Udostępnij
Tweetnij

Recenzja OmniFocus 2 na iPada – część pierwsza

Zdecydowana większość z nas każdego dnia zmaga się z dużą ilością zadań do wykonania. Często zapominamy zarówno o nieistotnych, jak i ważnych sprawach, co z całą pewnością nie jest powodem do zadowolenia. Ponadto w naszej głowie pojawia się wiele pomysłów, takich jak przesłuchanie najnowszej płyty ulubionego artysty, czy zbudowanie dziecku domku na drzewie w wolnej chwili. Niestety nie wszystkie zadania, które pojawiają się na naszej drodze, zostają uskutecznione. A więc może zaradzi OmniFocus 2?

Zrzut ekranu 2014-10-09 o 00.25.51

appstore

Zdecydowana większość z nas każdego dnia zmaga się z dużą ilością zadań do wykonania. Często zapominamy zarówno o nieistotnych, jak i ważnych sprawach, co z całą pewnością nie jest powodem do zadowolenia. Ponadto w naszej głowie pojawia się wiele pomysłów, takich jak przesłuchanie najnowszej płyty ulubionego artysty, czy zbudowanie dziecku domku na drzewie w wolnej chwili. Niestety nie wszystkie zadania, które pojawiają się na naszej drodze, zostają uskutecznione. A więc może zaradzi OmniFocus 2?

Przeczytaj koniecznie >> Recenzje gier na tablety

Zdaniem wielu, sposobem na osiągnięcie naszych celów, jest wdrożenie do swojego życia zasad „GTD”. Na ich temat powstała książka Davida Allena „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”, w której autor dogłębnie analizuje wspomniany wyżej temat. W dużym uproszczeniu, zasady „Getting Thins Done” polegają na wykonaniu kilku punktów:
1. Zapisaniu wszystkich zadań, pomysłów, celów,
2. Przeanalizowanie,
3. Uporządkowanie,
4. Wykonanie,
5. Zrecenzowanie.

Pomocny we wdrożeniu wyżej wymienionych zasad do naszego życia oraz praktykowania ich, może okazać się program OmniFocus 2. Jest on przez sporą liczbę użytkowników nazywany najlepszą aplikacją do zarządzenia zadaniami. Warto również wspomnieć, że znajdzie on zastosowanie nie tylko wśród zwolenników zasad stworzonych przez Davida Allena. Recenzję najnowszego programu studia Omnigroup podzieliłem, ze względu na jej obfitość, na dwie części. Pierwsza obejmie ogólne zasady OmniFocus 2 i filozofii „GTD”, a w drugiej znajdziecie szczegółowy opis funkcji tego programu i instrukcję zarządzenia nim.

1

Premiera OmniFocus 2 została podzielona na etapy. Rok temu program trafił na iPhone’y, następnie na komputery Mac, aby w końcu zagościć na iPadach. Wersja smartphone’owa programu jest bardzo okrojona i jej samodzielny zakup mija się z celem. OmniFocus 2 na system OS X to z kolei program kompletny, ale nie dający takich możliwości swobody, jak mobilny odpowiednik. Zalety obu wersji łączy odsłona na iPady. Cechuje ją mobilność, którą daje aplikacja na iPhone’a i możliwości, które przynosi program na komputery Mac. Warto dodać, że aplikacje na system iOS znacznie zmieniły się względem poprzednich wersji. Poza dodatkowymi funkcjami i nowym, dostosowanym do iOS 8 wyglądem, program stał się bardziej przyjazny dla użytkownika, co było głównym mankamentem pierwszej odsłony aplikacji. Warto w tym momencie dodać, że iPhone 6 Plus choć obsługuje obecnie tylko wersję przeznaczoną na telefony Apple, to jego użytkownicy już niedługo będą mogli zainstalować na nim wersję przeznaczoną obecnie tylko na iPady.

Po uruchomieniu OmniFocus 2 możemy zdecydować, w jaki sposób program ma synchronizować nasze dane. Możemy skorzystać z chmury Omni Sync Server, z własnego serwera, przenosić nasze dane przez e-mail, lub ją wyłączyć, czego nie zalecam. Po wybraniu odpowiedniej opcji, będziemy mogli skorzystać z wszystkich możliwości programu.

Inbox

Po lewej stronie ekranu znajduje się kolumna, która przedstawia poszczególne zakładki, zaś po prawej znajdziemy rozszerzony widok każdej z nich. Górna belka, zależnie od miejsca programu, w którym się znajdujemy, pozwala na wyszukiwanie danych, zmianę widoku, utworzenie folderów, kontekstów, projektów i zadań. W czasie dodawania tych ostatnich możemy wybrać, do jakiego projektu oraz kontekstu ma ono trafić (w przeciwnym razie zadanie zostanie dodane do skrzynki odbiorczej Inbox) oraz czy zostanie oznaczone flagą. Dodatkowo każdemu zadaniu możemy przypisać czas, od kiedy ma ono się stać aktywne i do kiedy należy je wykonać, a także wybrać, czy zadanie ma być cyklicznie powtarzane. Ponadto istnieje sposobność dodania do niego notatki tekstowej, głosowej, zdjęcia lub lokalizacji. Warto również wspomnieć, że zadania możemy tworzyć i umieszczać w skrzynce odbiorczej za pomocą Siri lub systemowych przypomnień. Przy każdym uruchomieniu OmniFocus 2, aplikacja przeprowadzi kilkusekundową synchronizację, w czasie której będziemy jednak mogli dodawać kolejne zadania.

W drugiej części recenzji znajdziecie szczegółowy opis pozostałych funkcji programu oraz przykładowy sposób jego wykorzystania.

Plusy:
+ ogrom opcji ułatwiających zarządzenia zadaniami;
+ nowy, przyjazny użytkownikowi interfejs;
+ bardzo dobre wykorzystanie możliwości iOS 8;
+ liczne opcje synchronizacji.

Minusy:
– bardzo wysoka cena;
– rozdzielenie wersji na iPada i iPhone’a.

appstore

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij