Udostępnij
Tweetnij

Google uniemożliwi stronom wykrywania trybu incognito z Chrome

Google Chrome oferuje tryb prywatności o nazwie incognito, ale okazuje się, że strony internetowe mogły w sprytny sposób to wykrywać. Gigant z Mountain View postanowił więc zająć się tym problemem. Już wkrótce Google pozbawi przeglądarki wsparcia dla FileSystem API. To właśnie ten interfejs pomagał stronom wykrywać tryb incognito.

Google Chrome z włączonym trybem incognito pozwala na usuwanie ciasteczek i innych elementów po zakończeniu sesji. Teoretycznie strony internetowe nie powinny o tym wiedzieć, że są wyświetlane w taki, a nie inny sposób. Jednak dzięki FileSystem API jest to możliwe. Wtedy strony mogą dowiedzieć się, czy są uruchamianie w trybie prywatności.

FileSystem API został wprowadzony przez Google już w 2010 roku. Pozwala on stronom na tworzenie wirtualnych systemów plików, które to pozwalają na lokalne zapisywanie i odczytywanie danych. Niestety, rozwiązanie nie spotkało się z większym uznaniem. Z większych przeglądarek internetowych, poza Chrome, trafiło też do Opery. W zasadzie jest wykorzystywane tylko przez wspomniane strony internetowe.

Google Chrome tryb incognito prywatność strony internetowe FileSystem API

Google Chrome wkrótce bez FileSystem API, aby strony nie mogły wykrywać trybu incognito

W Chromium można już znaleźć commity, które są propozycją usunięcia FileSystem API z Chrome. Google zdaje sobie sprawę, że nie ma już szans na zainteresowanie tym interfejsem przez innych twórców przeglądarek internetowych. Skoro jest więc wykorzystywany tylko przez strony do wykrywania trybu incognito, to czemu się go nie pozbyć?

Tak więc wkrótce odwiedzając jakąś stronę w trybie incognito w Google Chome będziecie mieć pewność, że wiecie o tym tylko wy. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zostanie usunięte wsparcie dla FileSystem API. Zapewne w niedługim czasie.

Zobacz także: Najlepsze nowe gry mobilne z grudnia

źródło

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij