Udostępnij
Tweetnij

Android 11 R wprowadzi „bąbelki” na stałe. Google zastąpi starsze API

Android 11 R to system operacyjny Google, który zadebiutuje w przyszłym roku. Już teraz jednak wiemy, jakie pewne nowości wprowadzi ta wersja. Android 10 zawiera bąbelki, ale te jeszcze nie zastąpią w pełni API SYSTEM_ALERT_WINDOW. Ma to nastąpić wraz z przyszłą wersją OS-u, a więc zapewne wraz z edycją R.

Android 11 R ma wprowadzić funkcję Scoped Storage. Wspominaliśmy wam już o tym jakiś czas temu. Teraz dowiadujemy się, że w tej wersji Google może wprowadzić na stałe bąbelki, a przy okazji pozbyć się na dobre API SYSTEM_ALERT_WINDOW. W Androidzie Q to rozwiązanie jeszcze pozostawiono, ale gigant z Mountain View i tak chce się go pozbyć.

Android 11 zostanie po prostu pozbawiony obsługi API SYSTEM_ALERT_WINDOW. Google wierzy, że bąbelki dobrze przejmą jego rolę, ale z drugiej strony potrzebny jest jakiś okres przejściowy, aby nie wywrócić deweloperom aplikacji życia do góry nogami. Stąd też zdecydowano, że w 10. odsłonie systemu ten interfejs jeszcze nie zniknie.

Android 11 R kiedy premiera Google bąbelki

Google wyjaśnia, że jest to związane z bezpieczeństwem. API SYSTEM_ALERT_WINDOW było już wykorzystywane przez krętaczy i dlatego jego działanie jest ograniczane. Android 10 wprowadza dla niego kolejne restrykcje, a w 11. wersji systemu zapewne w ogóle go nie zobaczymy.

Android 11 R z premierą dopiero za ponad rok

Android 11 R nie zostanie pokazany na dniach. To system operacyjny, który światło dzienne ujrzy dopiero w przyszłym roku. W okolicy marca Google może ruszyć z beta testami, a potem, w trakcie konferencji I/O 2020, zobaczymy więcej jego nowości. Premiera finalnej wersji zapewne odbędzie się latem.

Przeczytaj także: Najlepsze nowe gry mobilne

źródło: XDA-Developers

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij