamięci iUrządzenia. Następnie będziecie mogli zrobić z nimi, co tylko chcecie.

nagrywanie ekranu iPhone

Uaktualnione o nowe funkcje aplikacje

iOS 11 wprowadza także zupełnie nowe funkcje w istniejących aplikacjach. To dotyczy Wiadomości, Zdjęć czy Map. W pierwszej przeprojektowano nieco sklep App Store z dodatkami i dodano nowe efekty. W drugiej mamy efekty dla zdjęć Live Photo czy (w końcu) wsparcie dla GIF-ów. Natomiast w Mapach można liczyć na mapy wnętrza portów lotniczych czy zoom, który można obsługiwać jedną ręką.

Kto może zainstalować nowe uaktualnienie?

iOS 11 można już pobierać na zgodne urządzenia. Niestety, w tym roku Apple pozbyło się wsparcia dla iPhone’ów 5 i 5c oraz iPada 4. Wykaz sprzętów, na które dostępne jest uaktualnienie, widzicie poniżej.

 • Phone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 i iPhone 7 Plus
 • iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro (dowolny), iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad 5. generacji
 • iPod touch 6. generacji

Czego zabrakło w nowym systemie?

iOS 11 nie wprowadza wszystkich z zapowiadanych nowości. Część z nich pojawi się dopiero w aktualizacji z numerkiem 11.1 lub 11.2. Mowa o Apple Pay Cash, które pozwoli wysyłać pieniądze do znajomych poprzez Wiadomości. Następnie mamy możliwość synchronizowania wiadomości w chmurze iCloud czy nowe emoji z Unicode 10, które obejmują ponad 50 nowych obrazków, w tym elfa, pieroga, żyrafę, dinozaura, zombie i wiele więcej.

Zobacz także: Skróty 3D Touch dla iPhone’ów, których możesz nie znać

Na poniższym filmie obejrzysz 11 najciekawszych funkcji z iOS 11:

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy
The following two tabs change content below.

Dritone

Redaktor prowadzący
Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.
Apple iOS · · · · · · · ·
 • Mariusz

  Trochę niedociągnięć jednak jest. Zwłaszcza w płynności animacji (iPhone 6)

 • Yeti

  Nadal nie można nagrywać prowadzonej rozmowy telefonicznej a wyłączanie WiFi i BT stało się bardziej upierdliwe bo trzeba to robić teraz z poziomu menu ustawień.

 • rychard667

  Dlaczego u mnie na Iphonie SE niby jest mozliwość zapisania “na moim iphonie” ale jednocześnie nie moge tego zrobić? Jedynie nadal ICloud zostaje? Poza tym w aplikacji “pliki” nie ma takiej pozycji jak widać na filmie “mój iphone”?

 • macuser

  7 Plus – problemy z płynnością, nie do końca zoptymalizowane działanie autoobracania (przestawiają się ikony i napisy) i coś co mega mnie wkurza… AirDrop nie działa. Kłania się infolinia i serwis chyba. Poza tym usunięty bardzo przydatny gest 3D Touch na brzegu ekranu, ustawienia są nielogiczne (np. automatyczna jasność, która teraz trafiła do dostępności i udogodnień ekranu (wtf?!)). Najgorszy, najmniej przemyślany system so far jak dla mnie.

  • L

   W 10 jak sie recznie obcielo w auto jasnosc to nie podmosil wyzej nastawy. Teraz to nie dziala i jak nie chcesz drenowac baterii na sloncu to trzeba wejsc w manual i sie meczyc.