Udostępnij
Tweetnij

Apple rozważa wprowadzenie na rynek iPada w cenie 199-249$?

iPad mini wręcz kanibalizuje model z 9,7-calowym wyświetlaczem Retina stając się jednym z najpopularniejszych produktów w ofercie firmy z Cupertino. Co jednak powiecie na tablet z systemem iOS, który kosztowałby nawet ponad 100 dolarów mniej niż obecnie iPad mini? Analityk firmy KGI Securities – Ming-Chi Kuo wierzy, że jest to możliwe i Apple na pewno rozważa taką ewentualność. Oczywiście nie obejdzie się wtedy bez cięć w specyfikacji i wyposażeniu.

iPad mini wręcz kanibalizuje model z 9,7-calowym wyświetlaczem Retina stając się jednym z najpopularniejszych produktów w ofercie firmy z Cupertino. Co jednak powiecie na tablet z systemem iOS, który kosztowałby nawet ponad 100 dolarów mniej niż obecnie iPad mini? Analityk firmy KGI Securities – Ming-Chi Kuo wierzy, że jest to możliwe i Apple na pewno rozważa taką ewentualność. Oczywiście nie obejdzie się wtedy bez cięć w specyfikacji i wyposażeniu.

Przeczytaj koniecznie >> Czy tablety zastąpią nam smartfony?

Na co przede wszystkim zwracasz uwagę podczas zakupu tabletu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Apple w pierwszym kwartale tego roku sprzedało niemal 20 milionów iPadów i tym samym utrzymało pozycję lidera na rynku z udziałem na poziomie 48,2%. Okazuje się jednak, że sukces Apple zawdzięcza przede wszystkim iPadowi mini, a nie 9,7-calowemu modelu tabletu. Mniejszy iPad wręcz kanibalizuje model z ekranem Retina. Co prawda, firma z Cupertino nie podaje dokładnych wyników sprzedaży poszczególnych modeli, ale spadająca ilość zamówień na większe wyświetlacze dotykowe, a rosnące zapotrzebowanie na 7,9-calowe ekrany nie pozostawia złudzeń. iPad z Retiną sprzedaje się coraz słabiej, a wariant mini lepiej.

iPad mini był więc strzałem w dziesiątkę. Prawda jest jednak taka, że dla wielu osób nadal pozostaje on w sferze marzeń. Ceny urządzenia zaczynają się od 329 dolarów, a w Polsce za tablet musimy zapłacić około 1400 złotych. Z kolei prostą „dachówkę” z Androidem możemy już nabyć za mniej niż 300 złotych. Ceny tabletów ciągle spadają, a te przy okazji stają się coraz wydajniejsze.

Analityk firmy KGI Securities – Ming-Chi Kuo wierzy, że Apple może pójść o krok dalej i rzuci rękawicę producentom tabletów z Androidem w przedziale poniżej 300 dolarów. Możliwe? Jak najbardziej. Po pierwsze już teraz koszty produkcji iPada mini są niższe niż 200 dolarów. Apple mogłoby więc pokusić się o jeszcze mniejsze obniżenie ceny poprzez cięcia w wyposażeniu tabletu.

Kuo sugeruje, że procesor A5 mógłby być wytwarzany w mniejszym procesie technologicznym, co wpłynęłoby na obniżenie kosztów produkcji. Ponadto Apple mogłoby zrezygnować z pewnych elementów iPada mini, na przykład aparatu fotograficznego na tylnej ściance obudowy lub zmniejszyć ilość pamięci na dane do 8 GB. Kolejnym zmianom mogłaby zostać poddana obudowa tabletu. Zamiast aluminium firma z Cupertino mogłaby pokusić się o obudowę z tworzywa sztucznego. Sugeruje się, że tani, mityczny iPhone również będzie wyposażony w plastikową obudowę, co przełoży się na zmniejszenie kosztów produkcji.

Analityk KGI Securities sugeruje, że cena końca dla klientów takiego tabletu mogłaby wynieść 249-299 dolarów. Apple co prawda znane jest z dbałości o wizerunek własnych produktów i trudno powiedzieć czy pokusi się o tak „drastyczne” kroki, które wymienia Kuo. Pamiętajmy jednak, że z iPadem mini też tak było. Firma z Cupertino długo wzbraniała się przed wprowadzeniem podobnego produktu na rynek (miniaturyzacji iPada był przeciwny między innymi nieżyjący Steve Jobs). Rynek i zapotrzebowanie klientów jednak wymusiło na Apple taki, a nie inny ruch. Dziś firma z Cupertino na pewno nie żałuje, a raczej może jedynie obwiniać się o to, że nie wprowadziło iPada mini do oferty wcześniej.

Pamiętajmy jednak, że są to tylko spekulacje analityka, które nie są podparte obecnie żadnymi dowodami. Nic nie wskazuje na fakt, że Apple ma w planach wprowadzenie do oferty jeszcze tańszego iPada. Z drugiej strony Ming-Chi Kuo niejednokrotnie miał rację we własnych prognozach. Pożyjemy, zobaczymy. Z pewnością byłoby miło, prawda?

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij