Udostępnij
Tweetnij

Prawdziwa historia tabletu PC

Pewnie niewielu z was zdaje sobie sprawę z faktu, że historia tabletów PC wcale nie zaczęła się w zeszłym roku, wraz z premierą iPada od Apple. Historia komputerów przenośnych z ekranami dotykowymi jest znacznie starsza i sięga… aż XIX wieku, czyli czasów, gdy nawet nikt nie myślał nawet o komputerach. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy historię tabletów PC.

Pewnie niewielu z was zdaje sobie sprawę z faktu, że historia tabletów PC wcale nie zaczęła się w zeszłym roku, wraz z premierą iPada od Apple. Historia komputerów przenośnych z ekranami dotykowymi jest znacznie starsza i sięga… aż XIX wieku, czyli czasów, gdy nawet nikt nie myślał nawet o komputerach. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy historię tabletów PC.

Początki…

Korzenie tabletów PC sięgają końcówki XIX wieku, kiedy to w 1888 roku opatentowano możliwość wprowadzania odręcznego pisma przez urządzenia. W 1915 roku wynaleziono technologię bliższą naszym czasom, mianowicie rozpoznawania znaków wprowadzanych odręcznie na podstawie wykonywanych ruchów ręką po danej powierzchni. Po raz pierwszy komputer, który był zdolny do rozpoznawania odręcznego pisma zaprezentowano wiele lat później, bo w 1956 roku.

Na początku lat 90-tych zeszłego stulecia zaprezentowano firma GO Corporation ogłosiła pierwszy system operacyjny,, który był w stanie kontrolować gesty użytkownika wprowadzane odręcznie – PenPoint OS. Technologię zaadoptowano nawet na pokładzie wczesnych wersji okienek Microsoftu, ale bez większego sukcesu. W 1992 roku IBM ogłosił jednak pierwszego w historii ThinkPada, który pracował pod kontrolą rozwiązań firmy Go Corporation.

Kolejne lata dowodziły tylko coraz większego zainteresowania technologiami dotykowymi w komputerach. Najpierw w 1993 roku Fujitsu wprowadziło na rynek Poqet PC, a  kilka miesięcy później firma Apple zapowiada MessagePada – pierwszy gadżet w ofercie producenta zdolny do rozpoznawania pisma odręcznego. W drugiej połowie lat 90-tych ucichło nieco o technologiach dotykowych w komputeryzacji. Z jednego powodu – po prostu zaprezentowane dotychczas urządzenia były baaaaardzo drogie. Niewiele osób było wtedy stać na komputer PC, a co dopiero urządzenie zdolne do rozpoznawania pisma odręcznego czy gestów użytkownika.

Reaktywacja idei

Temat tabletów powrócił jednak na początku zeszłej dekady. W 2001 roku Microsoft zapowiada rewolucję na rynku komputeryzacji z wykorzystaniem nowej koncepcji dla komputerów – tabletu PC! Bill Gates po raz pierwszy demonstruje publicznie coś, co dziś znamy właśnie jako tablety PC. Rynkowy debiut urządzeń, jak i systemu Windows XP Tablet PC Edition odbywa się rok później. Koncepcja Microsoftu polegała na połączeniu możliwości tradycyjnego PC z możliwością interakcji za pomocą ekranu dotykowego. Ponownie mamy jednak do czynienia z horrendalnie wysokimi cenami gadżetów. Typowego użytkownika po prostu nie stać na wydatek kilku tysięcy dolarów, choć po raz pierwszy w historii klienci mają z czego wybierać. Stosowne urządzenia zaproponowało użytkownikom kilka firm i co ciekawe, koncept tabletu PC Microsoftu nadal ma się dobrze. Do dziś można znaleźć w ofercie wybranych producentów podobne urządzenia, z tym, że dziś pracują one pod kontrolą Windows 7.

Trzy lata później swój pierwszy tablet wprowadza na rynek Nokia – urządzenie 770 Internet Tablet. Gadżet przepada jednak na rynku bez większego rozgłosu. W 2006 roku z kolei mamy premierę systemu Windows Vista, który posiada funkcje rozpoznawania pisma odręcznego oraz jest przystosowany do pracy z ekranami dotykowymi. Do pełni szczęścia nadal jednak daleko. Dopiero kolejna odsłona okienek, w postaci Windows 7 (debiut rynkowy odbył się 22 października 2009 roku) naprawia wiele niedociągnięć Visty, w tym związanych ze współpracą z ekranami dotykowymi. Wprowadzono między innymi obsługę technologii Multi-touch. Dwa lata wcześniej Apple wprowadza na rynek iPoda Touch – odtwarzacz mp3, który stanowił podwaliny późniejszego iPada!

Czasy współczesne

Końcówka zeszłej dekady obfituje w kilka nowych propozycji komputerów z ekranami Multi-touch pracującymi pod kontrolą Windows 7. Ceny maszyn są nadal wysokie. Na rynku pojawiło się także kilka koncepcji opartych na Linuksie, ale te tak szybko zniknęły z rynku, jak i się pojawiły… W 2009 roku pojawia się pierwsza hybryda notebooka i  tablet PC marki Always Innovating, którą oparto na procesorze ARM. Kilka miesięcy później debiutuje iPad od Apple i właśnie wtedy rozpoczyna się prawdziwy boom na tablety…

W zeszłym kwartale tego roku tablety PC swoją popularnością po raz pierwszy przegoniły małe laptopy, czyli netbooki. Sprzedaż tego typu urządzeń rośnie z miesiąca na miesiąc. W przeciągu najbliższych kilku lat tablety PC zagrożą również tradycyjnym komputerom przenośnym.

Fot.: Claudiodivizia | Dreamstime.com, Wikimedia

sferis.pl - przyjazny sklep internetowy

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij