Udostępnij
Tweetnij

64-bitowy układ A7 i iOS 7. Co to oznacza w praktyce?

Wczoraj Apple zaprezentowało nowego iPhone’a 5S, który jest pierwszym smartfonem, którego wyposażono w 64-bitowy procesor oparty na architekturze ARM. Samo oprogramowanie w postaci iOS 7 i zintegrowane z nim aplikacje również zostały w tym przypadku przepisane, aby w pełni wykorzystać potencjał nowego układu SoC. Czy jednak możemy liczyć na dwukrotny wzrost wydajności? Nie, aż tak idealnie nie będzie…

 Apple A7

Wczoraj Apple zaprezentowało nowego iPhone’a 5S, który jest pierwszym smartfonem, którego wyposażono w 64-bitowy procesor oparty na architekturze ARM. Samo oprogramowanie w postaci iOS 7 i zintegrowane z nim aplikacje również zostały w tym przypadku przepisane, aby w pełni wykorzystać potencjał nowego układu SoC. Czy jednak możemy liczyć na dwukrotny wzrost wydajności? Nie, aż tak idealnie nie będzie…

Przeczytaj koniecznie >> Masz iPada i czekasz na iOS 7? Zobacz, które z funkcji dostaniesz

Dziecko i tablet. Co o tym sądzicie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Słowem wstępu

Już jakiś czas temu pojawiły się plotki, jakoby Apple pracowało nad 64-bitowym procesorem A7, który trafi do nowego iPhone’a. Plotki okazały się być rzeczywistością i tak też się stało, gdyż nowy, flagowy model smartfonu z iOS otrzymał właśnie taki układ – pierwszy, w pełni 64-bitowy SoC oparty na architekturze ARM. Samo oprogramowanie, jak i preinstalowane aplikacje w nowym iPhone’ie 5S również zostały przepisane na natywny kod 64-bitowy, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał nowego procesora.

Jeśli jednak wydaje wam się, że w ten sposób Apple osiągnęło dwukrotny wzrost wydajności względem układu A6, to jesteście w błędzie. Przyjrzyjmy się z bliska nowym rozwiązań i postarajmy się udzielić odpowiedzi na pytania związane z 64-bitową architekturą firmy z Cupertino.

Dwa razy więcej, ale nie 2 x szybciej

Zastosowanie 64-bitowej architektury dwukrotnie zwiększa liczbę operacji na rejestrach. Nowy iPhone będzie w stanie operować w jednym cyklu zegara na 64 bitach informacji, a więc również dwa razy większej ilości niż dotychczas. Niestety, ale to nie przełoży się na dwukrotny wzrost wydajności. Możemy liczyć co najwyżej na około 15-30% wzrost mocy względem procesora A6 z iPhone’a 5. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku komputerów PC z Windows, gdzie wzrost wydajności także zamyka się w granicy kilkunastu procent.

64-bitowa architektura w urządzeniach mobilnych stanowi obecnie więc ciekawostkę, ale otwiera znacznie szersze perspektywy na przyszłość. Głównie z racji możliwości stosowania w smartfonach i tabletach większej ilości pamięci operacyjnej RAM (obecnie granica zamyka się w 4 GB i została już niemal osiągnięta – Samsung Galaxy Note 3 ma 3 GB pamięci RAM).

Jest szybciej, ale…?

Apple pochwaliło się wczoraj, że procesor A7 oferuje nawet do 40 razy większą wydajność niż układ z iPhone’a pierwszej generacji. W przypadku przetwarzania grafiki jest to wzrost na poziomie 56 razy (również względem pierwszego iPhone’a). Liczby te z pewnością robią wrażenie, ale już w porównaniu do procesora A6 już nie aż tak bardzo. Dokładne wyniki poznamy, gdy do sieci trafią pierwsze benchmarki nowego iPhone’a.

Duże znaczenie w przypadku wykorzystania tego potencjału ma również samo oprogramowanie. Dotychczasowe aplikacje na iOS są 32-bitowe i wymagają w tym celu przepisania kodu. Apple już uruchomiło stosowną stronę dla deweloperów, gdzie podpowiada jak tego dokonać. Warto dodać, że starsze aplikacje na iOS pozostaną zgodne z nowym iPhonem, ale będą działać z (mniej więcej) dotychczasową prędkością. Pozostaje wierzyć w to, że deweloperzy pójdą w ślady Apple i rozpoczną pomału konwertować własne aplikacje.

Co dalej?

Spodziewamy się, że Apple pójdzie o krok dalej i wyposażony w 64-bitowy procesor A7X (z podrasowanym układem graficznym) również nowe modele iPadów. Oczywiście to samo stanie się z oprogramowaniem, które zostanie przepisane na 64-bitowe. Nowych tabletów z iOS spodziewamy się w okolicy października tego roku, a więc jeszcze trochę sobie na nie poczekamy.

Źródło, fot.: Apple, TNW

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij