Udostępnij
Tweetnij

Mapy Google – najlepsze nowe funkcje i triki

Mapy Google wciąż intensywnie się rozwijają. Gigant z Mountain View wciąż coś wprowadza i udoskonala. Ale użytkownikom ciężko tak naprawdę wyszukać ciekawe nowości, jeśli nie śledzą aktualizacji. Dlatego wychodzimy do Was z pomocną dłonią. Poniżej znajdziecie dziesięć najciekawszych funkcji, jakie w ciągu ostatniego roku trafiły do aplikacji Mapy Google na urządzenia z systemem Android.

Mapy Google wciąż intensywnie się rozwijają. Gigant z Mountain View wciąż coś wprowadza i udoskonala. Ale użytkownikom ciężko tak naprawdę wyszukać ciekawe nowości, jeśli nie śledzą aktualizacji. Dlatego wychodzimy do Was z pomocną dłonią. Poniżej znajdziecie dziesięć najciekawszych funkcji, jakie w ciągu ostatniego roku trafiły do aplikacji Mapy Google na urządzenia z systemem Android.

Informacja o ruchu w danym miejscu

Nowa opcja wyszczególnia daną godzinę w miejscu, którego aktualnie wyszukujemy. Kiedy wpiszemy takie miejsce i je wyszukamy, możemy dotknąć wtedy jego nazwy znajdującej się na dole ekranu. Na liście znajdziemy wtedy opcję Popularne godziny. Pod nią znajduje się napis Aktualne, a przy nim informacja o ruchu w danym miejscu w tej godzinie. Poniżej znajduje się wykres, na którym wyszczególniono ruch aktualny. To bardzo pomocne, szczególnie dla tych, którzy nie lubią tłumów w sklepach czy ewentualnie wybierają się do restauracji. Wtedy możemy uniknąć niepotrzebnych kolejek czy rozczarowania związanego z brakiem miejsc w lokalu.

Mapy Google natężenie ruchu

Informacja o wjazdach dla niepełnosprawnych

Jeśli poruszamy się na wózku inwalidzkim, dojazd do niektórych miejsc może być bardzo utrudniony. Warto zatem wiedzieć, gdzie warto pojechać, by nie napotkać przykrej niespodzianki. Teraz ten problem rozwiązują Mapy Google, które informują o podjazdach dla niepełnosprawnych. Jak to sprawdzić? W szczegółowych opisach miejsc. Znajdziecie je na karcie danego miejsca. Menu opisów rozwiniecie poprzez dotknięcie w ikonę strzałki znajdująca się po prawek stronie opisu miejsca. Te natomiast znajdziecie pod ikonami Zapisz, Strona i Udostępnij. Po rozwinięciu menu zjedźcie na sam dół. Powinna się tam znajdować informacja o podjazdach dla niepełnosprawnych. Jeśli jej nie ma – albo jeszcze nie zaktualizowano karty, albo podjazdów w danym miejscu nie ma. Warto wspomnieć, że opcja się rozwija, więc aktualnie niewiele jest kart posiadających taką informację.

Mapy google miejsca dla niepełnosprawnych

Mapy Google mają tryb tylko Wi-Fi

Tryb Tylko Wi-Fi znajduje się w ustawieniach pod opcją Edytuj adres domu lub pracy i pozwala na dezaktywację połączeń z siecią komórkową. Na przykład w trakcie nawigowania w podróży. Aby go włączyć wystarczy po prostu przesunąć suwak. Warto bowiem wspomnieć, że Mapy Google umożliwiają zapisywanie map w trybie offline. Jeśli jednak używacie Map dajmy na to w nawigacji, wtedy i tak aplikacja łączy się z siecią komórkową. Można to, oczywiście, ominąć, jednak tryb Wi-Fi jest znacznie wygodniejszy.

mapy google wi-fi

Zapis map na karcie microSD

Kolejną nowością, jaka w ciągu ostatniego roku pojawiła się w Mapach Google jest możliwość zapisywania map w trybie offline na karcie microSD. Jest to opcja, która działa przy zapisie map w trybie offline. Pozwala on na zaznaczenie wybranego obszaru na mapie i pobranie go do pamięci urządzenia. Nie zawsze jednak ta pamięć na urządzeniu jest, ale ten problem rozwiązuje możliwość zapisu na zewnętrznym nośniku. Aby pobrać taki obszar na kartę wystarczy użyć trybu offline, a aplikacja zapyta nas, gdzie ma ten obszar zapisać.

Maoy Google

Przystanki na trasie

Do ciekawszych nowości, które zostały dodane do aplikacji Mapy Google w ciągu ostatniego roku zaliczyć można także przystanki na trasie. Oznacza to, że podczas przejazdu z punktu A do punktu B można ustawić również dodatkowe miejsce (np. stację benzynową). Dodanie takiego przystanku jest bardzo proste. Po wyznaczeniu celu podróży należy dotknąć na niebieskim polu trzykropek i następnie z menu wybrać opcję Dodaj przystanek. Później wystarczy już tylko ustalić jego lokalizację, a ten zostanie automatycznie oznaczony na naszej trasie.

mapy google przystanki

Nadchodzące wydarzenia

Mapy Google pozwalają teraz również na integrację z Kalendarzem Google. Działa to w bardzo prosty sposób. Kiedy w Kalendarzu stworzymy wydarzenie, a następnie wpiszemy miejsce, gdzie będzie się ono odbywało, wyświetli się ono w Mapach. Jak je zobaczyć? Wystarczy, że wejdziecie do menu głównego, następnie rozwiniecie opcję Twoje miejsca, a później dotkniecie w Nadchodzące. Pojawi się tam informacja na temat nadchodzącego wydarzenia. Po jego wybraniu pokaże się na mapie miejsce, gdzie będzie się ono odbywać. Możemy wtedy skorzystać z nawigacji, by tam dojechać.

Mapy google nadchodzące wydarzenia

Tryb samochodowy

Tryb samochodowy to kolejna nowość w aplikacji Mapy Google. Czym jest dokładnie? Jest to po prostu wersja Map przeznaczona dla kierowców. Przypomina on nawigację, jednak nią nie jest. Informuje za to użytkownika, gdzie aktualnie znajdują się korki, która droga jest zamknięta, czy jakie jest natężenia ruchu na interesującym nas terenie. Funkcja jest bardzo przydatna w, przykładowo, planowaniu trasy przejazdu. Bardzo łatwo ją także włączyć. Wystarczy, że rozwiniecie menu główne, a następni wybierzecie opcję Tryb samochodowy.

Mapy Google tryb samochodowy

Współdzielenie list miejsc

Jeśli chcecie, żeby Wasi znajomi dowiedzieli się nieco więcej na temat Waszych zainteresowań, warto pokazać im miejsca, w których najczęściej bywacie oraz lokale, do których chętnie zaglądacie. Może być i tak, że podzielicie się także dobrymi lokalami na imprezę czy ciekawymi muzeami na wycieczkę. Listę takich miejsc możecie stworzyć w aplikacji Mapy Google. Wystarczy, że wybierzecie opcję Zapisz, następnie dodacie listę (lub dodacie lokację do już stworzonej listy) i zapiszecie ją. Wyświetli się wtedy okno z nazwą listy. Po jego dotknięciu znajdziecie listę zapisanych lokacji. Możecie rozwinąć wtedy trzykropkowe menu i tam znaleźć opcje udostępniania, lub po prostu skorzystać z przycisku Udostępnij. Wtedy otrzymacie stosowny link, którym możecie się podzielić z innymi użytkownikami.

Mapy Google listy dzielenie się

Integracja z Uberem

Uber to popularny serwis, który pozwala na zamawianie aut, podobnie jak w przypadku taksówek. Z tą różnicą, że kierowcy Ubera nie są zarejestrowanymi taksówkarzami. Użytkownicy często jednak korzystają z usług tego przewoźnika, bo jest to usługa znacznie tańsza niż w przypadku taksówek. Jak zamówić samochód? To bardzo proste – wystarczy, że wybierzecie trasę, którą chcecie się poruszać, a następnie dotkniecie w opcję zamawiania taryfy. Jest ona dostępna obok ikon samochodu, pociągu, pieszego oraz roweru. Wtedy pojawią się opcje, jakie możecie wybrać przy zamawianiu auta.

mapy google uber

Ruch

Ruch to kolejny skrót w aplikacji Mapy Google. Znajdziemy go po udaniu się do ekranu Natężenie ruchu w pobliżu. Pod mapą znajduje się opcja Dodać do ekranu głównego, by błyskawicznie uzyskać dane o natężeniu ruchu w pobliżu?. Możemy wtedy dodać skrót lub anulować proces. Wtedy zostanie dodany skrót do ekranu głównego.

mapy google ruch

Jaki masz system we własnym tablecie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Katarzyna Dąbkowska

Każda kieszonsolka i tablet moim przyjacielem, niezależnie od "maści" i rodzaju. Swojego iPhone'a traktuję jak prawą rękę. Pisaniem o mobilnych sprzętach zajmuję się od kilku lat. Miłośniczka gier, literatury angielskiej i kultury Dalekiego Wschodu, wychowująca przedstawiciela nowego pokolenia.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij