Udostępnij
Tweetnij

Nowy koprocesor Apple M8 (Phosphorus ) ujawniony na schematach (aktualizacja)

Wraz z iPhonem 5s z zeszłego roku doczekaliśmy się implementacji koprocesora M7, który wspomaga wybrane obliczenia zmiennoprzecinkowe. W przypadku iUrządzeń odpowiada między innymi za zbieranie danych związanych z ruchem i za ich przetwarzanie. Przed nami premiera nowych iPhone’ów i zdaje się, że to zostaną wyposażone w udoskonalony koprocesor M7, który ukrywa się pod nazwą kodową Phosphorus. Plany firmy z Cupertino zdradzają nam schematy graficzne opublikowane na chińskim Weibo.

Wraz z iPhonem 5s z zeszłego roku doczekaliśmy się implementacji koprocesora M7, który wspomaga wybrane obliczenia zmiennoprzecinkowe. W przypadku iUrządzeń odpowiada między innymi za zbieranie danych związanych z ruchem i za ich przetwarzanie. Przed nami premiera nowych iPhone’ów i zdaje się, że to zostaną wyposażone w udoskonalony koprocesor M7, który ukrywa się pod nazwą kodową Phosphorus. Plany firmy z Cupertino zdradzają nam schematy graficzne opublikowane na chińskim Weibo.

Przeczytaj koniecznie >> Anandtech: procesor Apple A7 jest układem klasy desktop

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

iPhone 5s z zeszłego roku to przede wszystkim procesor Apple A7 – pierwszy, 64-bitowy układ SoC oparty na architekturze ARM. Niemniej, wraz z zeszłorocznym iPhonem doczekaliśmy się również układu wspomagającego, w postaci koprocesora M7.

Koprocesor to (za Wikipedią) układ scalony wspomagający procesor w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. W większości współczesnych konstrukcji, koprocesor arytmetyczny, a także jednostki obsługujące bardziej skomplikowane obliczenia (np. instrukcje wektorowe) są zintegrowane z procesorem w jednym układzie.W przeszłości jednak, koprocesor stanowił opcjonalny komponent procesora i nie był standardowym układem komputera. Twórcy płyt głównych umieszczali zwykle pustą podstawkę, w której można było zainstalować koprocesor. W takim przypadku, do danego typu procesora, przypisany był odpowiadający mu koprocesor (np. 8087 dla 8086 i 8088, 80287 dla 80286 czy 80387 dla 80386). Koprocesorami nazywane bywają również układy wspomagające tworzenie i przetwarzanie grafiki – są to koprocesory graficzne (GPU).

W przypadku iUrządzeń jego podstawowym zadaniem jest zbieranie informacji na temat ruchu, a następnie ich przetwarzanie. Tymczasem w tegorocznych iGadżetach jego funkcjonalność może ulec rozszerzeniu. Poniżej widzimy jeden ze schematów graficznych opublikowanych na chińskim serwisie Weibo. Jeśli wierzyć plotkom, to prezentują one nowy koprocesor Apple, który ukrywa się pod nazwą kodową „Phosphorus”. Okazuje się, że firma z Cupertino zamierza tego układowi przydzielić dodatkowe zadania. W postaci zbierania i przetwarzania danych z HealthKit API, czyli nowego interfejsu, który udostępniono deweloperom aplikacji na iOS w czerwcu tego roku. HealthKit odpowiadać ma za zbieranie danych związanych ze zdrowiem i kondycją użytkownika. Nie tylko tych z iPhone’ów, ale również akcesoriów firm trzecich.

005vDhTugw1ejgzchscgej30ip09w0u0

W zasadzie przydzielenie tych zadań do dodatkowego układu, jakim jest koprocesor M7, wcale nie powinno dziwić. Wszak w tym celu (i podobnych) scalak ten zaprojektowano. Po to, aby główny procesor aplikacji odciążyć od mniej wymagających zadań.

Tak więc pozostaje nam czekać do oficjalnej prezentacji nowych iPhone’ów, która ma rzekomo odbyć się 9 września. Po około 10 dniach od premiery nowe smartfony powinny trafić do sprzedaży. Oczywiście spodziewamy się, że udoskonalony koprocesor Apple M7 trafi także na pokład nowych iPadów, których premiery spodziewamy się kilka tygodni później po iPhone’ach.

Wiemy, że iPhone 6 ma być dostępny w dwóch wersjach – z ekranami o przekątnej 4,7 oraz 5,5 cala. Możliwe, że najpierw do sprzedaży trafi model z mniejszym wyświetlaczem, a większy dopiero kilka tygodni później. Z racji rzekomych problemów z jego produkcją. Sercem nowych iGadżetów ma być dwurdzeniowy procesor Apple A8, który ma pracować z zegarem 2,0 GHz.

Aktualizacja

Nowe informacje na ten temat wskazują na to, iż nie jest to koprocesor M8, a jednak czujnik ciśnienia atmosferycznego zbliżony do BMP280.

Źródło: Weibo.com

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij