Udostępnij
Tweetnij

Office na iPada gotowy, ale Microsoft wstrzymuje się z premierą

Reuters raportuje, że Microsoft już sfinalizował prace nad własnym pakietem biurowym na iPada, o którym plotki krążą po sieci już od ponad dwóch lat. Przy okazji doczekamy się również nowej wersji na iPhone’a. Koniec prac oznacza, że w zasadzie na przeszkodzie do wprowadzenia pakietu do oferty w App Store stoi jedynie nowy CEO Microsoftu – Satya Nadella. To on musi podjąć taką decyzję. Kiedy to nastąpi? Całkiem możliwe, że niezbyt prędko…

Office na iPada (Miramar)

Reuters raportuje, że Microsoft już sfinalizował prace nad własnym pakietem biurowym na iPada, o którym plotki krążą po sieci już od ponad dwóch lat. Przy okazji doczekamy się również nowej wersji na iPhone’a. Koniec prac oznacza, że w zasadzie na przeszkodzie do wprowadzenia pakietu do oferty w App Store stoi jedynie nowy CEO Microsoftu – Satya Nadella. To on musi podjąć taką decyzję. Kiedy to nastąpi? Całkiem możliwe, że niezbyt prędko…

Przeczytaj koniecznie >> Kupujemy tablet do gier za mniej niż tysiąc złotych. Na co zwracać uwagę?

Gdybyś miał wybrać tylko jedno akcesorium dla tabletu, to co by to było?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Plotki na temat Office’a na iPada krążą po sieci już od ponad dwóch lat. Gigant z Redmond do tej pory nie udostępnił tego oprogramowania, a w międzyczasie uraczył nas (dosyć okrojonym z funkcji) pakietem biurowym na iPhone’a – w postaci Office Mobile dla subskrybentów usługi Office 365.

Tymczasem Reuters informuje, że Microsoft już sfinalizował prace nad Officem dla iPada (który rozwijany był pod nazwą kodową „Miramar”) i przy okazji przygotował również nową wersję oprogramowania z myślą o iPhone’ie. Kiedy więc możemy spodziewać się premiery w sklepie z aplikacjami App Store? To zależy od nowego CEO Microsoftu, czyli Satyi Nadelli. Niestety, jego stanowiska w tej kwestii na razie nie znamy. Pamiętamy jednak, że poprzedni CEO Microsoftu – Steve Ballmer, nie miał nic przeciwko wprowadzeniu Office’a na iPada jeszcze zanim światło dzienne ujrzy pakiet biurowy w wersji Modern UI na tablety z Windows 8/8.1. Wiemy, że taki wariant Office’a również jest przygotowywany i oficjalne informacje na jego temat zapewne poznamy już na początku kwietnia, w trakcie tegorocznej konferencji BUILD!

To właśnie Office w wersji Modern UI może przeważyć na późniejsze premierze pakietu na iPadzie. Nie ukrywajmy, ale Office jest jedną z głównych kart przetargowych Microsoftu na rynku tabletów internetowych. Obecnie dostępne pakiety biurowe na tabletach pozostawiają wiele do życzenia względem Office’a 2013 dla Windows. Wprowadzenie Office’a dla iPada może być dla Microsoftu poniekąd strzałem w stopę i nowy CEO z pewnością zdaje sobie z tego sprawę. Trudno więc powiedzieć jaka będzie decyzja Satyi Nadelli. Z drugiej strony Microsoft traci na braku Office’a dla iPada grube miliony dolarów. Z wyliczeń analityków wynika, że rocznie może to być nawet kwota rzędu 2,5 miliarda dolarów, a więc niemała. Z przedostatnich plotek, które pojawiły się na temat Office’a dla iPada wynikało, że Microsoft może wprowadzić pakiet do App Store już w drugim kwartale tego roku.

Nie spodziewajmy się jednak, że Office na iPada będzie taki och i ach, jakbyśmy tego chcieli. Gigant z Redmond z pewnością mocno ograniczy jego funkcjonalność. Po to, aby nie stanowił zbyt dużej konkurencji względem wersji dla tabletów z systemem Windows. Pakiet będzie też zapewne zawierać tylko najpopularniejsze aplikacje. Pewnie te same, które znajdziemy w Office Mobile for Office 365 subscribers (dostępny do pobrania za darmo pod tym adresem), czyli Worda, Excela oraz PowerPointa i… na tym koniec.

Pozostaje nam więc wierzyć, że Office na iPada rzeczywiście w końcu pojawi się w App Store. Gigant z Redmond każe nam już naprawdę długo czekać. Całkiem możliwe, że rąbka tajemnicy na jego temat Microsoft uchyli w trakcie najbliższej konferencji BUILD, która odbędzie się w dniach 2-4 kwietnia.

Źródło: Reuters, fot.: The Daily

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij