Udostępnij
Tweetnij

Junior, czyli Firefox dla iPada w drodze (wideo)

Jeśli jesteście fanami Firefoksa oraz iPada, to z pewnością ucieszy was fakt, że fundacja sprawująca pieczę nad liskiem od kilku miesięcy szykuje własną przeglądarkę dla tabletu od Apple’a. Projekt ukrywa się pod nazwą Junior i zapowiada się naprawdę ciekawie. Jedno jest pewne – będziecie musieli pozbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z przeglądaniem internetu na tablecie!

Jeśli jesteście fanami Firefoksa oraz iPada, to z pewnością ucieszy was fakt, że fundacja sprawująca pieczę nad liskiem od kilku miesięcy szykuje własną przeglądarkę dla tabletu od Apple’a. Projekt ukrywa się pod nazwą Junior i zapowiada się naprawdę ciekawie. Jedno jest pewne – będziecie musieli pozbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z przeglądaniem internetu na tablecie!

Przeczytaj koniecznie >> Firefox Mobile 14.0 beta dla Androida z zupełnie nowym interfejsem

Mozilla ostro zakasała rękawy w tym roku. Trwają prace nad kilkoma projektami, w tym warto wymienić Firefoksa dla Metro UI w Windows 8 czy niedawno wydanym w wersji beta nowym liskiem dla urządzeń pracujących w oparciu o Androida. Co ciekawe, fundacja sprawująca pieczę nad Firefoksem postanowiła również przystosować własną przeglądarkę pod kątem… iPada!

Firefox dla iPada nazywa się Junior i prace nad nim trwają już od kilku miesięcy. Obecnie w App Store znajdziemy tylko aplikację do synchronizacji zakładek i ulubionych, czyli program Firefox Home. Nie jest to jednak, w przeciwieństwie do Juniora pełnoprawna przeglądarka internetowa.

Junior umożliwia przeglądanie internetu w trybie pełnoekranowym, bez zbędnych elementów w interfejsie. Tak więc nie znajdziemy tutaj paska adresu czy kart. Elementy te zostały ukryte. Dostęp do nich uzyskamy poprzez tapnięcie ikony [+], którą umieszczono po prawej stronie (jest jeszcze druga, przycisk wstecz). Dopiero wtedy wyświetlane jest nowe okno gdzie znajdziemy następująco:

  • Miniatury z podglądem najczęściej odwiedzanych  stron internetowych (mniej więcej coś w stylu nowej karty z Firefoksa 13 dla desktopów).
  • Zakładki, które umieszczono w centralnej sekcji menu. Mogą one być wyświetlane zarówno w postaci tekstowej, jak i ikon prezentujących je w formie graficznej.
  • Pasek adresu, który pełni również rolę paska wyszukiwania.

Aplikacja znajduje się obecnie w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Świadczy o tym chociażby brak wielu kluczowych elementów. Dla przykładu nie znajdziemy tutaj paska postępu ładowania stron internetowych czy puste pola, które kiedyś zapewne doczekają się stosownych opcji dla przeglądarki.

Alex Limi z Mozilli przekazał, iż „chcieliśmy zrobić coś zupełnie nowego. Chcieliśmy zobaczyć jak możemy przystosować naszą przeglądarkę do nowej platformy” i dodaje, że „jest wiele powodów dlaczego chcemy być na iOS, nawet jeśli nie możemy wykorzystać tutaj naszego silnika renderującego„. Mozilla stawia więc na wieloplatformowość własnej przeglądarki. Niemniej, nie widać w przypadku wariantu dla iPada unifikacji, której fundacja chce poddać pozostałe warianty Firefoksa, a mające być oparte na GUI Australis.

Przed programistami jeszcze wiele pracy i nie wiemy tak naprawdę kiedy spodziewać się Firefoksa dla iPada w App Store. Może to potrwać jeszcze wiele miesięcy. Niemniej, mamy jednak pewność, że kiedyś ten dzień nadejdzie. Robi się więc naprawdę ciekawie. Wiemy od jakiegoś czasu, że własną przeglądarkę pod kątem iPada zamierza również przystosować Google. Juniora w akcji możecie obejrzeć na poniższym klipie wideo.

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij