Udostępnij
Tweetnij

Aktualizacje na starsze smartfony Huawei pod znakiem zapytania (aktualizacja)

Huawei straciło tymczasową licencję, którą otrzymało od Stanów Zjednoczonych. Czy starsze smartfony będą więc otrzymywać aktualizacje? Google tych dla systemu Android dostarczać już nie może. Dlatego dostępność nowego oprogramowania na telefony Huawei stoi obecnie pod znakiem zapytania. Rozwiązaniem może być AOSP.

Aktualizacja: Huawei udostępniło komunikat prasowy z oficjalnym stanowiskiem firmy w tej sprawie. Jego treść znajdziecie poniżej.

Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa do Androida poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.

Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży.  Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na tej stronie internetowej.

Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.

Huawei otrzymało zakaz współpracy z amerykańskimi firmami w maju 2019 roku. Jednak Stany Zjednoczone udostępniły tymczasową licencję, która była przedłużana. Dlatego firma mogła korzystać na starszych telefonach z usług Google i aktualizacji, które dostaje system Android. Teraz dostępność tego oprogramowania stoi pod znakiem zapytania.

Tymczasowa licencja dla Huawei, którą kilka razy przedłużano, w tym tygodniu wygasła. W ten sposób Chińczycy tracą całkowitą możliwość współpracy z Google. Teoretycznie więc aplikacje i usługi na starszych telefonach nie powinny dostawać aktualizacji. Dotyczy to też comiesięcznych poprawek dla Androida. Nie wiadomo jednak, jak to będzie wyglądało w praktyce.

HongMeng OS system Huawei Android smartfony ban polityka USA Google AOSP aktualizacje bezpieczeństwa zwroty jak zwrócić telefon Huawei Google Play Sklep Aptoide Project Z EMUI 10

Huawei może uaktualnić starsze telefony do EMUI na AOSP z HMS

Wyjściem z tej sytuacji wydaje się być zaktualizowanie wspieranych jeszcze smartfonów do tego oprogramowania, które Huawei użytkuje na nowych modelach. To Android oparty na AOSP z nakładką EMU oraz zestawem usług HMS. Jak będzie w rzeczywistości, to przekonamy się za jakiś czas.

Huawei przekazało, że monitoruje sytuację i ocenia jej ewentualny wpływ. Wiemy też, że w przyszłym miesiącu producent zerwie współpracę z TSMC, które zajmowało się produkcją flagowych procesorów HiSilicon Kirin. Wynika to z faktu, że wykorzystywane są tam „amerykańskie technologie”. W modelach P50 mogą już pojawić się nie autorskie układy, a pochodzące od jednego z partnerów. Być może będzie nim Qualcomm.

Przeczytaj także: 8 wskazówek do komunikatora Messenger

źródło

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij