Udostępnij
Tweetnij

iOS 10.3 – 5 powodów, dlaczego warto zainstalować tę aktualizację Apple

Apple udostępniło iOS 10.3 prawie dwa tygodnie temu, ale zapewne jeszcze część z was nie zainstalowała tego uaktualnienia, prawda? Okazuje się, że oprogramowanie wnosi naprawdę sporo nowości i udoskonaleń, w tym Apple File System (APFS), które sprawiają, że iOS 10.3 na pewno warto zainstalować już teraz.

Apple udostępniło iOS 10.3 prawie dwa tygodnie temu, ale zapewne jeszcze część z was nie zainstalowała tego uaktualnienia, prawda? Okazuje się, że oprogramowanie wnosi naprawdę sporo nowości i udoskonaleń, w tym Apple File System (APFS), które sprawiają, że iOS 10.3 na pewno warto zainstalować już teraz.

Apple rozpoczęło beta testy iOS 10.3 pod koniec stycznia tego roku i w drugiej połowie marca sfinalizowano prace nad aktualizacją i pod koniec zeszłego miesiąca została ona udostępniona dla wszystkich. Wraz z macOS 10.12.4, tvOS 10.2 oraz watchOS 3.2. Jeśli jeszcze nie zainstalowaliście tego systemu, to na pewno warto to zrobić. Tym bardziej, że teraz zainstalujecie już iOS 10.3.1, który wnosi poprawki błędów i rozwiązuje istotny błąd związany z zabezpieczeniami.

iOS 10.3.1 Apple

iOS 10.3 wnosi Apple File System

Jedną z najistotniejszy nowości w iOS 10.3 jest nowy system plików, który zastępuje przestarzały HFS+ – Apple File System (APFS). Został on zaprojektowany z myślą o pamięciach półprzewodnikowych i firma z Cupertino skupiła się tutaj m.in. na udoskonaleniach obejmujących prywatność, jak szyfrowanie danych. Co jest dosyć istotne, wśród wielu udoskonaleń, które wnosi Apple File System, ważne jest to, że po instalacji iOS 10.3 zwiększy wam się wolne miejsce na dane. Użytkownicy iPhone’ów raportują, że instalacja aktualizacji zwolniła im dodatkowe miejsce na dane. Najwięcej można zyskać na iPhone’ach z 256 GB pamięci flash, gdzie zwalniane jest nawet prawie 8 GB przestrzeni. W przypadku smartfonów z 16 czy 32 GB pamięci jest to już mniej – około 2 GB miejsca, co jednak i tak jest zauważalne.

Nowe funkcje operatorskie dla użytkowników z Polski

Apple o tym nie mówi w oficjalnych changelogach, ale iOS 10.3 wniosło także wsparcie dla funkcji Wi-Fi Calling u operatorów Orange i Play. W ten sposób można nawiązywać połączenia telefoniczne i wysyłać/odbierać wiadomości tekstowe poprzez Wi-Fi, bez połączenia z siecią komórkową. Włączenie tej funkcji na stałe raczej nie ma większego sensu, bo przekłada się na szybsze zużycie energii baterii, ale na pewno przyda się w miejscach, gdzie przebywacie i często gubicie zasięg sieci komórkowej, ale jest Wi-Fi. W tym przypadku Wi-Fi Calling może okazać się bardzo drogocenne. Orange w iOS 10.3 daje także dostęp do VoLTE. To funkcja, która pozwala na szybsze zestawianie połączeń telefonicznych i unikanie efektu fallback, czyli zbędnego przełączania się przy rozmawianiu na starsze standardy sieci komórkowych. W ten sposób oszczędzana jest energia baterii.

Przeczytaj koniecznie >> Te skróty 3D Touch z iPhone’ów 6s/7 z pewnością warto znać

Zobacz, które twoje aplikacje przestaną działać w iOS 11

iOS 10.3 to ostatnia tak duża aktualizacja dla iOS 10. Kolejnym etapem na rozwoju oprogramowania dla iUrządzeń będzie iOS 11, który zostanie zaprezentowany w trakcie konferencji WWDC 2017 na początku czerwca. Wiele wskazuje na to, że Apple rozprawi się na dobrze z przestarzałymi, 32-bitowymi aplikacjami. Jednak już teraz możecie sprawdzić, które z waszych programów czy gier przestaną działać po aktualizacji do iOS 11. Służy do tego nowa sekcja Zgodność programów. Znajdziecie ją udając się do Ustawienia, Ogólne, To urządzenie… i Zgodność programów. Według Apple’a te aplikacje mogą zwalniać działanie telefonu czy tabletu, a więc może warto rozważyć poszukanie jakiegoś zamiennika, który jeszcze nie został zapomniany przez dewelopera?

Apple iOS 10.3 beta 3

iOS 10.3.1 rozwiązuje poważne problemy z bezpieczeństwem

iOS 10.3.1 to pomniejsza aktualizacja udostępniona w tydzień po wersji z numerem 10.3. I teraz taką wersję systemu zainstalujecie. Z pewnością warto to zrobić, bo łatka z numerem 10.3.1 zawiera szybkie poprawki pewnych błędów, w tym związanych z ustawieniami iCloud, które mogły ulec zmianie po instalacji wersji z numerem 10.3. Rozwiązano także poważne problemy z zabezpieczeniami, które dotyczą Wi-Fi.

Nowa sekcja Apple ID i zajętość dysku iCloud

iOS 10.3 wprowadza także dwie użyteczne funkcje, które ułatwiają korzystanie z oprogramowania. Pierwszą jest nowa sekcja Apple ID, która przywita was zaraz po tym, jak udacie się do ustawień. Nie w sposób ją przegapić, bo została ona wyróżnia na samej górze ustawień, wraz z waszym awatarem. Znajdziecie tam, w jednym miejscu, ustawienia dla iCloud, iTunes Store i App Store czy Chmury rodzinnej. Cieszy, że Apple wzięło to na poważnie i przeprojektowało te ustawienia. Druga nowość to przedstawienie zajętości dysku iCloud. W ten sposób nie tylko zobaczycie zajętą w chmurze przestrzeń, ale dowiecie się, którego typu dane (zdjęcia, archiwum, dokumenty etc.) zajmują wam najwięcej miejsca. Poniżej znajdziecie też nasz film o systemie w wersji 10.3, gdzie możecie obejrzeć najważniejsze nowości na wideo.

Apple iOS 10.3 błąd iCloud


sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij