Udostępnij
Tweetnij

ESET: Sklep Play miał fałszywe aplikacje, które oferowały szybkie pożyczki

Sklep Play oferuje multum aplikacji, ale nie każda z nich jest bezpieczna. Jeśli zastanawialiście się, ilu ludzi daje się nabrać na tanie chwyty, odpowiedź brzmi – bardzo dużo. Raport analityka z firmy ESET mówi o tym, że w sklepie Google pojawiły się fałszywe aplikacje, które oferowały szybkie pożyczki. Oszukano już ponad 40 tysięcy osób.

Bezpieczeństwo w sieci jest jednym z kluczowych elementów, o jakie ostatnio dbamy. Niewielu jednak uważa na to, co podpisuje, komu zaufać i jakie aplikacje pobierać. Na takie chwyty łatwo się nabrać, o czym przekonało się wielu użytkowników korzystających z wyłudzania pieniędzy od użytkowników. Mówi o tym najnowszy raport analityka zagrożeń z ESET, który odkrył, że Sklep Play zawiera fałszywe aplikacje oferujące szybkie pożyczki.

Wspomniane aplikacje, a jest ich dziewięć, miały za zadanie wyłudzić dane osobiste od użytkowników. Po pobraniu takiej aplikacji i jej uruchomieniu pojawiały się okna proszące o imię i nazwisko, dokładny adres, numer telefonu i inne dane. Kiedy użytkownik wpisywał takie informacje, wybierał kwotę, to później czekał na decyzję odnośnie przyznania pożyczki gotówkowej. Jeśli udostępniał informację na popularnych serwisach społecznościowych czy komunikatorach, mógł liczyć na szybszą decyzję.

Fałszywe aplikacje z Google Play oferujace szybkie pozyczki

ESET znalazło fałszywe aplikacje i radzi użytkownikom, co robić

Jak można się domyślić, taka decyzja nigdy nie była podejmowana, a pożyczka nie była przyznawana. Na taką rzecz poszło ponad 40 tysięcy różnych użytkowników.

Dla przykładu, sporą popularnością wśród użytkowników sklepu cieszyła się aplikacja „128GB RAM Mobile Booster”, która obiecywała powiększyć pamięć RAM urządzenia o dodatkowe 128 GB. Na jej „magiczne właściwości” nabrało się ponad 100 tysięcy użytkowników sklepu. Podobnie było w przypadku aplikacji, o której było głośno w całej Polsce i która imitowała dźwięk wiatraka. W jej ochładzające funkcje uwierzyło ponad milion osób – komentuje Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.

– Logowanie się do banku przez niezabezpieczoną sieć Wi-Fi może okazać się niebezpieczne dla użytkowników. Publiczny hot-spot może okazać się furtką dla cyberprzestępców, którą wykorzystają do kradzieży przesyłanych loginów oraz haseł. Należy zadbać również o zabezpieczenie telefonu odciskiem palca, numerem PIN lub skomplikowanym wzorem – dodaje Sadkowski.

Zobacz także: Najlepsze nowe gry mobilne z października

Źródło

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij