Udostępnij
Tweetnij

Android P pozwoli używać smartfona w roli gładzika lub klawiatury Bluetooth

Android P zostanie udostępniony w postaci pierwszej wersji poglądowej jeszcze w tym miesiącu. Tymczasem nowych informacji o oprogramowaniu dostarcza nam raport XDA-Developers. Dowiadujemy się, że system doda wsparcie dla profili Bluetooth HID i w ten sposób smartfona będzie można wykorzystać w roli gładzika czy klawiatury.

Android P to tegoroczna wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na smartfony. Google przygotowuje się pomału do uruchomienia publicznych beta testów, a tymczasem poznajemy nowe informacje. W tej wersji oprogramowania zostanie wprowadzone wsparcie dla profili Bluetooth HID.

Sprawa nie jest nowa, bo odpowiednia propozycja została zgłoszona przez członka forum CodeAurora Qualcomma już w 2014 roku. Commit dodano w grudniu 2016 roku, ale to i tak nie sprawiło, że funkcja nagle została dodana. Kolejne wersje Androida nie wniosły wsparcia dla takiej funkcji. W tym roku wygląda na to, że obsługa profili Bluetooth HID w końcu zostanie wprowadzona.

Android 9.0 z profilami Bluetooth HID pozwoli na wykorzystanie smartfonów w roli gładzików czy klawiatury bezprzewodowej. Co prawda, takie rozwiązania mają już Samsung czy Huawei, ale w tym przypadku będzie to ogólnie dostępna funkcja. Powinna działać na dowolnych telefonach, które będą pracowały pod kontrolą Androida P. Google zapewni także odpowiednie interfejsy API dla tej funkcji. W ten sposób deweloperzy aplikacji będą mogli implementować to rozwiązanie we własnych aplikacjach.

Android P w postaci pierwszej alphy już na dniach

Android P Developer Preview 1 zostanie udostępniony prawdopodobnie w połowie tego miesiąca. Google na razie milczy w tym temacie, ale to bardzo możliwe. Takie informacje przekazał Evan Blass. W poprzednich latach wczesne alphy nowych Androidów również udostępniano na przełomie marca.

Android 9.0 wprowadzi wiele nowości. Wcześniejsze plotki sugerują, że pojawi się nawet przebudowany interfejs użytkownika. Google wierzy, że w ten sposób może bardziej zainteresować właścicieli iPhone’ów. Kto wie, a może część z nich uzna wygląd systemu na tyle atrakcyjny, że dokona przesiadki? W to zapewne wierzy firma z Mountain View. Niestety, szczegóły tych zmian na razie pozostają tajemnicą.

Google wprowadzi także wsparcie dla ekranów, które mają wycięcia w górnej części. Klonów iPhone’a X w trakcie targów MWC 2018 zobaczyliśmy naprawdę wiele i będzie ich tylko przybywać. Android P w finalnej wersji zostanie udostępniony pewnie w okolicy sierpnia.

Zobacz także: Najlepsze nowe aplikacje na Androida z lutego

źródło: XDA-Developers

Dawid Długosz

Dziennikarz w branży IT od 2006 roku. Fan produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. W serwisie Tablety.pl pełni rolę redaktora prowadzącego. Pasjonat nowych technologii.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij