Udostępnij
Tweetnij

iPhone 7 z chipem FeliCa. W 2017 roku ma zniknąć przycisk Touch ID jaki znamy obecnie

Od oficjalnej zapowiedzi smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus dzieli nas już pewnie tylko kilkanaście dni, a tymczasem Mark Gurman niestrudzenie dostarcza nam nowych informacji o nowych telefonach Apple’a. W nowym raporcie możemy przeczytać o planach związanych z implementacją chipu FeliCa oraz porzuceniu przycisku Touch ID, który znamy obecnie.

Od oficjalnej zapowiedzi smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus dzieli nas już pewnie tylko kilkanaście dni, a tymczasem Mark Gurman niestrudzenie dostarcza nam nowych informacji o nowych telefonach Apple’a. W nowym raporcie możemy przeczytać o planach związanych z implementacją chipu FeliCa oraz porzuceniu przycisku Touch ID, który znamy obecnie.

iPhone 7

iPhone 7 najpewniej zostanie pokazany już za niecałe dwa tygodnie. Mark Gurman opublikował nowy raport, w którym czytamy, że w smartfonie może pojawić się chip FeliCa. Jak dobrze wiemy, iPhone’y mają już układ NFC, który pozwala na dokonywanie transakcji z Apple Pay. Rozwiązanie to jednak nie jest popularne w Japonii, gdzie dominuje inny standard – FeliCa. W tym kraju jest około 1,9 mln terminali opartych na FeliCa, a w zeszłym roku dokonano przez nie transakcji na łączną kwotę 46 miliardów dolarów. Apple mocno interesuje się tym rozwiązaniem i prawdopodobnie taki układ znajdzie się w iPhone’ach 7. Nie oznacza to jednak, że zaraz po premierze będzie można dokonywać transakcji iPhone’ami na terenie Japonii. Firma z Cupertino najpierw musi dojść do porozumienia z dostawcami płatności i możliwe, że usługa zostanie uruchomiona dopiero w 2017 roku. Zainteresowanie rynkiem japońskim ze strony Apple’a nie powinno dziwić. W zeszłym kwartale kraj ten odpowiadał za 8% wszystkich przychodów firmy i 11% zysku operacyjnego.

W tym samym raporcie czytamy, że Apple cały czas pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą firmie pozbyć się z iPhone’ów przycisku Touch ID, który znamy obecnie. W tym roku przycisk zupełnie nie zniknie, ale zmieni postać. Z wcześniejszych plotek wynika, że Touch ID w iPhone’ach 7 ma być przyciskiem pojemnościowym, a nie fizycznym, który wciska się do środka. Jak dobrze wiemy, istnieją już technologie, które pozwalają umieścić skaner linii papilarnych bezpośrednio na szkle. Takie rozwiązanie ma m.in. LG Innotek. Dlatego też jest niemal pewnym, że w 2017 roku przycisk w ogóle zniknie, a skaner linii papilarnych zostanie scalony z ekranem iPhone’ów.

Premiera smartfonów iPhone 7 i iPhone 7 Plus ma odbyć się podobno 7 września. Firma z Cupertino jeszcze nie potwierdziła tej daty, ale możliwe, że nastąpi to dziś. Jeśli nie, to w poniedziałek. Dwa dni po konferencji powinna ruszyć przedsprzedaż smartfonów, a sklepowy debiut zaplanowano na 16 września. Tydzień później powinna ruszyć sprzedaż operatorska.

Oczywiście, w kraju na nowe iPhone’y najpewniej poczekamy trochę dłużej. Polska zazwyczaj znajduje się w drugiej turze państw, do których wprowadzane są nowe smartfony z iOS. W tym roku najpewniej będzie podobnie. Choć z drugiej strony, w tym roku masowa produkcja iPhone’ów 7 została uruchomiona nieco wcześniej niż zazwyczaj (w czerwcu) i możliwe, że z myślą o dostarczeniu nowych telefonów w dniu premiery do jak największej ilości rynków.

Na poniższym filmie obejrzysz przegląd nowości w aplikacjach Mapy i Muzyka z iOS 10:

źródło: bloomberg, fot.: martin hajek

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij