Udostępnij
Tweetnij

Tony Fadell ujawnia pewne kulisy powstawania pierwszego iPhone’a

Tony Fadell, były inżynier w Apple, opowiedział w wywiadzie dla BBC o kilku ciekawostkach dotyczących pierwszego iPhone’a. Fadell potwierdził, że pomysł na telefon narodził się z prac nad udoskonaleniem iPoda. Z opowieści wynika, że praca ze Stevem Jobsem nad projektem była ciężka, ale to dzięki niemu iPhone wygląda dziś tak, jak wygląda.

Wczoraj minęło 10 lat od oficjalnej zapowiedzi pierwszego iPhone’a. Ale dla Tony’ego Fadella, byłego inżyniera w Apple, urządzenie ma 12,5 roku, bo to wtedy właśnie zaczęli pracować nad pierwszym prototypem. Fadell w ramach rocznicy opowiedział kilka ciekawostek na temat smartfona.

Zobacz także >> iPhone 8 ma mieć obudowę z kutej stali nierdzewnej

Fadell miał dużo szczęścia. O mały włos nie pożegnałby się z Apple daleko przed zapowiedzią pierwszego iPhone’a. Powód? Steve Job zagroził, że każdy, kto ujawni cokolwiek na temat prac nad nowym urządzeniem zostanie natychmiastowo wyrzucony z pracy. Wszyscy zatem milczeli, a prace owiane zostały tajemnicą. Fadell jednak zgubił prototyp podczas lotu. Okazało się, że wpadł pomiędzy siedzenia w samolocie i szczęśliwie powrócił do właściciela.

Apple iPhone 2G

Sam proces tworzenia iPhone’a był bardzo złożony i ciężki. Fadell potwierdził, że początkowo bazą do powstania nowego telefonu były prace nad rozwijaniem iPodów. Apple zaczęło się skupiać na danych sieci komórkowych i wpadło na pomysł, by wykorzystać ideę do stworzenia smartfona. Nie tak dawno w sieci pojawiło się wideo pokazujące iPhone’a działającego z Click Wheel. Fadell powiedział, że było to bardzo niewygodne i zmieniało smartfona w telefon z lat 60-tych, więc koncepcję zmodyfikowano i oparto na ogromnym ekranie dotykowym, jaki wcześniej pokazano Jobsowi w firmie.

Aby jednak szukać nowych pomysłów na projekt, ekipa Apple udała się na wycieczkę po świecie i szukała nowych technologii. W Szwecji, podczas obiadu, ich samochód został okradziony. Fadell mówi, że konkurencja wiedziała, że budują telefon i okradła ich z wszystkich urządzeń znajdujących się w środku.

iPhone z klawiaturą? Albo zgadzasz się z Jobsem, albo odchodzisz

Podczas produkcji telefonu w Apple rozgorzała dyskusja o tym, czy iPhone powinien mieć fizyczną klawiaturę. Ostatecznie Steve Jobs uparł się, że smartfon ma posiadać jedynie ekran dotykowy, a każdy, kto się z nim nie zgadza, odejdzie z drużyny pracującej nad telefonem. Nie zgodził się także, by urządzenie miało posiadać rysik, bo, jak twierdził, palec był jedyną rzeczą potrzebną do jego obsługi. Nad rysikiem część ekipy pracowała w tajemnicy, bo, jak stwierdził Fadell, gdyby Jobs się dowiedział, urwałby mu łeb.

9 stycznia 2007 roku pierwszy iPhone został zaprezentowany. Jak mówi Fadell – na prezentację przygotowano dwa urządzenia. Powód? Pokazywany smartfon był jeszcze niedopracowany. Drugi miał działać jako zapasowy.

Obejrzyj film – Najlepsze aplikacje na smartfony z 2016 roku

Źródło: BBC

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij