Udostępnij
Tweetnij

Google nad chipem SI Pixel Visual Core dla Pixeli 2 pracował z firmą Intel

Google Pixel 2 i XL 2 otrzymały nowy układ scalony o nazwie Visual Pixel. Na razie jest on jeszcze nieaktywny i wiemy, że zostanie udostępniony dla deweloperów wraz z systemem Android 8.1 Oreo. Co jednak ciekawe, gigant z Mountain View przyznał się do tego, z kim stworzył swój chip SI. Współpracę nawiązano z firmą Intel.

Google Pixel 2 i XL 2 otrzymały nowy układ scalony o nazwie Pixel Visual Core Na razie jest on jeszcze nieaktywny i wiemy, że zostanie udostępniony dla deweloperów wraz z systemem Android 8.1 Oreo. Co jednak ciekawe, gigant z Mountain View przyznał się do tego, z kim stworzył swój chip SI. Współpracę nawiązano z firmą Intel.

Google Pixel XL 2

Pixel Visual Core to pierwszy układ scalony Google’a, który umieszczono pod obudową każdego telefonu Pixel 2 i XL 2. Gigant z Mountain View podzielił się tą informacja niedawno i nastąpiło to już po oficjalnej premierze obu smartfonów. Wcześniej o tym nie mówiono, bo układ ten na chwilę obecną jest jeszcze wyłączony. Zostanie aktywowany z czasem. Teraz dowiadujemy się, że udział w powstawaniu chipa miał Intel.

Google przyznało się, że nawiązało współpracę z firmą Intel w wypowiedzi dla CNBC. Pixel Visual Core został już dostrzeżony w trakcie różnych rozbiórek nowych Pixeli 2. Tam dostrzeżono scalak, którego nazwa zaczyna się od frazy SR3. Od podobnych fraz zaczynają się nazwy niektórych układów Intela.

Pixel Visual Core ma zwiększyć możliwości z zakresu sztucznej inteligencji (SI), w którą inwestuje Google. Poza tym wiemy, że ma znacząco przyspieszyć przetwarzanie zdjęć robionych z użyciem nowych Pixeli. Na jego aktywowanie trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.

Google aktywuje Pixel Visual Core wraz z systemem Android 8.1 Oreo

Google zamierza aktywować Pixel Visual Core w Pixelach 2 wraz z aktualizacją do systemu Android 8.1 Oreo. Takie informacje przekazano w trakcie oficjalnego obwieszczenia nowego układu. Dopiero wtedy będzie można wykorzystać jego możliwości.

W niedługim czasie Android 8.1 zostanie udostępniony w poglądowej wersji beta dla deweloperów aplikacji. Ci będą mogli wypróbować Pixel Visual Core w pierwszej kolejności. Wiemy, że z czasem Google zamierza pozwolić na integrację możliwości nowego chipu w aplikacjach firm trzecich.

Pixel Visual Core w rzeczywistości jest koprocesorem. Wiemy już, że układ ten składa się z autorskich rdzeni opracowanych przez Google’a (we współpracy z Intelem). Każdy z nich ma 512 jednostek ALU. Chip możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Pixel Visual Core z Google Pixel 2

Google coraz odważniej wchodzi w rynek hardware. Niegdyś firma bazowała na urządzeniach dostarczanych przez partnerów, które to jedynie obejmowano wsparciem programowym. Potem gigant z Mountain View postawił na własne Pixele i obecnie w ofercie ma już naprawdę całkiem sporo sprzętu. W tym głośniki inteligentne z serii Home, chromebooki czy wspomniane wcześniej smartfony. W przygotowaniu jest jeszcze więcej urządzeń.

źródło: CNBC

Marcelina Poznańska

Lubię Androida i jestem jego użytkowniczką niemal od samego początku. Nie stronię jednak od innych platform mobilnych. Interesuję się, poza nowymi technologiami, także jazdą konną oraz sportem.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij