Udostępnij
Tweetnij

WWDC: Apple zapowiada iOS 6, zabija pierwszego iPada

Zgodnie z przewidywaniami, gwoździem ostatniej „imprezy” Apple’a, czyli WWDC (Worldwide Developer Conference) był system iOS 6, którego firma z Cupertino zaprezentowała na końcu. Po nowych Macbookach oraz systemie OS X Mountain Lion. Oprogramowanie debiutuje z ponad 200 nowościami i usprawnieniami. Potwierdziły się również plotki o braku wsparcia dla iPada pierwszej generacji.

Zgodnie z przewidywaniami, gwoździem ostatniej „imprezy” Apple’a, czyli WWDC (Worldwide Developer Conference) był system iOS 6, którego firma z Cupertino zaprezentowała na końcu. Po nowych Macbookach oraz systemie OS X Mountain Lion. Oprogramowanie debiutuje z ponad 200 nowościami i usprawnieniami. Potwierdziły się również plotki o braku wsparcia dla iPada pierwszej generacji.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najciekawszych funkcji i trików dla iPada

Konferencja WWDC jest jednym z najważniejszych wydarzeń Apple. Już od kilku tygodni pewnikiem było, że na tegorocznej „imprezie” firma z Cupertino zaprezentuje nową wersję oprogramowania dla iGadżetów, czyli iOS 6. Tak też się stało. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, to rzućmy okiem na najnowsze dane statystyczne ujawnione wczorajszego wieczora przez Apple. I tak do końca marca tego roku:

  • Sprzedano 365 milionów iGadżetów (nie wiemy jednak ile w tym iPadów);
  • Sklep App Store ma już 400 milionów profili i pobrano stąd 30 miliardów aplikacji;
  • W App Store znajduje się 650 tysięcy aplikacji, z których 225 tysięcy przygotowano z myślą o iPadzie.

Najnowszy system iOS, który został oddany na razie w wersji beta deweloperom, to ponad 200 nowości i usprawnień. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • Siri dla iPada – zgodnie z wcześniejszymi plotkami Apple zamierza udostępnić asystenta głosowego z iPhone’a 4S również użytkownikom iPada (niestety, tylko trzeciej generacji). Siri doczekało się również wielu usprawnień, w tym głębszej integracji z iOS czy możliwości uruchamiania aplikacji.
  • Integracja z Facebookiem – to kolejna plotka, która się potwierdziła. iOS 5 wprowadził głęboką integrację z Twitterem. Szósta wersja oprogramowania dla iGadżetów zadebiutuje z kolei ze wsparciem dla społecznościówki Marka Zuckerberga.
  • Facetime nie tylko przez Wi-Fi – do tej pory komunikacja z wykorzystaniem Facetime dozwolona była jedynie w sieciach bezprzewodowych Wi-Fi. Wraz z iOS 6 będziemy migli prowadzić wideorozmowy również w sieciach komórkowych.
  • Własne mapy – już wcześniej wspominaliśmy, że Apple zamierza rozstać się z Mapami Google i zaimplementować w iOS własne. Tak też się stanie. Co ciekawe, na iPadzie będziemy mogli również korzystać z wielu dodatkowych funkcji, jak nawigacja typu turn-by-turn czy wyświetlać obiekty w 3D.
  • Lepsze współdzielenie – nowe iOS jeszcze głębiej zintegruje się z iCloud, co pozwoli nam łatwiej współdzielić zasoby. Apple omawiała przede wszystkim zdjęcia. Współdzielenie fotek ma być tak proste jak nigdy dotąd.
  • Udoskonalone Safari – w iOS 6 spodziewajmy się nowego, lepszego Safari, które doczeka się wielu nowych funkcji, jak i również usprawnień z zakresu wydajności.

To oczywiście tylko część z nowości, które ujawniło Apple. Łącznie jest ich ponad 200 i nie w sposób je wszystkie omówić. Potwierdziły się również nasze doniesienia z wczorajszego ranka. Mianowicie Apple zamierza pomału uśmiercić pierwszego iPada. iOS 6 nie będzie współpracować z tym tabletem, a jedynie z modelami z tego oraz zeszłego roku. Oprogramowania spodziewajmy się jesienią tego roku.

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij