Udostępnij
Tweetnij

Firefox na tablety z Windows 8 coraz bliżej. Wypróbuj go w wersji Aurora

Mozilla ciągle każe czekać nam na liska na tablety z systemem Windows 8. Ta wersja przeglądarki zbliża się jednak wielkimi krokami do finalnego wydania. Świadczy o tym przesunięcie aplikacji z nocnych wydań do kanału Aurora, a więc alpha 2, czyli bardziej stabilnego. To oznacza, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy rzeczywiście doczekamy się finalnej odsłony tej przeglądarki.

Firefox na Windows 8

Mozilla ciągle każe czekać nam na liska na tablety z systemem Windows 8. Ta wersja przeglądarki zbliża się jednak wielkimi krokami do finalnego wydania. Świadczy o tym przesunięcie aplikacji z nocnych wydań do kanału Aurora, a więc alpha 2, czyli bardziej stabilnego. To oznacza, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy rzeczywiście doczekamy się finalnej odsłony tej przeglądarki.

Przeczytaj koniecznie >> 10 najlepszych bezpłatnych gier na Androida

Obecnie na tabletach z Windows 8 nie mamy specjalnego wyboru. W zasadzie pozostaje nam do wyboru tylko Internet Explorer lub Chrome. Pamiętamy jednak, że Mozilla już na początku 2012 roku zapowiedziała, że zamierza przenieść liska na wersję zgodną z Modern UI. Niestety, fundacja każe nam cały czas czekać na tę wersję przeglądarki. Do niedawna mogliśmy z niej skorzystać jedynie w postaci specjalnych, nocnych wydań. Tymczasem dziś program pojawił się w kanale Aurora, a więc fazie alpha 2, gdzie można go wypróbować w postaci bardziej stabilnych wydań.

W tym celu musicie jedynie pobrać Firefoksa 26.0 w kanale Aurora (którego znajdziecie tutaj) i następnie zainstalować program. Chcąc jednak uruchomić liska na ekranie startowym Windows 8 musicie najpierw ustawić przeglądarkę jako domyślną. W przeciwnym wypadku nie będzie istniała taka możliwość. Wynika to z obostrzeń Microsoftu. Tylko jedna przeglądarka internetowa w danej chwili może być uruchomiona na ekranie startowym – ta domyślna.

Firefox w Modern UI działa całkiem przyzwoicie. Co prawda czasami potrafi nagle się zamknąć, ale pamiętajmy, że jest to wczesna wersja alpha programu, a więc wymagająca jeszcze dopracowania. Niemniej, nieco bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wypróbować jej możliwości już dziś.

Wśród funkcji obsługiwanych już teraz przez Firefoksa Modern UI warto wymienić:

  • sterowanie za pomocą dotyku;
  • obsługę gestów użytkownika;
  • możliwość pracy w trybie Snap (podzielonym ekranie z inną aplikacją);
  • wsparcie dla funkcji Windows Share;
  • akceleracja sprzętowa dla multimediów osadzonych w HTML5.

Wydajność przeglądarki jeszcze pozostawia nieco do życzenia, ale Mozilla zapowiada, że w przeciągu najbliższych miesięcy zamierza skupić się na udoskonalaniu tej wersji programu. Jeśli uda się dotrzymać terminarzu, to istnieje duża szansa, że stabilnej wersji Firefoksa Modern UI doczekamy się jeszcze przed końcem tego roku (premiera finalnej wersji programu planowana jest na 10 grudnia tego roku) lub na początku przyszłego (wraz z liskiem z numerkiem 27.0).

Warto również wspomnieć o innych udoskonaleniach w tej wersji przeglądarki. W lisku z numerem 26.0 Mozilla postanowiła zablokować domyślnie niemal wszystkie plug-iny – poza najnowszą wersją Flash Playera. Chcąc je uruchomić na danej stronie internetowej należy skorzystać z opcji Click to play. Ponadto fundacja umożliwiła logowanie się w jednej chwili do więcej niż jednego serwisu społecznościowego z wykorzystaniem Social API, ułatwiła instalowanie aktualizacji na kontach, które posiadają ograniczone uprawnienia oraz przyspieszono ładowanie stron internetowych poprzez nieładowanie grafik, które nie są wyświetlane.

Fakt, że Firefox Modern UI zbliża się do wydania stabilnego z pewnością cieszy. Tym bardziej, że inni producenci przeglądarek niespecjalnie wykazują zainteresowanie tym interfejsem Windows 8. Co prawda Google też już pozwoliło na uruchamianie Chrome na ekranie startowym, ale w rzeczywistości jest to praktycznie ta sama przeglądarka, którą znamy z tradycyjnego pulpitu. W przypadku Firefoksa mamy do czynienia z zupełnie nową jakością.

Źródło: Mozilla

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij