Udostępnij
Tweetnij

Microsoft Office 2013 gotowy, a co z wariantem dla iPada? [aktualizacja]

Microsoft poinformował dziś w nocy o ukończeniu prac nad nową wersją własnego pakietu biurowego, który cechuje się między innymi licznymi usprawnieniami zaprojektowanymi z myślą o użytkownikach tabletów internetowych z Windows 8 i Windows RT. Co jednak z wariantem dla iPada, o którym słyszymy już od wielu miesięcy?

Microsoft poinformował dziś w nocy o ukończeniu prac nad nową wersją własnego pakietu biurowego, który cechuje się między innymi licznymi usprawnieniami zaprojektowanymi z myślą o użytkownikach tabletów internetowych z Windows 8 i Windows RT. Co jednak z wariantem dla iPada, o którym słyszymy już od wielu miesięcy?

Przeczytaj koniecznie >> Na te tablety z Windows 8 i RT warto poczekać

Gigant z Redmond udostępnił wczesną wersję poglądową pakietu Office 2013 (wtedy jeszcze jako Office 15) partnerom już na początku tego roku. Później z kolei (w połowie lipca) oprogramowanie w wersji Preview oddano wszystkim zainteresowanym. Koniec końców, dziś w nocy ogłoszono status RTM (Released to Manufacturing) dla Microsoft Office 2013, a więc zakończenie prac. Co ciekawe, finalna kompilacja pakietu została wyłoniona już miesiąc temu, ale do tej pory Microsoft milczał.

Nowy Office jest więc już gotowy i wkrótce zadebiutuje w sprzedaży. Kiedy? Niestety, dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku (dokładna data nie jest znana), ale część użytkowników (w tym przede wszystkim biznesowych) załapie się na nową wersją Office’a już w przyszłym miesiącu. W połowie listopada pakiet zostanie udostępniony subskrybentom programów MSDN i TechNet, jak i również firmo posiadającym pakiet Software Assurance. Również w przyszłym miesiącu Microsoft rozpocznie wdrażać nowe aplikacje subskrybentom usługi Office 365. Pozostali z nas będą musieli poczekać, a w międzyczasie mogą wypróbować bezpłatną wersję Preview, którą można użytkować za darmo do końca czerwca tego roku.

Przekazano również, że wraz z 19 października zacznie obowiązywać nowa promocja na zakup Office 2010, która uprawni nas na bezpłatną przesiadkę do nowej wersji pakietu, gdy ta tylko zostanie wprowadzona do sprzedaży (a więc w przyszłym roku). Kupując Office 2010 po tej dacie możemy liczyć na specjalny kupon uprawniający do przeprowadzenia aktualizacji.

Gigant z Redmond potwierdził również plotki sprzed kilku miesięcy, jakoby użytkownicy tabletów z Windows RT mieli początkowo dostęp do wersji poglądowej Office RT na urządzenia z procesorami opartmi na architekturze ARM. Tak też się stanie, a dopiero później (nie wiadomo kiedy) zostanie udostępniona aktualizacja do finalnej wersji pakietu.

Wszystkie pięknie, ale co z Officem dla iPada, o którym usłyszeliśmy już w lutym tego roku? Co ciekawe, temat w tym tygodniu powrócił. Jeden z przedstawicieli czeskiego oddziału Microsoftu przekazał, że Office dla tabletów z iOS oraz Androidem ma być dostępny już w marcu przyszłego roku. Dzień później Frank Shaw – szef do spraw komunikacji w Redmond plotki te zdementował, ale całkiem możliwe, że coś jest na rzeczy.

Microsoft z pewnością posiada działające wersje pakietu Office dna tablety z innymi systemami. Dlaczego więc opóźnia ich premierę? Z prostej przyczyny… pakiet biurowy Office jest jedną z najpopularniejszych aplikacji biznesowych i stanowi silną kartę przetargową. Dzięki niemu Microsoft może na pewno napędzić początkowo sprzedaż tabletów z Windows 8 czy Windows RT. Dopiero, jak rynek się nimi nasyci, to następnie możliwe jest, że zostanie wprowadzony do sprzedaży również wariant dla innych urządzeń. Tak więc raczej Office’a dla iPada czy Androida nie spodziewajmy się wcześniej niż za około pół roku.

Aktualizacja

Nowych informacji na temat Office’a dla iPada i Androida dostarczył Paul Thurrott, znany obserwator Microsoftu. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij