Udostępnij
Tweetnij

Pegatron, producent iPhone’ów, ponownie oskarżony o fatalne warunki pracy

Pegatron to drugi co do wielkości producent iPhone’ów. Firma została oskarżona o fatalne warunki pracy przez China Labor Watch. Winą obarcza się Apple.

Pegatron to drugi co do wielkości producent iPhone’ów. Firma została oskarżona o fatalne warunki pracy przez China Labor Watch. Winą obarcza się Apple.

Jak pewnie już słyszeliście, Apple nie ma ostatnio najlepszej sytuacji. Przychody firmy stopniowo maleją. Teraz ceny akcji giganta z Cupertino mogą dodatkowo spaść. Powód? Grupa badająca sytuację w zakładach pracy zauważyła, że Pegatron, firma pracująca na zlecenie dla Apple, zapewnia swoim pracownikom tragiczne warunki pracy.

Sprawa rozpoczęła się ponad dwa lata temu, kiedy to Pegatron został oskarżony o wyzyskiwanie swoich pracowników i nakazywanie im pracowania przez 18 dni z rzędu bez dnia wolnego. Zarzucano także firmie, że ta wprowadza 12-godzinne dni pracy (czasami 16-godzinne), co często było powodem tego, że pracownicy zasypiali na liniach produkcyjnych. Sprawa została nagłośniona przez BBC.

Pegatron

China Labor Watch postanowiło przyjrzeć się sytuacji. Powołany nadzów pracy stwierdził, że Pegatron wyzyskuje swoich pracowników. Zebrano ponad 2 tysiące wycinków wypłat, z których wynika, iż firma płaciła minimalną stawkę swoim pracownikom za miesiąc pracy, wahającą się od 304 dolarów do 350 dolarów za miesiąc. To łączna suma po odliczeniu podatków i kosztów zakwaterowania.

China Labor Watch zapewnia natomiast, że średnia płaca pracownika w Chinach to niemalże 900 dolarów miesięcznie. Dla porównania – ci pracownicy, którzy zdołali przepracować 90 godzin miesięcznie więcej, otrzymali wynagrodzenie w postaci 633 dolarów.

Z analizy wypłat wynika także, że jeden z pracowników przepracował 109 nadliczbowych godzin, co jest prawie trzykrotnym przekroczeniem dopuszczalnego minimum, które wynosi 36 godzin w ciągu miesiąca.

Powód? China Labor Watch uważa, że to wina Apple i topniejących przychodów firmy. Stąd też naciski giganta, by jednak zmniejszyć koszty produkcji smartfonów. Przypomnijmy, że Pegatron jest drugim co do wielkości producentem iPhone’ów. Pierwszym jest Foxconn. Raport Apple mówi jednak coś innego. Gigant twierdzi, że pod jego nadzorem warunki pracy poprawiają się. Nie widać tego jednak po kolejnych nadzorach, jakie są przeprowadzane.

Na poniższym filmie obejrzysz przegląd nowości w aplikacjach Mapy i Muzyka z iOS 10:

Źródło: AppleInsider

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij