Udostępnij
Tweetnij

Apple traci w Chinach wyłączność na nazwę iPhone (aktualizacja)

Apple przegrało spór o wyłączność na nazwę iPhone na terenie Chin. Producent skórzanych akcesoriów – Xintong Tiandi Technology (XTT) nadal będzie mógł używać tego znaku towarowego w Państwie Środka.

Apple przegrało spór o wyłączność na nazwę iPhone na terenie Chin. Producent skórzanych akcesoriów – Xintong Tiandi Technology (XTT) nadal będzie mógł używać tego znaku towarowego w Państwie Środka.

Spór o nazwę „iPhone” na terenie Chin ciągnął się przez wiele lat. Firma z Cupertino zgłosiła nazwę już w 2002 roku, a więc na kilka lat przed premierą pierwszego iPhone’a, w kategorii elektronika. Później, w 2007 roku, a więc w momencie debiutu pierwszego iPhone’a, taką nazwę zgłosiła także firma Xintong Tiandi Technology (XTT), która zajmuje się wyrobami skórzanymi. W kategorii produktów skórzanych została ona przyznana w 2010 roku.

iphone-china

Firma z Cupertino apelowała w tej sprawie najpierw w 2012 roku, ale musiała udowodnić, że iPhone już w 2007 roku jest popularnym produktem na terenie Chin. Oczywiście, nie było to niemożliwe. Apple odwołało się więc do Sądu Najwyższego w Państwie Środka, ale ten orzekł, że Apple nie mogło mieć wyłączności do nazwy iPhone w różnych kategoriach produktów w 2007 roku, skoro sam iPhone debiutował w Chinach dopiero w 2009 roku, a więc dwa lata po zgłoszeniu nazwy przez XTT.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy Apple borykało się w Chinach o nazwy własnych produktów. W 2012 roku firma z Cupertino miała problemy z wyłącznością na nazwę iPad, którą na wiele lat przed premierą tabletu z iOS zastrzegła firma Proview Technology. Wtedy Apple zapłaciło 60 mln dolarów i spór został zażegnany.

Aktualizacja

Apple wydało oświadczenie w tej sprawie dla South China Morning Post, w którym czytamy, że firma będzie nadal odwoływać się od wyroku chińskiego sądu.

źródło: bbc

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij