Udostępnij
Tweetnij

Google nie chce, aby Huawei stworzyło fork Androida. To kwestia bezpieczeństwa

Huawei w wyniku zakazu handlu ze strony USA zostanie pozbawiony dostępu do systemu Android z usługami Google. Firma z Mountain View wierzy, że to może stworzyć niebezpieczeństwo. Dlatego chce zmiany decyzji rządu Donalda Trumpa. W przeciwnym wypadku Huawei może stworzyć fork Androida, który nie będzie bezpieczny.

Google dostało zakaz handlu z Huawei w wyniku bana, który został nałożony przez rząd Donalda Trumpa. Gigant z Mountain View chciałby jednak nadal dostarczać własne produkty Chińczykom. Ma nawet argumenty, które związane są z prawdopodobnym forkiem Androida. Takie oprogramowanie mogłoby w jakimi stopniu skompromitować USA.

Huawei w sierpniu straci dostęp do zielonego robota z usługami firmy z Mountrain View. Jednak może stworzyć fork Androida bazujący na AOSP. Niestety, takie oprogramowanie nie będzie dobrze chronione, bo nie będzie miało dostępu do Google Play Protect. To stwarza potencjalne niebezpieczeństwo ze strony cyberprzestępców, którzy będą próbowali to wykorzystać.

Google twierdzi, że Huawei może sprzedawać smartfony z forkiem Androida globalnie i te z automatu będą oferować gorszy poziom bezpieczeństwa. Przykładowym zagrożeniem jest wysyłanie wiadomości na takie urządzenia, których zawartość będą mogły podejrzeć osoby trzecie. To może skompromitować bezpieczeństwo USA.

Huawei zapewne stworzy fork Androida bez usług Google, bo nie będzie miało innego wyjścia

Jeśli Huawei rzeczywiście nie odzyska możliwości współpracy z Google, to fork Androida jest tu jak najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem. Chińczycy przygotowują też własny system operacyjny Ark OS, ale pamiętajmy, że bez dostępu do usług firmy z Mountain View nie będzie on pełnowartościowy.

Przeczytaj także: Messenger – triki, sztuczki i ukryte funkcje

źródło: Financial Times

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij