Udostępnij
Tweetnij

iPad już nie jest najpopularniejszym w Polsce urządzeniem mobilnym do przeglądania internetu

Przez lata w Polsce najpopularniejszym urządzeniem mobilnym, z którego przeglądaliśmy internet, był iPad marki Apple. To jednak już przeszłość, bo przyglądając się dziś statystykom na stronie ranking.pl udało mi się dostrzec, że urządzenie to straciło koronę w zestawieniu. Najpopularniejszym w kraju urządzeniem, z którego obecnie przeglądamy sieć www, jest… iPhone!

ipad-iphone

Przez lata w Polsce najpopularniejszym urządzeniem mobilnym, z którego przeglądaliśmy internet, był iPad marki Apple. To jednak już przeszłość, bo przyglądając się dziś statystykom na stronie ranking.pl udało mi się dostrzec, że urządzenie to straciło koronę w zestawieniu. Najpopularniejszym w kraju urządzeniem, z którego obecnie przeglądamy sieć www, jest… iPhone!

Przeczytaj koniecznie >> Tablety w Polsce. Wiemy, które z modeli były najpopularniejsze przez ostatnie pół roku!

Już na samym wstępie warto wspomnieć, że iPhone już kiedyś mógł pochwalić się mianem urządzenia, z którego Polacy najczęściej przeglądali internet mobilnie. Było tak do września 2011 roku. Potem nastąpił przełom i na miejsce lidera wskoczył iPad, który nad Wisłą debiutował w sprzedaży rok wcześniej. Tablet z iOS szybko zaskarbił sobie uznanie wśród Polaków i przez wiele miesięcy był tym urządzeniem, które generowało w kraju najwięcej ruchu internetowego.

Tak było przez kilka lat, a tymczasem na przełomie listopada i grudnia 2014 roku doszło do przełomu, co zdradza nam grupa Gemius SA. Okazuje się, że w tym czasie iPhone odebrał iPadowi miano lidera i tym samym powrócił na tron w polskim internecie. iPad spadł na drugie miejsce. Co ciekawe, iPhone cały czas się umacnia. Natomiast tablet Apple pomalutku traci udziały. W przedostatnim tygodniu stycznia smartfony Apple odpowiadały za prawie 14% całego ruchu w polskim internecie generowanym z urządzeń mobilnych. Natomiast w przypadku iPada było to już mniej niż 12%. W „szczytowym okresie” (w styczniu 2013 roku) iPad odpowiadał za niemal 16,5% całego ruchu w sieci, który pochodził z urządzeń mobilnych.

Z czego wynika utrata pozycji lidera? Oczywiście z procesu kanibalizowania iPadów przez smartfony z większymi ekranami. W tym przede wszystkim przez iPhone’y 6, Model 6 Plus z 5,5-calowym wyświetlaczem jest w stanie z powodzeniem zastąpić wielu osobom mały tablet. Przeglądanie stron internetowych na takim ekranie oraz coraz większa liczba aplikacji optymalizowanych pod kątem iPhone’ów 6 sprawia, że iPad idzie w odstawkę i coraz mniej osób po niego sięga.

Jak dobrze wiemy, sprzedaż iPadów przez cały 2014 rok spadała. W zeszłym kwartale firma z Cupertino sprzedała ich 21,4 mln. Dla porównania, w najlepszym okresie (czwartym kwartale 2013 roku) była to liczba o niemal 5 mln większa. Natomiast sprzedaż iPhone’ów rośnie. Doskonale widać to po wynikach Apple za poprzedni kwartał, gdy firma z Cupertino sprzedała ponad 74 mln iPhone’ów. To absolutny rekord w historii firmy. Wyniki sprzedaży przekładają się na rosnącą pozycję iPhone’ów także w polskim internecie, co właśnie obserwujemy.

Mimo wszystko Apple nie pozostaje najpopularniejszym producentem urządzeń mobilnych w Polsce. To miano należy do Samsunga, z którego to urządzeń generowana jest 1/3 całego ruchu mobilnego w polskiej sieci. Apple plasuje się na drugim miejscu. W styczniu iGadżety wygenerowały 26% takiego ruchu w rodzimym internecie. Trzecie miejsce należy do Sony z udziałem na poziomie niespełna 12,7%.

Warto także zauważyć, że systemy na urządzenia mobilne odpowiadają za coraz większy ruch internetowy w Polsce. W styczniu Android odpowiadał za około 13% ruchu. Natomiast urządzenia z iOS za około 3,2%. Tak więc gros ruchu w polskim internecie nadal generują komputery, a nie smartfony czy tablety, ale te ostatnie coraz więcej. Warto także wspomnieć, że trzecim najpopularniejszym urządzeniem przenośnym w Polsce jest… Samsung Galaxy S4, który odpowiada za około 3,3% ruchu w rodzimym, mobilnym internecie.

Źródło: własne (via ranking.pl)

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij