Udostępnij
Tweetnij

Sekrety iOS 8: Chmura rodzinna

Poprzednie dwa artykuły z cyklu „Sekrety iOS 8” poświeciliśmy funkcji Handoff oraz możliwości dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS i MMS za pośrednictwem Maca i iPada. Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie nowościom, które przyniesie system iOS 8 związane z nową usługą – Chmura rodzinna, która pozwala na dzielenie się między członkami rodziny między innymi kalendarzem, przypomnieniami, a także aplikacjami czy muzyką.

Nagłówek3

Poprzednie dwa artykuły z cyklu „Sekrety iOS 8” poświeciliśmy funkcji Handoff oraz możliwości dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS i MMS za pośrednictwem Maca i iPada. Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie nowościom, które przyniesie system iOS 8 związane z nową usługą – Chmura rodzinna, która pozwala na dzielenie się między członkami rodziny między innymi kalendarzem, przypomnieniami, a także aplikacjami czy muzyką.

Przeczytaj koniecznie >> Co nowego w iOS 8 beta 4?

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dzięki Chmurze rodzinnej możemy połączyć się z maksymalnie sześcioma użytkownikami poprzez zaproszenie ich do tej usługi. Wystarczy, że w ustawieniach iCloud utworzymy nową „Rodzinę” i dodamy do niej członków, którzy będą musieli zaakceptować nasze zaproszenie. Niesie to ze sobą szereg korzyści, zarówno organizacyjnych, jak i finansowych.

Aplikacje

Po uruchomieniu usługi, w kalendarzu oraz przypomnieniach pojawi się dodatkowa lista „Rodzina”, która będzie wspólna dla wszystkich jej członków. Dodając wydarzenie do odpowiedniego kalendarza, będziemy mogli współdzielić je między nimi bez konieczności wysyłania zaproszeń. Pozwoli to każdemu domownikowi na wzajemne sprawdzenie swojego planu dnia, tak, aby móc wspólnie zaplanować spędzony razem czas. Podobnie w Przypomnieniach znajdziemy nową listę, która będzie współdzielona między członkami chmury i ułatwi podział obowiązków.

Chmura Rodzinna połączy jej członków w aplikacjach Moi Znajomi i Znajdź. Bez konieczności wysyłania zaproszeń będziemy mogli zobaczyć, gdzie znajduje się nasze dziecko, brat, czy współmałżonek. Co więcej, dzięki usłudze Find My iPhone znajdziemy nie tylko swój sprzęt Apple, ale także wszystkie urządzenia członków rodziny, o ile usługa będzie włączona, a iPad, iPhone, czy Mac znajdą się w zasięgu sieci. Warto zaznaczyć, że wyłączenie opcji Find My iPhone nadal pozwoli na zlokalizowanie naszego położenia w aplikacji Find My Friends. Jeżeli nie chcemy, aby członkowie Rodziny mogli zobaczyć naszą lokalizację, będziemy musieli ją ukryć w ustawieniach aplikacji.

Zdjęcia

Użytkowników iOS 8, którzy dołączą do Chmury Rodzinnej czekają także zmiany w aplikacji Zdjęcia, gdzie pojawi się strumień zdjęć „Family”, dzięki któremu będziemy mogli udostępniać, odbierać i komentować dodane tam przez członków rodziny zdjęcia. Po dodaniu zdjęcia do strumienia otrzymamy powiadomienie i będziemy mogli je zapisać lub skomentować. Co więcej, iOS 8 wprowadza możliwość udostępniania łączą do albumu „Family”, co pozwoli na szybkie podzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji wykonanymi przez wszystkich członków naszej rodziny.

Zakupy

Największe zmiany jakie wprowadza Chmura Rodzinna dotyczą współdzielenia aplikacji, książek i muzyki. Teraz wchodząc w App Store, iBooks, czy iTunes Store mamy dostęp nie tylko do naszych zakupów, ale także do zakupów wszystkich członków rodziny. Wystarczy, że jedna osoba pobierze na swoje urządzenie daną piosenkę, aplikację, czy książkę, a druga bez wpisywania hasła również będzie mogła w szybki sposób, bez wpisywania hasła się nią cieszyć. Dotyczy to tylko pełnoletnich członków rodziny.

Sposób dokonywania zakupów przez osoby między 13 a 18 rokiem życia ulegnie znacznej zmianie. Dodając kogoś w tym wieku do Chmury Rodzinnej będziemy mogli przypisać ją do naszej karty płatniczej i włączyć odpowiednią funkcję, która sprawi, że każdy zakup będzie musiał być przez nas zatwierdzony. Jeżeli dziecko będzie chciało zakupić na przykład grę, to na naszym urządzeniu pojawi się odpowiedni komunikat. To od nas będzie zależało wyrażenie zgody na zakup. W komunikacie będziemy mogli zobaczyć opis aplikacji oraz jej cenę, co pozwoli na szybkie podjęcie decyzji. Jeżeli się zgodzimy, to aplikacja, piosenka, czy książka zostaną pobrane, a jeżeli nie, to stosowny komunikat pojawi się na ekranie urządzenia podopiecznego.

Pozwolenie

Podsumowując, Chmura Rodzinna to bardzo ciekawa i użyteczna usługa, która zadebiutuje wraz z systemem iOS 8. Pozwoli ona lepiej zorganizować plan dnia i zadania członków rodziny, wymienić się w szybki sposób zdjęciami, czy wzajemnie poszukać swoich urządzeń Apple. Naprawdę duże zmiany zaszły w sposobie dokonywania zakupów książek, muzyki, czy aplikacji. Nie dość, że będziemy je mogli teraz w łatwy sposób współdzielić, to jeszcze nowa usługa umożliwi nam kontrolę dokonywanych przez naszych podopiecznych zakupów. Jeżeli macie pytania dotyczące Chmury Rodzinnej, to zostawcie pytanie w komentarzu lub napiszcie do mnie na Twitterze.

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Jacek Zięba

Prowadzę podcast Tekstura. Zawsze staram się korzystać z najnowszych technologii w sposób, który zapewni mi zwiększenie produktywności oraz dostarczy rozrywkę. W serwisie tablety.pl skupiam się przede wszystkim na świecie produktów Apple.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij