Udostępnij
Tweetnij

iOS 9.3: co wniesie ostatnia tak duża aktualizacja iOS 9?

Apple uruchomiło beta testy iOS 9.3 kilka tygodni temu. Będzie to już ostatnia tak duża aktualizacja systemu iOS 9. Na kolejną porcję nowych funkcji poczekamy sobie zapewne już do iOS 10 i nawet jeśli Apple wyda iOS 9.4, to pewnie i tak oprogramowanie nie wniesie tak wielu nowych funkcji, których spodziewamy się wraz z iOS 9.3. Night Shfit redukujące wieczorem niebieskie światło czy możliwość zabezpieczania notatek tworzonych w aplikacji Notatki hasłem lub z użyciem przycisku Touch ID, to tylko część nowości, których spodziewamy się wraz z iOS 9.3. Co jeszcze wniesie nowa aktualizacja oprogramowania iGadżetów? Sprawdźmy.

Apple uruchomiło beta testy iOS 9.3 kilka tygodni temu. Będzie to już ostatnia tak duża aktualizacja systemu iOS 9. Na kolejną porcję nowych funkcji poczekamy sobie zapewne już do iOS 10 i nawet jeśli Apple wyda iOS 9.4, to pewnie i tak oprogramowanie nie wniesie tak wielu nowych funkcji, których spodziewamy się wraz z iOS 9.3. Night Shfit redukujące wieczorem niebieskie światło czy możliwość zabezpieczania notatek tworzonych w aplikacji Notatki hasłem lub z użyciem przycisku Touch ID, to tylko część nowości, których spodziewamy się wraz z iOS 9.3. Co jeszcze wniesie nowa aktualizacja oprogramowania iGadżetów? Sprawdźmy.

Night Shift

Jedną z najważniejszych nowości z iOS 9.3 jest funkcja Night Shift, która odpowiada za redukcję niebieskiego światła wieczorem i nocą. Jak to dokładnie działa? Włączając Night Shift sprawimy, że w godzinach wieczornych i nocnych niebieskie światło będzie zastępowane cieplejszym, żółtym. W ten sposób nasze oczy będą odpoczywać i łatwiej nam będzie zasnąć.

Funkcję można włączyć w Ustawieniach lub z poziomu centrum sterowania. Decydując się na pierwszą opcję musimy udać się do Ustawienia i Ekran i jasność. Dotykamy opcje Night Shift. Włączamy opcję Zaawansowane. Domyślnie plan dla Night Shift obejmuje czas od 22:00 do 7:00 rano następnego dnia i jest to tak zwany Harmonogram własny. Możemy go jednak zmienić na automatyczne ustawienie Od zachodu do wschodu słońca lub też dostosować godziny działania Night Shift ręcznie. W dowolnej chwili funkcję można aktywować w danej chwili. Służy do tego opcja Włącz ręcznie do jutra. Natomiast w sekcji TEMPERATURA KOLORÓW możemy suwakiem ręcznie dostosować natężenie chłodniejszych i cieplejszych barw.

IMG_6503

IMG_6503

Jak już wspomnieliśmy, Night Shift w prosty sposób można włączyć w dowolnej chwili z poziomu centrum sterowania.

IMG_6505

Notatki zabezpieczone hasłem lub Touch ID

Jak dobrze pamiętamy, wraz z iOS 9 aplikacja Notatki doczekała się dużego odświeżenia. Wprowadzono checklisty i wiele innych nowości. Apple jednak nie zapomniało o Notatkach i wraz z iOS 9.3 wprowadza kolejne nowości. Od teraz notatki możemy zabezpieczyć. Można to zrobić z użyciem hasła lub przycisku Touch ID (druga metoda i tak wymaga utworzenia hasła).

IMG_6507

Chcąc zabezpieczyć notatki wybieramy z menu szybkich akcji opcję Dodaj blokadę i na nowym ekranie wprowadzimy uniwersalne hasło do blokowania notatek. Poniżej widzimy opcję pozwalającą na odblokowywanie notatek za pomocą Touch ID (domyślnie włączona), którą możemy wyłączyć. Gdy już skonfigurujemy opcje związane z zabezpieczeniami, to następnie, znajdując się na ekranie konkretnej notatki, dotykamy ikonkę kłódki, która spowoduje jej ukrycie. Odkrycie zawartości będzie wymagało podania hasła czy też dotknięcia palcem przycisku Touch ID.

IMG_6509

IMG_6510

Kolejną nowością jest możliwość sortowania notatek na podstawie daty stworzenia, daty modyfikacji lub alfabetycznie.

Łatwe odnajdywanie aplikacji w Zdrowie

Wraz z aktualizacją do iOS 9.3 zostanie uaktualniona także aplikacja Zdrowie. W takich kategoriach, jak Waga czy Sen pojawi się na dole nowe menu, gdzie zostaną wyszczególnione powiązane aplikacje dostępne w sklepie App Store. Dotknięcie ikonki przeniesie nas do sklepu, skąd będzie można ją pobrać na iPhone’a. Niestety, trudno powiedzieć, czy funkcja pojawi się w Polsce. W poglądowych wersjach beta iOS 9.3 takiej funkcji w kraju nie ma, a Apple na własnej stronie podkreśla, że aplikacje w Zdrowie będą wyświetlane tylko na wybranych rynkach.

health_large_2x

Zdrowie z iOS 9.3 wyświetli także dodatkowe dane z Apple Watcha, w tym informacje o ruchu, ćwiczeniach, czasie spędzonym na nogach czy celach aktywności.

iOS dla edukacji

Wraz z iOS 9.3 Apple odda nowe funkcje dla sektora edukacji. Przede wszystkim będzie to możliwość tworzenia wielu kont użytkowników na iPadach, gdzie następnie uczniowie po zalogowaniu się będą mieli dostęp do własnych materiałów i zawartości. Konta będą oznaczone zdjęciami, a więc będzie można szybko odnaleźć własne. Natomiast młodsi uczniowie będą mieć uproszczone logowanie. W tym celu będą musieli wpisać jedynie 4-cyfrowy PIN.

Przy okazji Apple wprowadzi nową aplikację Classroom, która ułatwi prowadzenie lekcji i śledzenie postępów oraz portal Apple School Manager do zarządzania urządzeń przez MDM i wielu innych funkcji. Ponadto Apple odda do użytku nowe Apple ID dla edukacji, którymi można zarządzać.

ios_large_2x

Więcej muzyki w CarPlay

CarPlay dla samochodów doczeka się nowych opcji w aplikacji Muzyka. Apple doda sekcje Nowa i Dla ciebie, które znamy z Apple Music. Natomiast w mapach Apple’a pojawi się funkcja W pobliżu, która pozwoli na łatwe docieranie do pobliskich restauracji, stacji benzynowych, parkingów czy kawiarni.

carplay_large_2x

Co jeszcze wnosi iOS 9.3?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że część użytkowników wersji beta iOS 9.3 mogło pobrać wybrane aktualizacje z użyciem sieci komórkowej, z pominięcie połączenia z Wi-Fi, co do tej pory nie było możliwe.

IMG_6491

Trudno jednak powiedzieć, czy nie był to tylko test i w rzeczywistości stabilne aktualizacje iOS nadal będą wymagać połączenia z Wi-Fi. Pojawią się także nowe języki dla Siri (malezyjski, hebrajski oraz fiński… sorry, polskiego brak), nowe skróty dla wybranych ikonek aplikacji z użyciem funkcji 3D Touch, możliwość zapisania zdjęcia w pełnej rozdzielczości z Live Photos czy możliwość sparowania z iPhone’em więcej niż jednego Apple Watcha (po aktualizacji zegarków do watch OS 2.2).

Kto i kiedy dostanie iOS 9.3?

Apple powinno udostępnić iOS 9.3 po marcowej konferencji, gdzie zaprezentuje iPhone’a SE i iPada Pro z 9,7-calowym ekranem. Jest mało prawdopodobne, że nastąpi to wcześniej. Nowości w iOS 9.3 jest naprawdę sporo i zapewne Apple poświęci im nieco uwagi w trakcie konferencji, a ta ma odbyć się (to nadal nie jest pewna data) 21 marca. System będzie dostępny na następujące urządzenia:

  • iPhone 4s i nowsze
  • iPad 2 i nowsze
  • iPod touch 5. generacji i nowsze

Zobacz także: Safari: 5 trików dla przeglądarki iOS, które warto znać

fot.: własne, apple

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij