Udostępnij
Tweetnij

SoC Apple A8X prześwietlony przez Anandtech. To kolejny układ klasy desktop

Apple nieco zaskoczyło w tym roku świat i umieściło w iPadzie Air 2. generacji nowy procesor A8X, który wyposażono w trzy rdzenie Cyclone taktowane zegarem 1,5 GHz. Ponadto okazuje się, że nowe rdzenie CPU wspomagane są przez udoskonalony układ graficzny, który możemy sobie nazwać jako PowerVR GXA6850. Co jeszcze skrywa w sobie nowy SoC od Apple? Odpowiedzi na to pytanie udzielają specjaliści z Anandtech.

SoC Apple A8X

Apple nieco zaskoczyło w tym roku świat i umieściło w iPadzie Air 2. generacji nowy procesor A8X, który wyposażono w trzy rdzenie Cyclone taktowane zegarem 1,5 GHz. Ponadto okazuje się, że nowe rdzenie CPU wspomagane są przez udoskonalony układ graficzny, który możemy sobie nazwać jako PowerVR GXA6850. Co jeszcze skrywa w sobie nowy SoC od Apple? Odpowiedzi na to pytanie udzielają specjaliści z Anandtech.

Czy wiesz, że Apple zachęca użytkowników iUrządzeń do zainstalowania iOS 8?

Nie ukrywajmy, ale wraz z Apple A8X firma z Cupertino po raz kolejny wyznaczyła standardy na rynku procesorów mobilnych. A8X nie jest tym samym układem, który znajdziemy w iPhone’ach, ale znacznie wydajniejszym procesorem, co udowadniają redaktorzy Anandtech.

Zacznijmy może od małego porównania w postaci tabeli. Poniżej możecie zobaczyć, czym różnią się poszczególne procesory Apple z ostatnich lat.

Apple A8X Apple A8 Apple A7 Apple A6X
Rdzenie CPU 3x udoskonalony Cyclone 2x udoskonalony Cyclone 2x Cyclone 2x Swift
Taktowanie CPU 1.5 GHz 1.4 GHz 1.4 GHz (iPad Air 1. gen.) 1.3 GHz
Układ GPU Apple/PVR GXA6850 PVR GX6450 PVR G6430 PVR SGX554 MP4
RAM 2GB 1GB 1GB 1GB
Szerokość magistrali pamięci 128-bit 64-bit 64-bit 128-bit
Przepustowość pamięci 25.6 GB/sec 12.8 GB/sec 12.8 GB/sec 17.1 GB/sec
Rozmiar pamięci L2 2 MB 1 MB 1 MB 1 MB
Rozmiar pamięci L3 4 MB 4 MB 4 MB brak
Liczba tranzystorów ~3B ~2B >1B brak danych
Proces wytwarzania TSMC(?) 20nm TSMC 20nm Samsung 28nm Samsung 32nm

A8X otrzymał więc te same, udoskonalone rdzenie Cyclone, które znajdziemy w SoC A8 z iPhone’ów 6. Niemniej, nie tylko pojawił się dodatkowy (trzeci) rdzeń, ale również podniesiono zegar taktujący do wartości 1,5 GHz. Ponadto poszerzono magistralę pamięci (do 128 bitów), co przełożyło się na podwojenie przepustowości pamięci. Mało tego, bo A8X ma 2 GB pamięci operacyjnej RAM i aż 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. W konsekwencji nowy procesor oferuje lepszą wydajność, co widać w szczególności w przetwarzaniu wielu wątków (na przykład w teście Multi-Core z Geekbench 3). Potwierdza to zresztą również nasza recenzja iPada Air 2.

Co ciekawe, A8X to nie tylko udoskonalone rdzenie CPU, ale również nowy układ graficzny. PVR GX6450 z A8 został zastąpiony przez nowy układ, który jednak nie ma oficjalnej nazwy. Anandtech nazwało go sobie Apple/PVR GXA6850. Znajdziemy tutaj 8 klastrów odpowiedzialnych za cieniowanie. Są to oczywiście rozwiązania oparte na architekturze PowerVR Series6XT. Dzięki temu Apple udało się zwiększyć wydajność układu graficznego względem tego z procesora A7 aż do 2,5 razy! Niemniej, wzrost wydajności względem grafiki z A8 przekłada się na około 30% lepsze wyniki na jeden piksel.

Wyniki benchmarków przeprowadzonych przez Anandtech na iPadzie Air 2 nie pozostawiają złudzeń. Tablet zazwyczaj plasuje się na pierwszym miejscu względem innych przetestowanych urządzeń. Co jednak ciekawe, w przypadku układu graficznego ten z A8X często przegrywa w testach z Nvidia Shield Tablet, który ma 192-rdzeniowego Keplera, a nawet osiąga gorsze wyniki niż A8 z iPhone’ów 6.

Szczegółowe detale na temat Apple A8X znajdziecie w recenzji na stronie Anandtech. Nowy procesor jest bardzo szybki i po raz kolejny można go z powodzeniem nazwać procesorem klasy desktop, co Anandtech uczyniło już zresztą w przypadku Apple A7.

Źródło, fot.: Anandtech

Co sądzisz o mikropłatnościach w aplikacjach i grach mobilnych?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij