Udostępnij
Tweetnij

Chipworks prześwietla A9X z iPada Pro. SoC ma autorski układ GPU

Sercem iPada Pro jest nowy procesor Apple – A9X. SoC został prześwietlony przez Chipworks i dowiadujemy się, że firma z Cupertino zaszyła w nim 12-rdzeniowy, autorski układ graficzny.

Sercem iPada Pro jest nowy procesor Apple – A9X. SoC został prześwietlony przez Chipworks i dowiadujemy się, że firma z Cupertino zaszyła w nim prawdopodobnie 12-klastrowy, autorski układ graficzny.

Poniżej widzimy układ A9X z iPada Pro, który został prześwietlony przez specjalistów z Chipworks. W zielonej ramce widzimy dwa rdzenie CPU, a w niebieskich ramkach znajduje się 6 klastrów z rdzeniami GPU. Co ciekawe, są to prawdopodobnie podwójne klastry. To oznacza, że układ graficzny z A9X ma w rzeczywistości 12 klastrów. Jest to o tyle ciekawe, że układy graficzne Imagination Technologies serii 7XT mogą składać się z 2, 4, 6, 8 lub 16 klastrów. Jeśli Apple zastosowało 6 podwójnych klastrów, to zapewne postawiło na autorski układ GPU. Jak dobrze pamiętamy, podobne rozwiązanie zastosowano w procesorze A8X z iPada Air 2.

a9x-annotated_large

Układ A9X jest znacznie większy od procesora A9 z iPhone’ów 6s. Jego rozmiar to 147 mm kwadratowych. To o 40% więcej niż 16-nm A9 z fabryk TSMC. Warto dodać, że w A9X podwojono także interfejs dla pamięci. To pozwala na przesyłanie danych do dwóch razy szybciej. Ciekawostką jest natomiast brak widocznego obszaru z pamięcią podręczną trzeciego poziomu.

Ashraf Eassa stwierdza, że A9X jest obecnie najbardziej zaawansowanym układem SoC dla urządzeń mobilnych i jeszcze nigdy czegoś takiego nie widział. Na więcej szczegółów związanych z A9X musimy jednak jeszcze poczekać.

źródło: fool

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij