Udostępnij
Tweetnij

Apple patentuje Touch ID na włączniku. Taki przycisk dostanie iPhone 8?

Apple wprowadziło Touch ID w iPhonie 5s z 2013 roku. iPhone 8, którego premiery spodziewamy się za kilka miesięcy, ma otrzymać inaczej zaprojektowany skaner linii papilarnych. Możliwe jednak, że ten nie pojawi się na ekranie telefonu, co może sugerować nowy patent Apple’a, który zakłada umieszczenie Touch ID na włączniku.

Apple wprowadziło Touch ID w iPhonie 5s z 2013 roku. iPhone 8, którego premiery spodziewamy się za kilka miesięcy, ma otrzymać inaczej zaprojektowany skaner linii papilarnych. Możliwe jednak, że ten nie pojawi się na ekranie telefonu, co może sugerować nowy patent Apple’a, który zakłada umieszczenie Touch ID na włączniku.

Apple iPhone 8 iPhone X iPhone Edition iPhone 2G

iPhone 8 ma być pierwszym smartfonem Apple’a, który pozostanie pozbawiony przycisku Touch ID pod ekranem, który znamy do tej pory. Od czasów debiutu iPhone’a 5s. Gigant z Cupertino chciał umieścić skaner linii papilarnych na ekranie, a dokładniej w jego dolnej części. Nie ma jednak pewności, że tego udało się dokonać. Sama technologia to jedno, ale Apple musi mieć także pewność, że dostawcy podzespołów będą w stanie nadążyć z produkcją wszystkich elementów, a tu zamówienia będą szły w milionach. Plotki sugerują, że właśnie z tego powodu Samsung zrezygnował z umieszczenia skanera linii papilarnych na ekranie smartfonów Galaxy S8 i S8+. Decyzja związana z przyciskiem obok aparatu została rzekomo podjęta w ostatniej chwili.

Zobacz także >> Te skróty 3D Touch z iOS 10 z pewnością warto znać

Apple na pewno zdawało sobie sprawę z tego, że też może napotkać tego typu problemy. Dlatego gigant z Cupertino najpewniej chciał się jakieś zabezpieczyć i to zdaje się sugerować nowy patent firmy.

iPhone 8 z Touch ID na włączniku?

Patently Apple umieściło informacje o patencie z numerem 14/741,831, który został opublikowany przez USPTO (Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych). Konkretny wniosek został złożony już jesienią 2015 roku, ale dopiero teraz został przyznany. Patent ten opisuje możliwość umieszczenia czujnika biometrycznego (jak skanera linii papilarnych) na jednym z dodatkowych przycisków, na przykład na włączniku. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Sony, ale Apple musi je opatentować, bo inaczej może stać się ofiarą jednego z trolli patentowych.

Apple iPhone 8 Touch ID patent

Co wcale nie oznacza, że iPhone 8 rzeczywiście otrzyma taki przycisk. Pamiętajmy, że gigant z Cupertino patentuje naprawdę wiele rozwiązań. Część z nich nawet nie po to, aby wykorzystać w produktach. Związane jest to m.in. z zastrzeżeniem różnych rozwiązań, które mogą, ale wcale nie muszą zostać użyte w produktach konsumenckich.

iPhone 8 zostanie zaprezentowany we wrześniu tego roku i pewnie dopiero wtedy wszystko się wyjaśni. Choć może Apple nie dotrzyma tajemnicy do konferencji i szczegóły poznamy wcześniej. Co nie zmienia faktu, że i tak pewnie nie będzie wiadomo, na ile plotki są prawdziwe i w rzeczywistości trzeba będzie czekać na oficjalne potwierdzenie. Pewnym jednak jest, że skaner linii papilarnych z tyłu obudowy się nie pojawi. To nie w stylu firmy z Cupertino, aby wykonać krok do tyłu. Dlatego przecieki na ten temat najpewniej nie mają nic wspólnego z prawdą.

Zobacz także: więcej informacji o iPhonie 8

Na poniższym filmie obejrzysz 11 najciekawszych nowości z iOS 11:

źródło: Patently Apple, fot. otwierające: Martin Hajek/Computer Bild

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij