Udostępnij
Tweetnij

iOS 10: przegląd najciekawszych nowości

Pierwszy dzień WWDC 2016 za nami. Podczas konferencji, która rozpoczęła się o godzinie 19 naszego czasu, zaprezentowano wiele nowości — w tym iOS 10. W dzisiejszym tekście skupimy się na tym, co nowego pojawiło się w oprogramowaniu iOS 10 beta 1, do którego deweloperzy aplikacji mają dostęp od wczoraj.

Pierwszy dzień WWDC 2016 za nami. Podczas konferencji, która rozpoczęła się o godzinie 19 naszego czasu, zaprezentowano wiele nowości — w tym iOS 10. W dzisiejszym tekście skupimy się na tym, co nowego pojawiło się w oprogramowaniu iOS 10 beta 1, do którego deweloperzy aplikacji mają dostęp od wczoraj.

1. Odświeżona aplikacja Wiadomości

13467353_10205037199888520_1194071816_o

Aplikacja Wiadomości jest jedną z najważniejszych nowości w iOS 10 oraz macOS. Postanowiono wprowadzić do niej wiele funkcji, które dziś możemy odnaleźć w Messengerze, Hangouts oraz Telegramie czy WhatsUp’ie. Są to m.in.: wysyłanie lokalizacji i emotikony, które to dziś można powiększać do trzech różnych rozmiarów. Nie można zapomnieć również o nowościach, takich jak wiadomości ze specjalnymi efektami oraz dźwiękami, takimi jak fajerwerki. Widać, że korporacja z Cupertino pragnie pokazać swoim użytkownikom, że nie warto korzystać z portalu społecznościowego Marka Zuckenberga, aby być w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi oraz rodziną.

2. Odręczne pisanieFullSizeRender

Fajną nowością, którą najpierw zobaczyliśmy podczas prezentacji watchOS 3.0, następie iOS 10, jest odręczne pisanie. Od teraz w kilku specjalnie przygotowanych do tego aplikacjach będziemy w stanie użyć funkcji zredagowania wiadomości przy wykorzystaniu naszego własnego charakteru pisma. Rzeczą wiadomą jest to, że mechanizm ten najpewniej nie będzie masowo wykorzystywany do komunikacji pomiędzy znajomymi w komunikatorach, jednak może okazać się bardzo pozytywnym gestem w kierunku pojedynczych okazji, kiedy to chcemy komuś za coś podziękować w niestandardowy sposób.

3. Siri otwarte na programistów

IMG_7981

Dużym zaskoczeniem okazało się otworzenie Siri dla programistów, dzięki czemu Ci będą w stanie wprowadzać do asystentki głosowej nowe komendy bezpośrednio powiązane z ich programami. Jednym z takich przykładów jest komunikator WeChat i możliwość podyktowania do urządzenia tego, co i do kogo telefon powinien wysłać.

Tym samym Siri jest pierwszym asystentem w mobilnych systemach operacyjnych, który może być jawnie wykorzystywany przez programistów do rozszerzania możliwości ich programów i gier, a gdy połączymy to również z Siri w macOS Sierra, mamy do czynienia z kombajnem, który może sporo namieszać na rynku. Wszystko w rękach deweloperów.

4. Nowy ekran blokady

13441733_10205037184688140_453843162_o

Wielkim zaskoczeniem okazał się brak mechanizmu „przesuń, aby odblokować” w iOS 10, który był z nami od samego początku tego systemu operacyjnego. Od teraz, aby odblokować urządzenie, należy jedynie wcisnąć przycisk początkowy, a następnie wpisać hasło lub skorzystać z Touch ID. Co ciekawe, gdy chwycimy telefon i wychylimy go w kierunku naszej twarzy, startując od pionu, ukaże się nam ekran blokady, prosząc nas o wciśnięcie przycisku początkowego.

Kolejną nowością jest wywoływanie aplikacji aparatu poprzez przesunięcie ekranu blokady w prawą stronę. Po jego lewej stronie odnajdziemy dodatkowo panel widżetów, o którym przeczytacie w kolejnym punkcie.

5. Odświeżone powiadomienia i widżety

IMG_7984 IMG_7983

Zaskakującą zmianą jest modyfikacja wyglądu panelu powiadomień, który od teraz wyświetla jedynie te informacje. Cały ten mechanizm działa tak, jak działał do tej pory, choć zaskakującym faktem jest to, że posiadacze iPhone 6S są od tej chwili w stanie usunąć wszystkie powiadomienia przy wykorzystaniu technologii Force Close. Różnica pomiędzy starym i nowym panelem powiadomień jest zatem w samych widżetach, które od teraz znajdują się w kompletnie innym miejscu.

Te zostały przeniesione do lewego ekranu blokady ekranu oraz pulpitu, gdzie zastępują informacje dostarczane pod wyszukiwarką Spotlight. Po poprawnym skonfigurowaniu tych mini-aplikacji, będziecie w stanie w bardzo szybki sposób przejść do nagłówków wiadomości, informacji o tym, gdzie znajduje się zamówiony przez was samochód Ubera i wielu innych informacji i funkcji, jakie dają widżety dostarczane z aplikacjami z App Store.

6. Nowa klawiatura i mechanizm podmieniania emoji

13461170_10205037184328131_1321475506_o

Zmianie uległa również klawiatura, która od teraz wspierana jest przez naszą wirtualną asystentkę Siri, która ucząc się tego, w jaki sposób odpowiadamy na pytania, buduje system podpowiedzi pasujący do naszego stylu wypowiedzi. Niestety, funkcja ta, tak jak Siri, nie jest dostępna jeszcze w naszym języku, choć dochodzą nas głosy, że u niektórych osób korzystających z angielskiej klawiatury i wersji asystentki dedykowanej USA, na wiadomości w naszym języku pojawiają się odpowiedzi po polsku.

Co więcej, zaprezentowana podczas keynote funkcja automatycznego podświetlania i proponowania podstawiania emoji za słowa kluczowe działa również przy wykorzystaniu naszego rodzimego języka. Wystarczy podczas pisania zaobserwować, czy niektóre słowa nie zmieniają swojego zabarwienia na żółty. Jeśli tak się dzieje, pozostaje nam jedynie dotknąć ich i wybrać interesującą nas ikonkę.

7. Odświeżony wygląd folderów i niektórych elementów interfejsu

13441952_10205037184368132_988923090_o

Wraz ze zmianami wyglądu powiadomień oraz ekranu blokady, pewną porcję świeżości otrzymały również foldery i półprzeźroczyste elementy takie, jak wyszukiwarka Spotlight, które od teraz cechują się bardziej stonowanym efektem przeźroczystości. Design systemu rozwija się, kierując się coraz śmielej w kierunku zaokrąglonych prostokątów, co możemy zauważyć m.in. na przykładzie Centrum sterowania.

8. Usuwanie wbudowanych aplikacji

IMG_7985

Rzeczą, o której plotki obiegły cały świat jeszcze parę dni temu, była prawdopodobna możliwość odinstalowywania aplikacji Apple lub przynajmniej ukrywania ich obecności na ekranie telefonu zamiast ukrywania ich w folderze o nazwie „inne” czy „śmieci”. Jak się okazuje, iOS 10 pozwala na odinstalowywanie znacznej większości swoich aplikacji, dzięki temu bez problemów możemy zacząć korzystać z ich alternatyw.

Bez większych problemów będziemy w stanie pozbyć się ze swojego iUrządzenia następujących aplikacji: Apple Watch, Chmura iCloud, FaceTime, Filmy, Giełda, Home Kit, iBooks, Kalendarz, Kalkulator, Kontakty, Mapy, Muzyka, Notatki, Sklep iTunes, Poczta, Podcasty, Podpowiedzi, Pogoda, Przypomnienia i Znajdź moich znajomych.

9. Odświeżone Centrum sterowania

IMG_7986

Siódma wersja systemu mobilnego Apple wprowadziła wysuwany od dołu ekranu panel centrum sterowania, który w najnowszej wersji wygląda nowocześniej i pozwala na praktyczniejsze korzystanie ze znajdujących się tam skrótów.

Przede wszystkim, najważniejszą rzeczą w nim zawartą jest przeniesienie opcji nawigacji muzyką do osobnej strony samego panelu, co pozwala nam na wygodniejszą kontrolę aplikacją m.in. bezpośrednio z blokady ekranu. Niestety, nadal nie ma możliwość edycji elementów, które tu się z znajdują. Szkoda.

10. Aplikacja Zdjęcia

IMG_7987

Aplikacja Zdjęcia zyskała kilka nowych funkcji, które wcześniej mogliśmy odnaleźć w Zdjęciach Google lub ZOE od HTC. Jedną z najciekawszych z nich jest automatyczne tworzenie galerii, bazując na lokalizacji oraz okresie, w jakim wykonywane były zdjęcia. Do tego jesteśmy w stanie ręcznie tworzyć wspomnienia, do których następnie dodamy muzykę i udostępnimy je znajomym na łamach sieci społecznościowych.

Do personalizacji tego rodzaju multimediów korporacja z Cupertino oddaje nam w ręce proste w obsłudze narzędzie w dużym stopniu automatyzujące proces tworzenia oraz eksportowania treści do plików.

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Rafał Kurczyński

Dwudziestotrzyletni kreatywny i artystycznie uzdolniony maniak Twittera, który bardziej od technologii kocha jedynie rocka i pisanie. Felietonista z wyboru. Poeta po godzinach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij