Udostępnij
Tweetnij

Steve Jobs obchodziłby dziś 59. urodziny

Wielki wizjoner i założyciel firmy Apple – Steve Jobs obchodziłby dziś 59. urodziny, gdyby nie przegrana walka z rakiem. Jobs zmarł 5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie sylwetkę jednego z najgenialniejszych osób w historii komputeryzacji.

Steve Jobs

Wielki wizjoner i założyciel firmy Apple – Steve Jobs obchodziłby dziś 59. urodziny, gdyby nie przegrana walka z rakiem. Jobs zmarł 5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie sylwetkę jednego z najgenialniejszych osób w historii komputeryzacji.

Przeczytaj koniecznie >> 5 faktów na temat Apple, o których nie miałeś pojęcia

Cenisz sobie produkty Apple?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Steve Jobs urodził się 24 lutego 1955 roku w San Francisco. Niedługo po narodzinach został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów z Mountain View (w Kalifornii). Jobs uczył się w szkole w Cupertino, którą ukończył w 1972 roku. Potem przez jeden semestr studiował prawo w Reed College w Portland w stanie Oregon.

Przygoda Jobsa z komputerami zaczęła się w 1974 roku, gdzie chodził na spotkania klubu komputerowego „Homebrew Computer Club” razem z przyjacielem Stevem Wozniakiem – notabene drugim z założycieli firmy Apple. Później Jobs wyjechał na pewien czas do Indii, skąd wrócił jako buddysta.

Początki Apple sięgają 1976 roku, kiedy to Steve Jobs wraz ze Stevem Wozniakiem założył firmę. Pierwszym owocem ich współpracy był komputer Apple I, który sprzedawano w cenie 666,66 dolarów. Dopiero jednak Apple II odniósł duży sukces, co przyczyniło się do tego, iż Apple stało się jedną z najważniejszych firm komputerowych na rynku. W 1980 roku Apple weszło na nowojorską giełdę.

Nie każdy wie, ale Steve Jobs nie zawsze pracował w Apple. W wyniku narastających konfliktów z Johnem Sculleyem – ówczesnym prezesem firmy, Jobs w 1985 roku został zmuszony do opuszczenia Apple. Mimo wszystko nie próżnował i założył nową firmę – NeXT. Później nieżyjący CEO Apple odkupił studio animacji komputerowej od LucasFilm, które z czasem przyjęło nazwę Pixar. Zapewne wielu z was kojarzy to studio, zgadza się? Pixar odpowiada między innymi za sukces Toy Story.

Przez kolejne lata Apple miało coraz większe problemy i w 1996 roku założyciel firmy powrócił. Rok później Jobs został prezesem Apple. Przez kolejne lata nieżyjący Jobs sprawił, że jego firma stała się jednym z największych gigantów nie tylko na rynku komputerów, ale również na wielu innych. Jobs odcisnął swoje piętno na wielu produktach Apple. W 2001 roku wprowadzono do sprzedaży iPoda, sześć lat później na rynku zadebiutował innowacyjny telefon – iPhone, a w 2010 roku odbyła się premiera iPada, tabletu, który po dziś dzień jest niedoścignionym gadżetem tego typu na rynku. Wszystkie z produktów były opracowywane pod czujnym okiem Jobsa.

W zeszłej dekadzie rozpoczęły się problemy zdrowotne Steve’a Jobsa. 31 lipca 2004 roku przeszedł on operację usunięcia nowotworu trzustki. W tym czasie Apple zarządzał Tim Cook. Na początku 2009 roku Steve Jobs poinformował pracowników o przejściu na urlop zdrowotny. Jego problemy ze zdrowiem stały się poważniejsze. W czerwcu tego samego roku Jobs miał przeszczep wątroby. Po jakimś czasie powrócił do Apple i ponownie przejął własne obowiązki. Niestety, na początku stycznia 2011 roku założyciel firmy z Cupertino ponownie udał się na urlop zdrowotny. Pod koniec sierpnia 2011 roku Steve Jobs oficjalnie zrezygnował ze stanowiska CEO Apple. Jego miejsce zajął Tim Cook.

Steve Jobs zmarł we własnym domu w Kalifornii 5 października 2011 roku. Około godziny 15:00. Przyczyną śmierci był operowany wcześniej nowotwór trzustki i zatrzymanie oddechu. Jobsa pochowano na Alta Mesa Memorial Park.

Steve’a Jobsa zapamiętaliśmy przede wszystkim jako wielkiego wizjonera i twórcę…

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij