Udostępnij
Tweetnij

WWDC: Apple oficjalnie zapowiada iOS 8 i OS X 10.10

Zgodnie w wcześniejszymi przewidywaniami, dziś firma z Cupertino, w trakcie keynote na WWDC, oficjalnie zapowiedziała nowe produkty z zakresu oprogramowania, w tym system OS X 10.10 Yosemite dla komputerów Mac oraz iOS 8 dla iUrządzeń. Nie zabrakło również nowych usług, w tym iCloud Drive i wielu innych rozwiązań.

Apple iOS 8

Zgodnie w wcześniejszymi przewidywaniami, dziś firma z Cupertino, w trakcie keynote na WWDC, oficjalnie zapowiedziała nowe produkty z zakresu oprogramowania, w tym system OS X 10.10 Yosemite dla komputerów Mac oraz iOS 8 dla iUrządzeń. Nie zabrakło również nowych usług, w tym iCloud Drive i wielu innych rozwiązań.

Przeczytaj koniecznie >> Jak zainstalować iOS 8 beta już dziś?

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

OS X 10.10 Yosemite

Dzisiejsza konferencja Apple rozpoczęła się od prezentacji nowego systemu dla komputerów Mac, czyli OS X 10.10 (aka Yosemite). Nowy OS X to przede wszystkim bardziej płaski interfejs inspirowany iOS 7. Widać to na przykładzie docka, gdzie tacka i ikony programów zdecydowanie przypominają te z systemu dla iUrządzeń. OS X 10.10 to również udoskonalony Spotlight oraz odświeżona przeglądarka Safari z usprawnieniami wobec WebGL, wideo w HTML5 oraz znacznie mniejsze zużycie energii.

OS X 10.10

OS X 10.10 w postaci bety dla deweloperów zostanie wydany jeszcze dziś. Latem trafi w ręce wszystkich zainteresowanych (w ramach otwartych testów), a jesienią zostanie wydany w wersji finalnej… za darmo.

iCloud Drive

Następnie Apple zaprezentowało nową usługę opartą na przetwarzaniu w chmurze – iCloud Drive. To nic innego, jak dysk internetowy do przechowywania dokumentów. Rozwiązanie to jest dosyć zbliżone do funkcjonalności Dropboksa i pozwala również na automatyczną synchronizację pomiędzy wieloma urządzeniami, w tym pracującymi w oparciu o Windows.

iCloud Drive

Lepsza integracja z Continuity

Kolejnym rozwiązaniem jest Continuity, które zapewnia lepszą integrację pomiędzy urządzeniami marki Apple. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje automatyczny hotspot oraz możliwość odbierania połączeń przychodzących na iPadzie oraz komputerach Mac. Warto również wspomnieć o AirDrop działającym pomiędzy iOS i OS X.

iOS 8 i App Store

Nowy system dla iUrządzeń, który doczekał się naprawdę wielu udoskonaleń. Zacznijmy jednak od kilku liczb, w tym:

  • Do tej pory na rynek trafiło ponad 500 mln iPhone’ów oraz 200 mln iPadów;
  • W zeszłym roku przybyło 130 mln nowych użytkowników systemu iOS.

Nowe oprogramowanie pod względem stylistyki bazuje na iOS 7, ale doczekało się wiele nowych funkcji. Na uwagę zasługują usprawnianie z zakresu powiadomień, w tym szybki dostęp na ekranie początkowym, który uzyskamy poprzez przeciągniecie palcem górnej krawędzi ekranu w dół. Następnie mamy udoskonalony Spotlight, szybkie odpowiadanie na wiadomości, łatwy dostęp do kontaktów poprzez podwójne naciśnięcie przycisku początkowego, lepszą klawiaturę.

Następnie Apple zaprezentowało aplikację Health, która odpowiada za przechowywanie informacji związanych z kondycją oraz parametrów życiowych. Aplikacja będzie współpracować z oprogramowaniem i urządzeniami firm trzecich. Udoskonalono również mechanizm związany z zakupami aplikacji i gier w App Store oraz aplikację Zdjęcia, która doczekała się nowych mechanizmów z zakresu wyszukiwania oraz szybkiej edycji fotografii.

Oczywiście konferencja WWDC jest wydarzeniem poświęconym deweloperom aplikacji, tak więc nie mogło zabraknąć nowości z myślą o nich. W App Store jest już ponad 1,2 mln aplikacji. Sam sklep doczekał się wraz z iOS 8 wielu ulepszeń, w tym więcej mechanizmów z zakresu wyszukiwania oraz beta testów TestFlight. Wraz z nowym iOS Apple udostępnia deweloperom aplikacji aż 4 tysiące nowych API, co pozwoli im tworzyć jeszcze lepsze aplikacje. Na uwagę zasługuje również możliwość pracy aplikacji jako widżetów na ekranie powiadomień oraz dostęp do Touch ID. iOS 8 wniesie również udoskonalenia z zakresu lepszej grafiki (przetwarzanej do 10 razy szybciej), a to oznacza znacznie lepsze gry, które już w niedługim czasie powinniśmy zobaczyć w App Store.

Nowy iOS w postaci beta zostanie udostępniony deweloperom jeszcze dziś, a dla wszystkich (w postaci aktualizacji) zostanie wydany jesienią. Wraz z systemem Apple porzuca wsparcie dla iPhone’a 4.

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij