Udostępnij
Tweetnij

Apple zalicza kolejne spadki sprzedaży iPhone’ów i iPadów, ale nie jest tak źle

Apple ujawniło wczoraj późnym wieczorem wyniki finansowe za poprzedni kwartał. Ponownie doszło do spadku sprzedaży iPhone’ów oraz iPadów. Co jednak ciekawe, w przypadku drugich z wymienionych urządzeń udało się zanotować po raz pierwszy od 10 miesięcy wzrost przychodów. Jak to możliwe?

Apple ujawniło wczoraj późnym wieczorem wyniki finansowe za poprzedni kwartał. Ponownie doszło do spadku sprzedaży iPhone’ów oraz iPadów. Co jednak ciekawe, w przypadku drugich z wymienionych urządzeń udało się zanotować po raz pierwszy od 10 miesięcy wzrost przychodów. Jak to możliwe?

Apple opublikowało wczoraj wyniki finansowe i sprzedaży za drugi kwartał tego roku (dla firmy był to trzeci kwartał roku fiskalnego). Przychody wyniosły 42,4 mld dolarów, a zysk netto 7,8 mld dolarów. To przełożyło się na wzrost jednej akcji o 1,42 dolara. Dla porównania, w drugim kwartale 2015 roku przychody wyniosły 49,6 mld dolarów, a zysk na czysto 10,7 mld dolarów. Firma z Cupertino ma obecnie 231,5 mld dolarów w gotówce i innych papierach wartościowych. Oczywiście, większość z tych pieniędzy znajduje się na kontach poza Stanami Zjednoczonymi.

W drugim kwartale tego roku Apple sprzedało 40,4 mln iPhone’ów. Tak więc po raz kolejny doszło do spadku. Dokładnie o 15%, gdy porównany liczbę z 47,5 mln iPhone’ów, które sprzedano w Q2 2015 roku. Tim Cook jednak jest dobrze nastawiony co do sprzedaży iPhone’ów 7, których debiut odbędzie się we wrześniu. CEO Apple stwierdza, że jest dużo pozytywnych znaków przemawiających za dobrą sprzedażą nowych telefonów, ale o szczegółach nie chce rozmawiać, bo nowe smartfony z iOS nie miały jeszcze oficjalnej premiery.

W przypadku iPadów też doszło do spadku sprzedaży. W zeszłym kwartale Apple sprzedało 9,95 mln tabletów, a więc 9% mniej niż rok wcześniej. Co jednak ciekawe, firma z Cupertino zaliczyła po raz pierwszy od 10 kwartałów wzrost przychodów ze sprzedaży iPadów. Wynika to przede wszystkim z wprowadzenia w marcu do oferty 9,7-calowego iPada Pro, który jest droższy od modeli Air i w ten sposób generuje większe zyski. Sprzedaż komputerów Mac też poleciała w dół. W zeszłym kwartale sprzedano ich 4,2 mln sztuk, a więc o 11% mniej niż rok wcześniej.

Warto dodać, że Apple zarabia coraz więcej na usługach, z których przychody poszybowały do góry aż o 19%. Cook twierdzi, że obecnie firma obserwuje największe przychody w historii App Store. Dokładnie o 27% większe. Świetnie mają się też AppleCare czy Apple Music. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy firma z Cupertino zanotowała wzrost przychodów z usług o 23,1 mld dolarów.

Tim Cook przekazał także, iż jego firma nadal zamierza inwestować w AR (rozszerzoną rzeczywistość). CEO Apple twierdzi, że sukces Pokemon Go powinien być testamentem dla innowacyjnych aplikacji. Już wcześniej w sieci pojawiły się plotki, jakoby Apple miało specjalny zespół odpowiedzialny za rozwój technologii AR/VR.

Na koniec warto dodać, że w Tim Cook w obecnym kwartale nadal spodziewa się spadku przychodów i zysków względem adekwatnego okresu sprzed roku.

Na poniższym filmie obejrzysz nowości z aplikacji Wiadomości z iOS 10:

Źródło: Apple, macrumors

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij