Udostępnij
Tweetnij

Ubuntu 22.04 LTS już jest. Wśród nowości GNOME 42

Ubuntu 22.04 LTS aka Jammy Jellyfish to najnowsza wersja popularnej dystrybucji. Tym razem jest to Linux o wydłużonym okresie wsparcia do 5 lat. Co nowego tu znajdziemy? Nowości nie brakuje i wśród nich jest środowisko GNOME 42. Zobaczmy, co jeszcze wprowadza Ubuntu 22.04 LTS.

Ubuntu 22.04 LTS to już dziewiąte wydanie Long Term Support popularnej dystrybucji Canonical. Oprogramowanie powstawała pod nazwą kodową Jammy Jellyfish. Co nowego tu znajdziemy? Rzućmy sobie okiem na najważniejsze nowości wprowadzone w tej wersji systemu operacyjnego.

Ubuntu 22.04 LTS – co nowego / nowości

W Ubuntu 22.04 LTS znajdziemy kernel Linuksa w wersji 5.15. Następnie mamy nowe środowisko GNOME 42, które wprowadza m.in. globalny ciemny motyw czy nowe narzędzie do obsługi zrzutów ekranowych. Jest też odświeżony ekran logowania i nowa tapeta. Canonical zaktualizowało także wybrane aplikacje do nowych wersji, w tym pakiet biurowy LibreOffice, Firefoksa czy Thunderbirda oraz wiele więcej.

Warto dodać, że Ubuntu  22.04 LTS jest pierwszym wydaniem długoterminowym, gdzie Canonical postanowiło zaoferować rozszerzone wsparcie także dla małych komputerów Raspberry Pi. Głównym serwerem grafiki jest Wayland. Warto też wspomnieć o możliwości wyboru jednego z dziesięciu przewodnich kolorów w motywie Yaru czy nowych opcjach z zakresu dostępności.

Przeczytaj także: Najlepsze wskazówki i triki dla komunikatora WhatsApp

źródło

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij