Udostępnij
Tweetnij

Firefox Touch beta na tablety z Windows 8/8.1 już do pobrania!

Mozilla udostępniła kolejną odsłonę własnej przeglądarki w wersji beta – Firefoksa z numerem 28.0. Poza licznymi nowościami, które pojawiły się w desktopowym wydaniu programu, na szczególną uwagę w tej wersji zasługuje przede wszystkim pojawienie się wariantu Modern UI na tablety z systemem Windows 8/8.1, który oficjalnie zapowiedziano przeszło… dwa lata temu.

Firefox na tablety z Windows

Mozilla udostępniła kolejną odsłonę własnej przeglądarki w wersji beta – Firefoksa z numerem 28.0. Poza licznymi nowościami, które pojawiły się w desktopowym wydaniu programu, na szczególną uwagę w tej wersji zasługuje przede wszystkim pojawienie się wariantu Modern UI na tablety z systemem Windows 8/8.1, który oficjalnie zapowiedziano przeszło… dwa lata temu.

Przeczytaj koniecznie >> Krótki test popularnych przeglądarek internetowych na Androida

Jakie aplikacje dla tabletów preferujesz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Mozilla nie spieszyła się. Własną przeglądarkę w wersji Modern UI na tablety z Windows 8/8.1 fundacja zapowiedziała już dwa lata temu. Później program dostępny był w postaci różnych eksperymentalnych wydań, a teraz w końcu doczekał się debiutu w kanale beta. To oznacza, że wielkimi krokami zbliża się do wydania stabilnego.

Wersja Modern UI, którą zaszyto w Firefoksie 28.0 beta, możemy uruchomić tylko wtedy, gdy przeglądarkę ustawimy w systemie jako domyślną. Wynika to z restrykcji Microsoftu, który pozwala na ekranie startowym w tej samej chwili uruchamiać tylko jedną przeglądarkę. Gdy to zrobimy, to dotknięcie kafelka uruchomi nam Firefoksa w trybie tabletowym.

Wariant Modern UI przeglądarki jest dosyć minimalistyczny, a jego wygląd bazuje na projekcie Australis, który znamy chociażby z wydania na Androida. Nie zabrakło jednak kilku ciekawych opcji i funkcji, w tym możliwości przeglądania stron internetowych w trybie pełnoekranowym, gdzie żadne przyciski i paski nie przesłaniają nam zawartości.

Tabletowy lisek to nie wszystko, co przygotowała Mozilla w Firefoksie 28.0. Program doczekał się również innych udoskonaleń i nowych funkcji. Warto tutaj wspomnieć o sfinalizowanym interfejsie GamePad API, który zapewnia przeglądarce wsparcie dla kontrolerów do gier, dodaniu wsparcia dla standardu kompresji wideo VP9 opracowanego przez Google, nowych opcjach w centrum powiadomień z systemu OS X,  kontrolkach do sterowania głośnością dla wideo i audio osadzonych w HTML5 oraz wsparciu dla kompresji audio Opus w WebM. Firefox 28.0 debiutuje także licznymi usprawnieniami dla deweloperów, ale do tego Mozilla już nas przyzwyczaiła.

Pojawienie się Firefoksa Touch w wersji beta przeglądarki oznacza, że funkcja jest już na tyle dopracowana, że może być testowana poza alfami programu. W konsekwencji jest bardzo możliwe, że za sześć tygodni stabilny Firefox 28.0 (premiera przewidziana jest na 18 marca) zadebiutuje już z wersją na tablety z okienkami.

Jeśli czujecie się na siłach, aby przetestować betę Firefoksa Modern UI na tabletach z Windows 8, to udajcie się pod ten adres, skąd pobierzecie nowego liska. Pamiętajcie jednak, że jest to wydanie beta, a więc niekoniecznie pozbawione błędów i mogące powodować jeszcze pewne problemy.

Do pełni szczęścia zabrakło tylko nowego liska na tablety z systemem Windows RT. Niestety, jest mało prawdopodobne, że Mozilla zdecyduje się na przeniesienie Firefoksa Touch na tę platformę, choć jakiś czas temu istniały takie plany. Mozilla jednak rozmyśliła się i spowodowane to jest przede wszystkim licznymi ograniczeniami API w systemie Windows RT, które zastosował Microsoft.

Z podobnych powodów Mozilla nie zdecydowała się również na wydanie Firefoksa na iPada, który rozwijany był pod kryptonimem Junior. W tym przypadku również winny pozostał dostawca systemu, czyli Apple, które nie życzy sobie w App Store przeglądarek opartych na innych silnikach niż WebKit.

Źródło, foto: Mozilla

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij