Udostępnij
Tweetnij

iPhone 7 i Apple Watch series 2 z drobnymi zmianami w specyfikacji dla Japonii

Apple wprowadziło drobne modyfikacje w specyfikacji technicznej dla wybranych urządzeń. Dotyczy to jednak tylko smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus oraz zegarków Apple Watch series 2, które dostępne są w Japonii. Na tamtejszym rynku Apple dodało dla nich wsparcie dla QZSS, czyli japońskiego systemu nawigacji satelitarnej.

Apple wprowadziło drobne modyfikacje w specyfikacji technicznej dla wybranych urządzeń. Dotyczy to jednak tylko smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus oraz zegarków Apple Watch series 2, które dostępne są w Japonii. Na tamtejszym rynku Apple dodało dla nich wsparcie dla QZSS, czyli japońskiego systemu nawigacji satelitarnej.

iPhone 7 czy 7 Plus wspierają na świecie amerykański GPS oraz rosyjski GLONASS. Są to oczywiście systemy nawigacji satelitarnej, które są powszechnie używane na świecie. Tymczasem Apple postanowiło dodać dla wybranych produktów także wsparcie dla systemu nawigacji QZSS. Dotyczy to smartfonów iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus oraz zegarków Apple Watch series 2, które dostępne są w sprzedaży na terenie Japonii. Zmiany na japońskiej stronie (poświęconej specyfikacji technicznej) dostrzegł Macokatara i warto dodać, że na innych stronach firmy z Cupertino w tamtejszym regionie zmian w specyfikacji wyżej wymienionych produktów nie zauważono, a więc dotyczy to tylko sprzętu dostępnego na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni.

Apple iPhone 7

Zobacz także >> Te skróty 3D Touch z iOS 10 z pewnością warto znać

QZSS (czyli Quasi-Zenith Satellite System) ma na celu zapewnić w tamtejszym regionie lepszą dokładność danych lokalizacyjnych. Ma to nastąpić w przyszłości dzięki wykorzystaniu satelitów, które będą rozmieszczone na tym regionem w postaci ósemki (8), gdzie zawsze jeden z satelitów ma znajdować się dokładnie nad Japonią, a pozostałe w pobliżu. Specjaliści z Japonii wierzą że w ten sposób poprawi się dokładność danych lokalizacyjnych, które obecnie są dla GPS-u zakłócane przez wysokie budynki w miastach. To nie pierwsze modyfikacje w iPhone’ach, które różnią je od tych dla reszty świata. W smartfonach na tamtejszy rynek dodano też wsparcie dla FeliCa, gdyż standard ten jest w Japonii znacznie popularniejszy w terminalach od NFC.

iPhone 7 nadal bez wsparcia dla Galileo

Apple na razie nie wprowadziło jeszcze w iPhone’ach wsparcia dla europejskiego systemu nawigacji – Galileo, który został uruchomiony w zeszłym miesiącu. Nie jest on jeszcze w pełni działający, ale w przyszłości ma umożliwić Staremu Kontynentowi uniezależnienie się od systemów nawigacji opartych na GPS i GLONASS, nad którymi pieczę sprawują – odpowiednio – Stany Zjednoczone i Rosja. W przypadku konfliktu zbrojnego stanowiłoby to problem. Galileo docelowo będzie składać się z 30 satelitów (24 operacyjnych i 6 zamienników) i ma zapewnić znacznie lepszą dokładność danych lokalizacyjnych na terenie Europie. W wolnych strefach dokładność ma wynosić 1 metr, a w płatnych strefach już tylko 10 cm. W nowszych sprzętach dodanie wsparcia dla Galileo wiąże się z aktualizacją oprogramowania. To oznacza, że Apple pewnie zapewni kiedyś obsługę Galileo we własnych iPhone’ach poprzez aktualizację systemu iOS. Nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi.

Na poniższym filmach obejrzysz nowości, które Apple wprowadziło w iOS 10:

źródło: Macotakara (via Apple Insider)

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij