Udostępnij
Tweetnij

Najciekawsze funkcje aplikacji z iOS 8 – Mapy, Zdjęcia i Aparat

W zeszłym tygodniu opisałem dla Was najciekawsze funkcje systemowych aplikacja Safari i Wiadomości. iOS 8 choć prosty w obsłudze, to skrywa w sobie wiele sekretów, o których wiedza może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze zadowolenie z iPada. Tym razem chciałbym przybliżyć Wam trzy kolejne programy – Mapy oraz Zdjęcia i Aparat. Mam nadzieję, że poniższy poradnik okaże się dla Was cennym źródłem informacji.

W zeszłym tygodniu opisałem dla Was najciekawsze funkcje systemowych aplikacja Safari i Wiadomości. iOS 8 choć prosty w obsłudze, to skrywa w sobie wiele sekretów, o których wiedza może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze zadowolenie z iPada. Tym razem chciałbym przybliżyć Wam trzy kolejne programy – Mapy oraz Zdjęcia i Aparat. Mam nadzieję, że poniższy poradnik okaże się dla Was cennym źródłem informacji.

Przeczytaj koniecznie >> 5 problemów z iOS 8 i sposoby na ich rozwiązanie

Mapy

1. Trójwymiarowy widok największych miast

IMG_0573

Aplikacja Mapy nie musi nam służyć tylko i wyłącznie do wyznaczania trasy. Za sprawą funkcji Flyover, Apple umożliwiło użytkownikom zwiedzanie największych miast świata, takich jak Rzym, Londyn czy Nowy York. Szczegółowe rendery, wokół których możemy się obracać i przybliżać widok w celu zobaczenia szczegółów z pewnością ucieszą nie tylko miłośników podróży. W celu włączenia wspomnianej wyżej funkcji musimy wybrać satelitarny widok mapy oraz widok 3D.

2. Wysyłanie trasy do innego od programu

IMG_0572

Wielu użytkowników iPadów twierdzi, że Apple Maps nie jest najlepszą aplikacją w swojej kategorii. Świadczyć może o tym chociażby popularność Google Maps, czy też programów, które pozwalają na nawigowanie w trybie offline. Na szczęście wyznaczając trasę możemy ją nie tylko w szybki sposób udostępnić do innej aplikacji, ale też przenieść się do App Store w celu pobrania jednej z nich.

3. Informacje o trudnościach na drodze

IMG_0574

Nikt z nas nie lubi stać w korku. Gdy w nim utkwimy, to przeważnie nie możemy zawrócić i wybrać alternatywnej trasy. Z tego powodu warto choć rzucić okiem na informacje o trudnościach na drogach. Wiedza na ich temat pozwoli nam lepiej zaplanować trasę, a tym samym uniknąć korków, tak często występujących w miastach, jak i na trasach je łączących.

Zdjęcia i Aparat

1. Kręcenie filmu poklatkowego

IMG_0569

Poklatkowa metoda kręcenia filmów może być ciekawą formą przedstawiania otaczającej nas rzeczywistości. W przyspieszonym materiale wideo ciekawie wygląda nagranie zachodzącego słońca, przejeżdżających samochodów, czy rozkwitającego kwiatu. iOS 8 daje nam możliwość kręcenia filmów w tej technice. Wystarczy, że będąc w aplikacji Aparat przeciągniemy palcem ekran wybierając żądaną opcję.

2. Ręczne ustawianie ostrości i ekspozycji

IMG_0570

Ustawienie ostrości pozwala nam doprecyzować, do jakiego obiektu odbiorca zdjęcia ma przywiązać największą uwagę. Aplikacja Aparat umożliwia również ustawianie ekspozycji, co pozwala nam na rozświetlenie lub przyciemnienie zdjęcia. Wystarczy, że ustawiając ostrość przeciągniemy po ekranie palcem w górę lub w dół.

3. Streszczanie zdjęć

IMG_0568

W naszej galerii często gromadzi się wiele zdjęć, które często są kilkoma ujęciami tego samego kadru. O ile warto mieć je zachowane w albumach, tak widok wszystkich fotografii w zakładce Zbiory i Lata jest dla wielu użytkowników zbędny. Na szczęście istnieje możliwość streszczenia zdjęć, dzięki której ograniczymy ilość naszych fotografii we wspomnianych wyżej zakładkach. Odpowiednią funkcję znajdziemy w ustawieniach zdjęć.

4. Rozszerzenia innych aplikacji w Zdjęciach

IMG_0567

Aplikacja Zdjęcia oferuje proste możliwości edycji naszych fotografii dzięki filtrom i kilku dodatkowym funkcjom. System iOS 8 umożliwił jednak deweloperom implementację rozszerzeń do swoich aplikacji, które pozwalają na modyfikację naszych zdjęć przy użyciu rozwiązań niezależnych twórców programów z poziomu systemowej galerii. To bardzo przydatna funkcjonalność, która pozwala użytkownikom na upiększenie fotografii bez otwierania dodatkowych programów. Z pewnością docenią ją szczególnie użytkownicy serwisu Instagram.

Jacek Zięba

Prowadzę podcast Tekstura. Zawsze staram się korzystać z najnowszych technologii w sposób, który zapewni mi zwiększenie produktywności oraz dostarczy rozrywkę. W serwisie tablety.pl skupiam się przede wszystkim na świecie produktów Apple.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij